Urządzenia podłączone do smartfona za pomocą bluetooth

Jedna z ostatnich aktualizacji aplikacji HA na smartfony (opisuję aplikację na androida) wprowadziła “Sensory” https://companion.home-assistant.io/docs/core/sensors.
W związku z powyższym jeśli telefon mamy zintegrowany z HA pojawiają się dodatkowe encje, mędzy innymi:

sensor.bluetooth_connection

powstała encja posiada następujące atrybuty:

connected_paired_devices:
  - '11:11:11:D8:E4:8B'
connected_not_paired_devices: []
is_bt_on: true
paired_devices: '[22:22:22:94:0D:7B, 33:33:33:A7:8F:7D, 44:44:44:18:0D:00, 55:55:55:55:55:8B]'
unit_of_measurement: connection(s)
friendly_name: SM-G973F Bluetooth Connection
icon: 'mdi:bluetooth'

atrybut “connected_paired_devices” wyświetla aktualne podłączone urządzenia, natomiast atrybut “paired_devices” sparowane urządzenia z telefonem.
Od dłuższego czasu zastanawiałem się jak rozróżnić urządzenia podłączone do telefonu. Ponieważ w aucie mam stację multimedialną która łączy się telefonem za pomocą bluetooth mając powyższe dane taką informację mogę odczytać z HA.
Wyciągamy za pomocą template atrybut “connected_paired_devices”:

bluetooth_s10_connected:
        friendly_name: "Połączenie bluetooth z S10"
        value_template: "{{ state_attr('sensor.sm_g950f_bluetooth_connection', 'connected_paired_devices') }}"
        icon_template: mdi:car-connected:

Powstaje na encja: “sensor.bluetooth_s10_connected”.
W/w encji pojawiają się adresy urządzeń podłączonych do telefonu.
Należy tylko pamiętać, że adres pojawia się w formacie:

[ '11:11:11:11:11:11']

i w takim formacie należy wpisać go w automatyzacjach.

Ciekawe… Też zauważyłem nowe encje, ale nie rozgryzałem tematu.

Zbliżają się coraz bardziej do arieli :grin:
@rafkan dzięki za info

Ciekawie wygląda sensor.next_alarm. Był on wcześniej?
Niestety mam telefon z iOS i od dłuższego czasu szukam rozwiązania do stworzenia automatyzacji budzika ale ustawionego na telefonie.
Chyba czas przesiąść się na androida…

@Michał co do sensora “next_alarm” to pojawił się on w ostatniej aktualizacji aplikacji - mowa oczywiście o androidzie.