Ustawienie stanu na "on" zawsze po utracie zasilania

Witam, pewnie nie jest to trudne do zrobienia, ale dopiero zaczynam zabawę z home-assistant i automatyzacją. Może mi ktoś podpowiedzieć jak powinno wyglądać flow, które po utracie zasilania i jego powrocie oraz utracie połączenia z siecią ustawi stan przekaźnika na “on”.

Z góry dzięki za pomoc.

Jakiego przekaźnika ?

na przykład taki typu switch

przekaźnik jest na jakimś oprogramowaniu ?

Chodzi mi konkretnie o gniazdko NEO CoolCam z wgranym oprogramowaniem po SUPLA.

saving and restoring the state

lub skrypt uruchamiany z HA

/usr/bin/curl -k https://localhost:1880/restore-states


Nigdy tego skryptu nie sprawdzałem pewnie zamiast localhost trzeba dać IP

Ustawiłem w ten sposób, jednak po odłączeniu zasilania i ponownym włączeniu gniazdko nie jest włączone. Jak uruchomię to ręcznie to się włącza ale nie o to chodzi w tej automatyzacji.

Czy ustawiłem coś źle??

Nie działa ? Daj wywołanie usługi usługa wybierz to co masz, Przełącznik: turn_on i na dole urządzenie - encja

Teraz ustawiłem w ten sposób i dalej to nie działa

Jednak to rozwiązanie działa ale mi nie o to dokładnie chodzi. To działa jeśli home assistant się wyłączy i włączy, a mi chodzi o to że jak ten konkretny moduł straci zasilanie i odzyska je ponownie. W tej chwili po powrocie zasilania zawsze jest wyłączony, a chciałbym żeby był zawsze włączony. W tym przypadku akurat nie mogę tego ustawić w oprogramowaniu modułu więc chciałbym to rozwiązać przez HA jeśli się da.

A jak przekaźnik będzie off i na chwilę straci połączenie z siecią to też ma od razu być włączony?

Czyli jednym słowem - ten przekaźnik zawsze ma być włączony? Chcesz sprawdzać, czy jest włączony?

Dokładnie tak zależy mi na tym aby zawsze był włączony. Chyba że ewentualnie sam go wyłączę. W każdym razie zawsze gdy straci zasilanie lub połączenie z siecią i wróci ono ponownie stan ma być na on.

Jednym z rozwiązań jest wgranie Supli - GUI Generic z initial state ON(pewnie na Tasmocie też się da). Bez programowych protez typu Node-Red czy automatyzacja w Home Assistant.

1 polubienie

W tasmocie jest to standard

PowerOnState

0 / OFF = keep relay(s) OFF after power up
1 / ON = turn relay(s) ON after power up
2 / TOGGLE = toggle relay(s) from last saved state
3 = switch relay(s) to their last saved state (default)
4 = turn relay(s) ON and disable further relay control
5 = after a PulseTime period turn relay(s) ON (acts as inverted PulseTime mode)|
Pewnie do tego gniazdka tez można wgrać tasmota

1 polubienie

Jak jest Supla, to i Tasmota można:

lub to:

O takim oprogramowaniu w gniazdku pisze @locar:

Sorry ale zgłupiałem, skoro temat może rozwiązać oprogramowanie w gniazdku to po co to robić w Node-RED/HA, dla idei? :wink:

Owszem oprogramowanie jest pod suple ale nie jest to GUI generic i w tym przypadku nie chce go zmieniać żeby nie stracić historii pomiarów zurzycia Energi. A w sofcie który tam jest nie da się ustawić stanu zawsze na on. Dlatego myślałem że ogarnę to prze HA. No cóż przyjdzie albo zmienić jednak na GUI generic albo żyć jak do tej pory :blush:

Zmień na Tasmota - początkowy stan licznika możesz ustawić komendą EnergyReset.
Jak i wiele, wiele więcej…
TU więcej - zobacz dział Power Monitoring

Poradnik kalibracji:

@angler dobrze radzi, jeżeli chcesz używać smart urządzeń po Wi-Fi to faktycznie Tasmota ma najbardziej “wypasione” oprogramowanie.

Zapytaj na forum supli czy wgranie GUI Generic z initial state przekaźnika na ON i z wklepanym na sztywno GUID obecnego urządzenia “oszuka” serwer supli czy jakoś inaczej mają to jeszcze rozwiązane.

1 polubienie