Volt Sinus pro + HA

Szukam inspiracji jak monitorować w HA stan akumulatora w przetwornicy Volt Sinuspro.
Chciałbym mierzyć napięcie i prąd ładowania i rozładowania akumulatora, najlepiej bezinwazyjnie (bez cięcia przewodów) i dane zbierać w HA. Całością ma sterować ESP8266 (Wemos albo Nodemcu) lub ESP32. Z różnych przykładów z sieci wynika, że nie ma większego problemu z pomiarem napięcia. Natomiast ze względu na brak specyfikacji odnośnie prądu ładowania i jego kształtu mam problem z doborem metody pomiaru prądu.
Chciałbym zastosować ADS1115 z SCT-013-000 ale czy to się tu sprawdzi? Dane te chcę później wykorzystać w automatyzacjach do wyłączania urządzeń po zaniku napięcia i rozładowaniu akumulatora.
Kiedyś ktoś pisał o monitorowaniu tej przetwornicy, ale niestety nie mogę tego znaleźć.
Link do przetwornicy:

Z ciekawości jakie akumulatory do tego masz podłączone.Pytam bo zakupiłem taką tylko w wersji do zawieszenia na ścianie i zastanawiam się czy akumulatory agm będą ok?
Też bym chętnie się dowiedział jak to opomiarować i zintegrować z HA

Nie bardzo rozumiem jak chcesz mierzyć prąd stały przy pomocy przekładnika prądowego, bez cięcia przewodów to po prostu rezystor bocznikowy włączasz w szereg z kablem akumulatora…

Jeżeli to nie narusza regulaminu to mam taki:
https://dobreakumulatory.pl/nerbo/1054-nerbo-nbc-12v120ah-do-pracy-cyklicznej.html
Co do prądu ładowania to większość prostowników ładuje prądem wyprostowanym przez mostek gretza a za nim nie mamy stałego przebiegu.
Stąd moje pytanie do znawców, czy tu też można się tego spodziewać? Oczywiście na pracy z akumulatora pomiar przekładnikiem nie zadziała.

Można zastosować “przeładnik stałoprądowy”, piszę w cudzysłowie bo to technicznie pierścień ferytowy z halotronem.

Tak naprawdę to znajomość prądu nie jest do niczego potrzebna, nie ma na niego żadnego wpływu ponieważ jego wartość już kontroluje sam zasilacz.
Więcej wniosków można wyciągnąć z pomiarów napięcia akumulatora.
Jak sprawdzić pojemność akumulatora w domu?

1 polubienie

Ja wezmę chyba takie dwa z miernikiem, później będę się zastanawiał nad wyciągnięciem pomiarów do HA
https://allegro.pl/oferta/akumulator-zel-agm-12v-100ah-camper-bardzo-mocny-12389740928

2 posty zostały podzielonye na nowy temat: Inwerter Volt Polska SINUS PRO ULTRA