W przypadku awarii serwera szybkie i bezproblemowe podpięcie nowego

Nie jest pewny czy w dobrym dziale umieściłem temat.

Obecnie posiadam instalację postawioną na Dell Wyse Z90D7, zainstalowany system Debian 11 wraz z Home Assistant w wersji Supervised. Korzystam z różnych integracji m.innymi kilkadziesiąt urządzeń Supli zintegrowanych przez MQTT, Tuya, Zigbbe za pomocą koordynatora sonoff zigbee 3.0 usb dongle plus oparty o CC2652P oraz ZHA.

Pytanie czysto hipotetyczne:
W przypadku awarii powyższej instalacji, jeżeli będę miał przygotowany identyczny zestaw z zainstalowanym Debianem11 i HA w wersji Supervised, to jeżeli przełożę przewody (zasilanie, ethernet, kontroler Zigbee CC2652P) i zainstaluję ostatni backup, który co kilka dni jest wykonywany automatycznie i przesyłany przy pomocy integracji do chmury Google Drive, to czy wszystko ruszy i będzie działać jak w poprzednim zestawie ? bez konieczności ponownych konfiguracji, instalowania, wgrywania itp.

Tak, za wyjątkiem konfiguracji sieci (i wszystkiego co masz bezpośrednio konfigurowane w systemie).

Konfiguracja sieci - masz na myśli poniższe ustawienia:

source /etc/network/interfaces.d/*

auto lo
iface lo inet loopback
auto enp4s0
iface enp4s0 inet static
address 192...*
netmask .255..0
network 192...
gateway 192.
..
broadcast 192...*

Przykładowo, co może być bezpośrednio konfigurowane w systemie ?

Nie mam instalacji podobnej do twojej, więc nie wiem czy cokolwiek wymaga konfiguracji poza siecią (ale skoro niczego nie kojarzysz, to pewnie tyle wystarczy).

Jasna sprawa - dzięki…

Nurtuje mnie jedna sprawa. Jeżeli obecna maszyna (Dell Wyse) będzie uruchomiona, a ja zrobię backup z tej maszyny do nowej-następnej, to będzie jakiś konflikt ?
Chodzi o to, że W tym samym czasie będę pracować dwa serwery z Tymi samymi danymi (kopiami) i ustawieniami sieciowymi.

Oczywiście będzie konflikt w sieci, a reszta zależy od tego jakie masz integracje.

Ale przy założeniu, że to ma być instalacja zapasowa nie widzę problemu.

PS Właściwie, to tak mi przyszło do głowy - skoro nie korzystasz z żadnych możliwości jakie daje samodzielna instalacja własnego OSa, to w sumie nie rozumiem czemu nie chcesz używać HAOS-generic
.

Rozumiem to tak, że jeżeli będą nadane dwa różne adresy IP w sieci, to obie maszyny mogą działać jednocześnie ?
Tylko co np. z automatyzacjami w Node Red ? będą się dublowało ich wykonanie ?

W tym przypadku nie ogarniam tematu, miałem tzw. gotowca już z zainstalowanym HA i tak już zostało.

Wnoszę z tego, że jakoś szczególnie nie dbasz o OS, a na zaniedbanym systemie nie da się “daleko ujechać”

W takim razie tym bardziej sugeruję migrację na HAOS-generic (o ile tylko da się go odpalić na tym sprzęcie, który masz), bo HAOS jest zaprojektowany by być bezobsługowy (aktualizujesz go kliknięciem w GUI HA).


A co do całej reszty tematu, to nie mogą być równocześnie odpalone 2 instancje identycznych HA, bo takie zabiegi zawsze tworzą konflikty, skoro mówiłeś o backupowej instalacji, to zatrzymujesz bieżącą przed uruchomieniem tej drugiej (taka jest idea - jedna z instalacji poległa, to na drugiej odtwarzasz ostatni dobry backup).

Jeśli chcesz mieć 2 instalacje pracujące równolegle, to ta druga może być np. do testowania rozwiązań, ale nie po to by dublować pracę pierwszej (czyli zasadniczo powinna być inna), pośrednich scenariuszy są setki, ale moim zdaniem instalacja testowa nie powinna dublować instalacji użytkowej, a stanowić zupełnie osobny byt.

W związku z tym co sugerowałem wyżej możesz wstępnie na drugim komputerze zainstalować HAOS-generic na próbę (jeśli zda egzamin wystarczy przenieść pełny backup z dotychczasowej instalacji).

Ok, dzięki za wyjaśnienie.
No cóż ze zmianą systemu przemyślę temat.

Póki co pytanie troszkę z innej półki. Warto dołożyć do Della Wyse z poniższą konfiguracją:

  • Procesor: AMD GX-424CC
  • Ilość Procesorów: 1
  • Taktowanie procesora: 2400MHz
  • Liczba rdzeni procesora: 4 - Quad Core
  • Pamięć RAM: 4 GB DDR3

w stosunku do:

  • Procesor: Dual Core AMD G-T56NE 1.65 GHz
  • Pamięć RAM: 4GB DDR3
  • Nowy dysk SSD Kingston 120 GB

Różnica jest w procesorze.

To czy warto, to głównie zależy od tego ile masz w portfelu :stuck_out_tongue_winking_eye: ale moim zdaniem warto choćby dlatego, że jest różnica w technologii wykonania 28nm kontra 40nm.

Dziękuje za, jak zawsze, konkretne info.