Wartość temperatury za wysoka

Witam, mam kilka czujników temperatury xiaomi ble (te kwadratowe) podłączone do HA przez passive ble monitor pobrany z HCS.
Problem jest taki, że wszystkie wskazują tę samą wartość mniej więcej poza jednym który pokazuje wartość dokładnie o 2 stopnie zawyżoną. Jak mogę to jakoś ręcznie przestawić i wyrównać do reszty? W sensie obniżyć o te 2 stopnie ten jeden czujnik.

W internetach znalazłem takie coś:

  - platform: template
    sensors:
      sun_state:
        friendly_name: "Temp Adjust"
        unit_of_measurement: "%"
        value_template: >-
          {{ states.sensor.ble_temperature_b1c132887ffa.state | float - 2 }}

Ale po dodaniu do configuration.yaml niestety nic to nie daje

Dodam, że dopiero zaczynam z HA i jestem dość zielony w te klocki :slight_smile:

Możesz użyć template, ale zastanów się nad nim (sun_state? temperatura w %?).

Jest już podobny wątek, chyba dasz radę

Ale skoro pytasz o LYWSD03MMC? (kwadratowe mniejsze od pudełka zapałek) i nie używasz ich jakoś intensywnie z fabrycznym ekosystemem (potencjalnie mogą z nim już nie działać, za to będą działać sporo lepiej z integracją Passive BLE Monitor), to kalibracja jest możliwa na poziomie samych sensorów jeśli zmienisz im firmware na alternatywne otwarto-źródłowe

O fajne z tym nowym firmware, spróbujemy, dzięki.
Widzę tam zmiany wyświetlacza, a jest może opcja wyłączenia go zupełnie? te termometry leżą mi w takich miejscach że i tak nie podglądam ich tam. Niech ta bateryjka żyje w nich jeszcze dłużej! :smiley:

To nie jest “nowe firmware” tylko firmware całkowicie alternatywne, którego autor nie jest powiązany z producentem (dzięki temu ma funkcje, których “fabryka nie przewidziała”).

Wyłączanie wyświetlacza nie jest standardową funkcją (można ręcznie “zgasić” segmenty, nie wiem czy na stałe, ale to nie ma istotnego znaczenia - to jest LCD i energia zużywana przez niego jest dość symboliczna, jeśli się upierasz to pewnie można wylutować kontroler LCD, ale czy to nie uśmierci sprzętu nie wiem).

Myślę że dużo istotniejsze jest wyłączenie zapisu pomiarów do flash oraz zmiana protokołu rozgłaszania na custom.

U mnie też niektóre są w miejscach, gdzie oglądają je co najwyżej pająki :stuck_out_tongue:

a jeśli chcesz zyskać najdłuższy możliwy czas pracy ogniwa, to wlutuj brakujące 2 kondensatory

No już bez przesady…

ten zapis pomiarów wyłączam tutaj:
https://pvvx.github.io/ATC_MiThermometer/GraphMemo.html
?

Chwilowo coś mi się nie chce sparować znowu przez tą stronę, ale firmware wgrany i działa dobrze, temperatura się obniżyła o tyle ile ustawiłem.

Nie, parametry zmienia się z poziomu flashera (tego, którym zapewne wgrywałeś firmware, on ma też i inne funkcje - trzeba sparować ponownie czujnik już z nowym softem)
https://pvvx.github.io/ATC_MiThermometer/TelinkMiFlasher.html
daj mi chwilę to wrzucę jakieś stare screenshoty z telefonu

no niestety ale chyba uceglony :frowning:
raz pobrał na tym custom firmware obniżoną przeze mnie temperaturę i teraz już zamilkł kompletnie, nie ma z nim połączenia nawet z bliska, nie widzi go bluetooth w ogóle

Jeśli przerwałeś mu flashowanie to pewnie uceglony, wgrywa się to do kilku minut, przecież jest wskaźnik postępu.
Możesz spróbować się z nim połączyć ponownie i ponowić próbę flashowania.
Jeśli nie przerwałeś i doszło do 100% a sprzęt sprawia wrażenie cegły to wyjmij i włóż ogniwo.
Jeśli mimo to jest uceglony to można go odratować kabelkami (ale ta metoda jest już bardziej skomplikowana).
Zakładam, że mówimy o LYWSD03MMC (albo innym wspieranym modelu), bo wgranie firmware do sprzętu do którego ono nie jest przeznaczone ucegli na 100%
Jeśli natomiast mówisz o integracji w HA to musi to być ta podlinkowana wyżej i musisz w niej dodać czujnik ponownie bo to już nie jest mihome, tylko atc.

Wspomniane Obrazki, potem dorzucę kilka słów bo z telefonu jest to upierdliwe.

logi z flashowania 2 sztuk LYWD03MMC jak widać trwa to koło 1,5 minuty (ale w szczególnych warunkach może trwać znacznie dłużej)

Dzisiaj się już do niego nie dostanę, jutro spróbuję wyjąć baterię. Wszystko doszło do końca, jak mówię pierwszy raz się załączył, pobrał zmienioną temperature, czyli wcześniej też dałem radę się na niego zalogować żeby to zmienić a było już po flashowaniu.

Edit:
O jednak działa, 30min było na HA ostatni odczyt ale teraz pobrało temperaturę kilka sekund temu, spróbowałem się połączyć z nim i zmienił nazwę na mi Smart band 5 :smiley: a wcześniej faktycznie było atc.

Nie, no bez jaj - smartband to raczej smartband, niemożliwe, że tak zmienił nazwę, flasher wykrywa też inne urządzenia BT (po to ma funkcję “hide unknown” by fitrować do tylko potencjalnie znanych urządzeń).

Flashowanie jest bardzo energożerną czynnością - możliwe, że zużyłeś baterię w takim stopniu, że są problemy z połączeniem.

A teraz wracam do edycji posta wyżej, to może wysmażę kilka słów do tych screenshotów.

No serio, zaznaczone mam hide unknown a wykrywa ten mi band dlatego się domyślam że to ten czujnik, tyle że połączyć się dalej nie mogę. Cuda na patyku. Nagrałem filmik jak chcesz to daj jakiegoś messengers, discords czy coś to ci wyśle bo tutaj się nie da.

Edit:
No i jeśli się łączy z HA (bo póki co połączył się drugi raz) to zaczął robić to bardzo rzadko, minimum 40minut przy czym reszta czujników robi to raczej co 10min

Nie używam messengera, nie udzielam porad na PW, na discorda też się nie piszę, filmik możesz gdzieś wrzucić (byle w miejsce całkiem publiczne i nie wymagające logowania) i tu podlinkować, ale to nic nie da.

A nic to nie da, bo to nie jest ten czujnik - gwarantuję, że będzie się zgłaszał bardziej odpowiednią nazwą, czasem trzeba po prostu zresetować po flashowaniu, albo wymienić baterię, gdy ona skończy żywot.
BT w telefonie może się zawiesić i nie widzi czujnika po dziwnych ruchach we flaszerze (ale nie widzę problemu - restartujemy smartfona i po wszystkim).

Natomiast ja nie jestem wsparciem technicznym użytkowników alternatywnych softów napisanych przez znacznie bardziej zaawansowanych zagranicznych kolegów, ani tym bardziej wsparciem producenta - przy takich akcjach jak zmiana firmware na niefabryczne musisz brać pod uwagę, że to grozi uwaleniem sprzętu (i chyba pisanie odpowiedniego disclaimera za każdym razem nie ma sensu - grzebca zawsze jest odpowiedzialny za własne grzebanie :slight_smile:), jakkolwiek robiłem to więcej niż kilkanaście razy i nawet niechcący raz odświeżyłem stronę flaszera w trakcie wgrywania softu, mimo to udało mi się go przywrócić do życia przez OTA, tak jak opisałem wyżej.

Oczywiście o oficjalnej apce zapominasz - wprowadzone zmiany mogą uniemożliwić jej używanie (ale jest możliwość powrotu do fabrycznego softu - nie testowałem tego, bo uważam, że to nie ma sensu).

Na obrazku poniżej zaznaczyłem co kliknąć by wybrać aktualne firmware pvvx
oraz miejsce gdzie trzeba ustawić 0 by pomiary nie były zapisywane do flash. oczywiście zasada działania jet prosta - najpierw wczytujemy istniejące ustawienia (get config), potem je edytujemy w/g naszych upodobań, a na końcu wysyłamy w tej samej sesji połączenia (send config), niektóre sekcje flashera działają niezależnie od siebie (trzeba zrozumieć intencje autora i wtedy robi się to prostsze).

Przecież nie mam pretensji to tylko 17zł…

Niemniej jestem więcej niż pewny że w promieniu przynajmniej 50 metrów nie ma czegoś takiego jak Mi band, a za tymi 50 metrami jest płot sąsiada który ma ponad 70 lat i szczerze wątpie że ma mi banda a do tego musiałby stać z nim pod płotem :stuck_out_tongue:

Tak czy owak znowu pobrał dane na HA po ponad godzinie, w tym czasie od 20minut klikałem ciągle połącz i niestety nic z tego nie wyszło.
Na ich githubie wyczytałem że po flashowaniu może tak być że łączy się tylko z jednym odbiornikiem naraz więc może tymczasowo wyłącze pobieranie danych na HA a potem spróbuje się połączyć i na nowo sflashować. Póki co próbowałem już wszystkim i niczym nie mogłem się połączyć, tylko ten HA daje rade raz na godzinę.

Strasznie żałujesz informacji - nawet nie wiem jaką masz integrację BLE w HA (wbudowaną, czy tą którą linkowałem wyżej - jest ona koniecznością do współpracy z softem pvvx i jeśli chcesz oszczędzać baterię, a może jeszcze jakąś inną?).
W każdym razie integracja wymaga rekonfiguracji, bo protokół danych się zmienia, a ma ona pracować w trybie pasywnym.
W sofcie pvvx można sobie też zmienić moc nadawania BLE.

A zrestartowałeś telefon?

Siedzę w tym biznesie od przedwczoraj a w zasadzie dopiero dzisiaj zainstowalem home assistanta pierwszy raz bo wcześniej się domoticzem bawiłem. Także w skrócie trzeba do mnie łopatologicznie bo nie wszystko jeszcze kumam :sweat_smile:

Ble monitor mam z hcs tego ich sklepu jeśli to o to chodzi

HACS to nie jest “oficjalny sklep”, mam nadzieję, że przeczytałeś jego disclaimer :stuck_out_tongue: bo możesz się zdziwić - wszystkie komponenty i integracje stamtąd są nieoficjalne (w tym ta, o której mówimy, ale ona akurat jest potrzebna).
Wszystkie oficjalne integracje są wbudowane w sam HA core, natomiast oficjalne dodatki są w “sklepie” z dodatkami (add-on’ami)

PS pytam o restart telefonu, bo sobie (dość śmiało, ale trafiłem) przyjąłem, że użyłeś smartfona do flashowania.

No wiem ale to mi nic nie zmienia jak się na tym nie znam to robiłem z pierwszym lepszym poradnikiem aby ruszyło.
Wyłączyłem HA i próbuje się połączyć ze Smart bandem bo nic innego nie wyskakuje ale chyba nic z tego nie będzie, jutro wyjmę bateryjkę. Telefon restartowalem.

Skoro mówisz, że sflaszowałeś poprawnie, to jedynie pozostaje odłączenie baterii lub wymiana na sprawną.
Również nie potwierdziłeś, że masz na myśli LYWSD03MMC choć to sugeruje cena (czy może jakiś inny model), ani czy wybrałeś ten soft, który zaznaczyłem na zdjęciu (on jest tylko dla LYWSD03MMC).
Jakkolwiek ciąg dalszy sugeruję na jutro.

Tak to ten i robiłem pokolei jak było na githubie.

Poza tym jakbym zrobił coś źle a tym bardziej wgrał nie ten soft to raczej by się nie łączył w ogóle a on co godzinę jakoś wysyła dane do HA i są one raczej poprawne bo temperatura spada i jest ona obniżona o tyle ile ustawiłem więc wygląda jakby wszystko działało nie licząc tego że nie mogę się połączyć w żaden inny sposób poza HA.

Może masz w nim jakieś dziwaczne ustawienia, bo te czujniki na sofcie pvvx i ustawieniach jak na obrazkach powyżej raportują kilka razy na minutę w trybie pasywnym.
Jakkolwiek nie ma co dalej mącić wody - najpierw bateryjka, a potem pogadamy, idę spać.

W międzyczasie wyszła poprawka integracji z 7.0.0 do 7.0.1