Wemos D1 Mini + CC1101 i odczyt z licznika Sensus Iperl

Może mam wodomierz na 433mhz?
Długo czekałeś na telegram?
Jak zmieniłem klucz to w logach dodatku na końcu mam not a valid

s6-rc: info: service s6rc-oneshot-runner: starting
s6-rc: info: service s6rc-oneshot-runner successfully started
s6-rc: info: service fix-attrs: starting
s6-rc: info: service fix-attrs successfully started
s6-rc: info: service legacy-cont-init: starting
s6-rc: info: service legacy-cont-init successfully started
s6-rc: info: service legacy-services: starting
s6-rc: info: service legacy-services successfully started
[17:12:33] INFO: CONFIG_CONF ...
[17:12:33] INFO: {"loglevel":"normal","device":"device=rtlwmbus:CMD(/usr/bin/nc -lku 9011)","donotprobe":"all","logtelegrams":true,"format":"json","logfile":"/config/wmbusmeters/wmbusmeters.log","shell":"/wmbusmeters/mosquitto_pub.sh \"wmbusmeters/$METER_NAME\" \"$METER_JSON\""}
[17:12:33] INFO: CONFIG_METERS ...
[17:12:33] INFO: [{"name":"wodomierz","driver":"iperl","id":"22088626","key":"1E44AE4C6478842068077A67001005FF7C7E09C155DB73EF4690EBADFE0C18"}]
[17:12:33] INFO: Syncing wmbusmeters configuration ...
[17:12:33] INFO: Registering meters ...
[17:12:33] INFO: Adding meter-0001 ...
[17:12:34] INFO: Generating MQTT configuration ... 
[17:12:34] INFO: Broker 192.168.254.223 will be used.
MQTT Discovery ...
 Adding meter: wodomierz ...
  File /config/wmbusmeters/etc/mqtt_discovery/iperl.json not found.
MQTT Discovery cleanup...
[17:12:37] INFO: Running wmbusmeters ...
Not a valid meter key "1E44AE4C6478842068077A67001005FF7C7E09C155DB73EF4690EBADFE0C18"

Nie miałeś zmienić klucza tylko cała konfigurację, na czas szukania Twojego licznika.

Pisałem to niemal “przed chwilą w innym podobnym wątku”:
Sugeruję skorzystać z loggera za pomocą portu szeregowego, o ile twój moduł to umożliwia - większość tych ESP8266, które mają mostek UART-USB ma taką możliwość po USB (łącząc z dowolnym terminalem, pod windows choćby putty), bo to co oferuje GUI ESPHome to może być za mało dla długiego nasłuchu.

Ok zmieniłem.
Te device też? Bo nie mam wpiętego w usb tylko działa mi po wifi

Więc wepnij do jakiegoś komputera (na którym odpalisz sobie terminal, by logować po porcie szeregowym z wykorzystaniem wbudowanego w płytkę prototypową mostka USB-UART), całość zwykłej transmisji oczywiście będzie nadal po WiFi, ale będziesz miał logi przez nieskończenie długi okres czasu (bo to tylko GUI ESPHome ma timeout), tj. do momentu, gdy wyłączysz komputer lub dopuścisz do jego uśpienia (ale w każdym desktopowym systemie można wyłączyć uśpienie na czas potrzebnych testów, nawet w Androidzie, skoro go znasz dogłębnie sądząc po nicku, tylko kabelek OTG jest wtedy potrzebny).

Masz samoróbkę bazującą na ESP + CC1101 ona daje możliwość logowania tego co słychać z odbiornika, więc skorzystaj z logowania w ESP (w ten sposób unikniesz możliwych błędów w konfiguracji w wielu innych miejscach).
Wywal tymczasowo konfigurację sensorów licznika z YAMLa w ESPHome i sprawdź czy w ogóle odbiornik słyszy cokolwiek.
Skorzystaj z logowania po porcie szeregowym, bo w krytycznych sytuacjach (gdzie coś nie działa/nie słyszy; tak swoją drogą przy liczniku może być za wysoki sygnał RF do poprawnego zdekodowania telegramów - kilka osób miało tego typu problemy z CC1101) trzeba nasłuchiwać wiele godzin.

Jak już potwierdzisz, że CC1101 słyszy jakiekolwiek liczniki, to będziesz też miała jakieś ich telegramy.
Takie przechwycone telegramy (wygrzebane z logów ESPHome za pomocą połączenia portem szeregowym) możesz ręcznie zdekodować tam (dekoder online nie działa w firefoxie, ale np. w vivaldi bez problemu)
https://wmbusmeters.org
tam też sprawdzisz czy dany sterownik (dekoder) pasuje do licznika i czy wspomniany wyżej fabryczny klucz Sensusa pasuje do twojego licznika.

Moja propozycja ustawień dotyczy przypadku gdybyś chciał żyć wraz z dodatkiem wmbusmeters użyć tunera/odbiornika SDR DVB-T RTL2832U R820T2 RTL-SDR.
Układ który posiadasz nie ruszy z dodatkiem o którym piszemy poniżej:

w Twoim przypadku zainteresuj się poniższym tematem:

Ruszy, @_Szczepan zadbał o aktualizację w wmbusmeters.

Do dekodowania we wspomnianym dodatku można wysyłać takie telegramy, dla których jego komponent dla ESPHome nie posiada odpowiedniego sterownika (konwertera).

Tylko autor wątku chyba zaczął zagadnienie od końca, najpierw trzeba cokolwiek odebrać żeby można to było później dekodować, a w jego ostatnich wątkach nie widziałem ani jednego poprawnie odebranego telegramu.

Piszesz o Wmbusmeters (W-MBus to MQTT)?
Ostatnie stabilne wydanie tego dodatku to 1.12.0 z 2023-03-12 i nie ma informacji o obsłudze omawianego układu.

PR jest z grudnia 2022, więc faktycznie trzeba mieć Dodatek w aktualnej wersji

Autor tego wątku próbuje uruchomić układ Wemos D1 Mini + CC1101 z dodatkiem o którym pisałem powyżej, stąd moje stwierdzenie, że to nie ruszy.

Dokładnie to co napisał @szopen
Od wersji 1.11.0 został dodany support “portów”. Czyli dodatek może odbierać ramki po TCP/UDP a mój komponent może te ramki wysyłać (opcja client).

Ruszy. U mnie działa już ponad rok.

To jeszcze dodam, że nie tyle chodzi o obsługę sprzętu co odbiór telegramów po sieci (z użyciem netcat - polecenie nc z argumentami).

@szopen w takim razie zwracam honor - nie znalazłem informacji o tym w zmianach/aktualizacjach dodatku.

P.S. @_Szczepan to Ty?

Version 1.11.0 2022-12-29

Version 1.11.0-RC2 2022-12-29

Improve release process.

Version 1.11.0-RC1 2022-12-29

Chpego and SzczepanLeon improved the HA-addon. Thanks!

Tak. A opis konfiguracji jest tu

Czy aktualny to nie wiem, na pewno dobry dla 1.11.0

Ostatni offtop - aktualna wersja dodatku to 1.12.0 z marca 2023, konfiguracja została przeniesiona do interfejsu.

1 polubienie

Jak na razie nie ma mnie w domu.
Przez wifi w logach dalej cisza.
Jak wrócę jutro do domu to podłączę kablem do komputera.
@szopen Te przekierowanie portów dla netcat to gdzie mam wkleić - w dodatku wmbusmeters?

Więc możliwe, że masz uwalony CC1101, wielu którzy zamawiali większą ilość z ChRL mieli ten problem, że cześć układów przyszła martwa, ja zamówiłem jeden i też dostałem trupa…

ściągawka jest ukryta pod słowem tu

Ja miałem ten sam przypadek, tylko nie zamawiałem z chin a z botlandu.
Pierwszy moduł był martwy, ale przysłali mi drugi. I ten normalnie w logach już jest widoczny jako podłączony.

U mnie jak CC1101 był martwy to już na samym początku nic nie dało się z niego odczytać. Tym samym mój komponent pokazywał błąd o połączeniu zamiast listy driver’ów.

btw 1
Jak chcesz mieć loga to dodaj opcję log_unknown (opis na github’ie). W najnowszej wersji to się zmieniło.

btw 2
Tak jak już tu było napisane - nejlepiej pozbierać log łącząc się “po serialu”.

Miałem już wezucony ten kod do Wemosa:

wmbus:
  clients:
    - name: "wmbusmeters_udp"
      ip_address: "192.168.254.223"
      port: 7011
      format: RTLWMBUS
      transport: UDP

Teraz wrzuciłem go jeszcze do dodatku wmbusmeters

Edit:

@_Szczepan No to mój chyba nie jest martwy, bo pokazuje tą listę i jest do niego połączenie
Log_level: log_unknown
tak ma być?