Włącznik czasowy

Takie proste automatyzacje można wyklikac w GUI HA. Wiem, że na forum króluje Node-RED :crown: ale bez przesady, HA też to może :slight_smile:. To już nie te czasy, że trzeba było pisać automatyzacje w pliku konfiguracyjnym.

1 polubienie

W NR też jest to proste. Nod sunrise jako wyzwalacz a później tylko call service włączający i wyłączający choinkę
3 nody i gotowe :grinning:

Arturze a żeby było 2 godziny o zachodzie słońca

To możesz dodać delay na 2 godziny a po nim wyłączyć choinkę. To tak na szybko

Proponuje poczytać dokumentację integracji HA z Sun, sporo przykładów wraz z opisami:

https://www.home-assistant.io/cookbook/automation_sun/

Wolał bym node-red działać

To niestety nie pomogę bo nie używam.

@szybki946 to najprościej zacząć od sunrise na wyjściu gdzie masz zachód dać call service które włączy choinkę na jego wyjściu dajesz delay na 2 godziny i znowu call service na wyłączenie choinki.

1 polubienie

Teraz można zrobić to nawet szybciej. Dzisiaj zauważyłem że w nodzie event state jest nowe pole for gdzie można określić przez ile ma działać dany stan aby uruchomić proces. Więc można dać on for 2 godziny i w procesie wyłączenie choinki. 2 nody i po temacie.

1 polubienie

Co robię nie tak choinka zapala się z samego rana a miała złapać się po zachodzie słońca.


Ten proces powinien Tobie wyjaśnić jak to działa :slight_smile:
wschod-zachod.json (23,9 KB)

1 polubienie

A jak chcesz jeszcze prościej to zrobić to sprawdź stan encji sun.sun w event_state i reaguj na stan below_horizon

1 polubienie

Zrobiłem tak

A wyskoczyło jeszcze to

Witam, cały dzień próbuje stworzyć włącznik czasowy wg. filmiku niestety gdzieś wciąż popełniam błąd i wpisana godzina nie aktualizuje się chyba że włącze/wyłączę przycisk harmonogram. Opcje “output to connect” są odznaczone w obu state nodach Czy ktoś miał może podobny problem i udało się go rozwiązać?
wl_czasowy.json (4,9 KB)

@artur
postanowiłem twój włącznik czasowy wykorzystać do porannego statusu. Założenie było takie, że status poranny ma działać poniedziałek-piątek. Natomiast w przypadku wolnych dni w tygodniu po prostu wyłączyć harmonogram. Po dniu walki coś takiego spłodziłem

Próbowałem ogarnąć to jednym nodem function, ale po całym dniu kombinowania poddałem się.
Pytam się z ciekawości, jak to można skrócić aby nie było takie rozlazłe ??

Cześć, wzorując się na filmiku udało mi się zrobić ten włącznik czasowy i działa. Chciałbym jednak aby w momencie gdy akcja już się wykona to z automatu harmonogram się wyłącza. Da się to zrobić w jakiś prosty sposób??

Hej
wystarczy, że podasz konkretną datę i harmonogram się już nie powtórzy …

Jest to jakieś rozwiązanie jednak trochę uciążliwe w moim przypadku. Chodzi o to że chce to wykorzystywać przy piekarniku włączam piekarnik ustawiam o której ma się wyłączyć i nie muszę już pamiętać aby pilnować czasu. Wpisywanie daty za każdym razem będzie uciążliwe. Z drogiej strony jak nie wyłączę harmonogramu to nie chciałbym że piekarnik się wyłączy nie potrzebnie jak nie będę tego chciał a harmonogram będzie włączony.

Czyli chcesz wyłącz pomocnika Harmonigram?

Tak dokładnie o to mi chodzi żeby wraz z piekarnikiem wyłączył się pomocnik harmonogram. Narazie sobie z tym poradziłem dodając scenę wyłączająca harmonogram i dodałem automatyzacja która w momencie wyłączenia się piekarnika wykonuje ta scenę. Niby działa ta, ale jakoś tak kombinowanie i na okrętkę. Pewnie dało by się prościej, jednak nic do głowy mi nie przychodzi.