Włącznik światła Zigbee

Nikt się tu nie gniewa, że jesteś początkujący (więc nie masz powodów by przepraszać), niestety wybrałeś dość nietypową konfigurację, a jak widać dokumentacja HA nie nadąża za realiami (skoro używasz oficjalnej integracji Tuya i działa ona z bramką).

Witam, przymierzam się do zakupu włącznika światła do kuchni. Chciałbym żeby działały po zigbee ( conbee2 + Z2M). Nie jestem przekonany w 100% do dotykowego. Czy nie będzie problemu jeśli będę miał mokre lub tłuste rączki. Jakie są wasze doświadczenia?

Na oku mam dwa modele:

  1. Klawiszowy
    Włącznik światła Zigbee Tuya bez N klawiszowy 10891484693 - Allegro.pl

  2. Drugi dotykowy
    Dotykowy włącznik światła Zigbee Tuya z i bez N 10887853469 - Allegro.pl

Miałem sonoffa (dotykowy) działał 5 lat . Wymieniłem na klawiszowy i muszę stwierdzić, że jest to lepsze rozwiązanie .

  1. Większe pole On Off , jeśli osoba podchodzi z boku problem z pewnym trafieniem w punkt.
  2. Łatwiej osobą z poza domu przyzwyczają się do inteligentnego domu.
1 polubienie

Potwierdzam w 100% opinię przedmówcy.
Używałem przez długi okres wyłączników dotykowych, od początku nie wzbudziły one szczególnej aprobaty domowników ze względu na komfort obsługi, głównie za sprawą konieczności dość precyzyjnego trafienia w punkt na wyłączniku. Obecnie używam klawiszowych, właśnie takich jak z pierwszego linka. Nie wiem tylko dokładnie jaka to wersja, ja używam wyłączników w których elementem przełączającym jest przekaźnik. Działają bezawaryjnie i u mnie w instalacji bez N sprawdzają się bez konieczności stosowania dodatkowego kondensatora.
Mam także jeden wyłącznik, który kupiłem na próbę, od Aqary:

https://allegro.pl/oferta/podwojny-wlacznik-swiatla-aqara-h1-bez-nautralnego-11500782999

https://www.zigbee2mqtt.io/devices/WS-EUK02.html#xiaomi-ws-euk02

Jakość wykonania na plus, niewspółmierna do tych z Tuya. Większa precyzja działania. Ponadto dodatkowa funkcjonalność, obsługuje dwuklik oraz jednoczesne naciskanie dwóch klawiszy. Cena jednak wyższa, mnie udało się kupić taniej. Zależy co kto potrzebuje.

1 polubienie

Dziękuję i to mi wystarczy. Czyli idę w klawiszowy i tak jak pisze @MariuszT wezmę Aqara. Posiadam już dwa takie włączniki Xiaomi WXCJKG13LM control via MQTT | Zigbee2MQTT i faktycznie co do jakości i działania nie mam zastrzeżeń.

EDIT:
Dotarł właśnie do mnie włącznik AQARA H1EU. Jest ładny i działą niestety przy próbie parowania Z2M pokazuje stan “Unsupported” chociaż sprawdzałem czy jest kompatybilny z Xiaomi WS-EUK01 control via MQTT | Zigbee2MQTT

Martwi mnie że w Z2M model urządzenia to “lumi.switch.l1aeu1”
Trafiłem felerny model czy faktycznie nie jest kompatybilny?

Kupiony dokładnie z tej aukcji:
Aqara Przełącznik Ścienny H1 EU Bez N 1 przycisk 11477004219 - Allegro.pl

Edit2:
Faktycznie jest problem z tym włącznikiem trafiłem na coś takiego:
Aqara Smart wall switch H1 EU (No neutral. Double Rocker) WS-EUK02 support - githubmemory
Nigdy jeszcze nie dodawałem obsługi nowych urządzeń do Z2M. Czy może już ktoś ogarniał temat i mam plik konfiguracyjny?

Edit3:
A więc tak próbuje dodać obsługę nowego urządzenia zgodnie z
Support new devices | Zigbee2MQTT
Utworzyłem plik konfiguracyjny - Aqara Smart wall switch H1 EU (No neutral. Double Rocker) WS-EUK02 support - githubmemory
(ten plik jest dla podwójnego włącznika)
Dodałem wpis w “configuration.yaml” Z2M
Po restarcie Z2M w logu taki błąd:

[10:38:17] INFO: Handing over control to Zigbee2mqtt Core ...
> zigbee2mqtt@1.18.1 start /app
> node index.js
(node:10130) UnhandledPromiseRejectionWarning: internal/modules/cjs/loader.js:883
  throw err;
  ^
Error: Cannot find module 'zigbee-herdsman-converters/lib/extend'
Require stack:
- /app/lib/util/utils.js
- /app/lib/util/settings.js
- /app/index.js
    at Function.Module._resolveFilename (internal/modules/cjs/loader.js:880:15)
    at Function.Module._load (internal/modules/cjs/loader.js:725:27)
    at Module.require (internal/modules/cjs/loader.js:952:19)
    at require (internal/modules/cjs/helpers.js:88:18)
    at /app/lib/util/externally-loaded.js:5:16
    at Script.runInContext (vm.js:143:18)
    at Script.runInNewContext (vm.js:148:17)
    at Object.runInNewContext (vm.js:303:38)
    at loadModuleFromText (/app/lib/util/utils.js:156:8)
    at loadModuleFromFile (/app/lib/util/utils.js:162:12)
(Use `node --trace-warnings ...` to show where the warning was created)
(node:10130) UnhandledPromiseRejectionWarning: Unhandled promise rejection. This error originated either by throwing inside of an async function without a catch block, or by rejecting a promise which was not handled with .catch(). To terminate the node process on unhandled promise rejection, use the CLI flag `--unhandled-rejections=strict` (see https://nodejs.org/api/cli.html#cli_unhandled_rejections_mode). (rejection id: 1)
(node:10130) [DEP0018] DeprecationWarning: Unhandled promise rejections are deprecated. In the future, promise rejections that are not handled will terminate the Node.js process with a non-zero exit code.

z tego co już czytałem “zigbee-herdsman-converters” instalowany jest razem z Z2M.

Edit3:
No nic wymieniłem włącznik na https://allegro.pl/oferta/wlacznik-swiatla-1-klik-zigbee-tuya-dziala-bez-n-10249956139 i poszło od kopa Aqara odsyłam.

///mod-edit - dalsza część wątku przeniesiona z wątku o… sterowniku rolet LLKZMK11LM


Próbowałem dowiedzieć się na stronie houseiq czy nada się do sterowania (włączanie / wyłączanie) żarówkami yeelight ale są święta więc … może macie jakieś doświadczenia w tej materii?

Edit:
Zamówiłem takie przełączniki Przełącznik 1 obwód biały Seria KT ZigBee TUYA www.houseiq.pl - Wszystko dla inteligentnego domu, mam nadzieję że zadziałają bez wielkich kombinacji. To rozwiązało by konflikty analogowo cyfrowe. Urządzenia nie ma na liściew najgorszym wypadku zostanie odesłania do sklepu.

Udało się anulować zamówienie. Ale… mam pomysł i pytanie czy istnieje taka możliwość, mianowicie:

  1. mam żarówki yeelight one musza być zasilane non stop

  2. mamy sterownik ZigBee będący w bazie Zigbee2MQTT, który też wymaga zasilania non stop daje nam to router i możliwość sterowania nim z HA NodeRed,

Moje pytanie, czy można NIE przyłączać do sterownika żarówki / lampy fizycznie tylko sterować nią logicznie przez HA i jednocześnie klawiszami? (żarówka / lampa) jest na WiFi).
Celem jest dodanie możliwości załączania odbiornika fizycznymi klawiszami i równolegle włącznikami wirtualnymi. Dziewczyny są analogowe i do tego ciągle “gubią” włączniki wirtualne. :sweat_smile:

Takie rozproszone sterowanie fizyczne zamieniane punktowo na wirtualne ale w puszce ze stałym zasilaniem co rozbuduje sieć Zigbee i przywróci częściowo tradycyjne sterowanie oświetleniem. Bez bramek i chmury. Tylko HA i NodeRed.

Więc moje pytanie brzmi:
Czy zwierając fizyczne styki przełącznika naściennego, zwieramy styki w przełączniku Zigbee i wtedy płynie prąd,
Czy zwieramy styki przełącznika naściennego i wtedy wysyłamy logiczny sygnał do przełącznika ZigBee a on zwiera styki fizyczne , wtedy płynie prąd i jednocześnie wysyła informację ON do np. NodRed poprzez ZigBee.
Druga opcja dała by nam możliwość sterowania klawiszami na ścianie i jednocześnie programem.

Reasumując, czy da się zrobić z przełącznika ZigBee naściennego podłączonego do sieci przełącznik wirtualny? widoczny w HA i NodeRed poprzez protokoł ZigBee?

@Farenza jeżeli przełącznik Zigbee ma wyjścia na lampy to on/off działa lokalnie bez podłączenia do sieci Zigbee. Jeżeli dodatkowo podłączysz go do sieci Zigbee to przy naciśnięciu przycisków dodatkowo “wysyłany jest sygnał” dlatego ten sygnał możesz wykorzystać do on/off innych urządzeń podłączonych do HA, ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia, np. po wyłączeniu światła w łazience możesz włączyć wentylator na 10 minut.

Tak, da się.

Czyli kupując np. to

Montuję je w miejsce zwykłych przełączników, zasilam zgodnie z tematem, dodaję do Zigbee2MQTT i nie podłączam żarówek / lamp, ponieważ są one zasilane na stałe i sterowane po WiFi. Wtedy użytkownik ma do wyboru, tradycyjne przyciski na ścianie, wirtualny przycisk / pilota, oraz wszelakie czujniki.
Do tego mam routery.
Dobrze rozumiem?

Tak ale nie wiem dlaczego koniecznie chcesz używać smart przełącznika z smart żarówką? Jaki cel chcesz osiągnąć?

Mój cel to dwa równoległe starowania, moja damska część rodziny z uporem godnym lepszej sprawy wyłącza żarówki fizycznie i robi się kipisz, co jest komentowane “a widzisz znowu nie działa”. :exploding_head:

@Farenza Zupełnie nie rozumiem czemu pytanie o wyłączniki światła umieściłeś w wątku o sterownikach rolet/żaluzji (może powinieneś poczytać czemu to jest coś zupełnie innego?).
Więc tnę wątek na 2 (generalnie to podpasywał tu inny stosunkowo świeży wątek więc to połączyłem).


A teraz w tej kwestii

Trochę to rozwiązanie przypomina tankowanie diesla benzyną, ale OK, zadziała, tylko będzie nieoptymalne :stuck_out_tongue_winking_eye: (tak, porównanie celowo podałem wyolbrzymione).

W tym wypadku dobrze by było użyć lutownicy i odłączyć przekaźniki sterujące (włączony każdy kanał pobiera od około 0,5W do 1W w zależności od budowy modułu i to nie ważne, że pracuje bez obciążenia).

Do takiego zastosowania jak planujesz dedykowane są po prostu piloty zasilane bateryjnie bądź sieciowo (ale bez obwodów wykonawczych, z komunikacją Zigbee takich akurat dotąd nie widziałem, ale ponoć niektóre mają możliwość definiowania powiązania modułów wykonawczych z kanałami sterującymi; niestety pełna dokumentacja większości chińskiego sprzętu bywa niedostępna, a już w szczególności brak instrukcji jest na skandalicznie wysokim poziomie).

Nie widziałem większej różnicy, w końcu doczytałem ale wątek potoczył się dalej.

Zgadzam się ale tym rozwiązaniem załatwiam problem routerów “chyba” ponieważ z siłą sygnału u mnie kiepsko, stare budownictwo, grube ściany itp.

Niestety z tego co wiem to nie są one routerami, czytam w necie o routerach ZigBee w żarówkach, ale informacji jest (mało?) … a w zasadzie to ich nie ma. Producenci milczą na stronach z urządzeniami kompatybilnymi też cicho, nie wiem może wszystko zasilane z sieci to routery? nigdzie nic pewnego.
Kupiłem Produkty - IKEA i informacji czy to ma funkcję routera nie znalazłem.
No cóż to trochę zabawa, a trochę wyzwanie. Przetestuję jak podłączę i dam info.

Zadałem pytanie “sklepowi” o to czy nw. urządzenia są routerami, zobaczymy co odpowiedzą
AQARA PRZEŁĄCZNIK ŚWIATEŁ 1 PRZYCISK WERSJA EU WS-EUK03
AQARA PRZEŁĄCZNIK ŚWIATEŁ 2 PRZYCISKI WERSJA EU WS-EUK04

Bateryjne piloty są zawsze urządzeniami końcowymi (nigdy routerami), natomiast urządzenia zasilane sieciowo przeważnie są routerami (nie zawsze, są ponadto problemy z kompatybilnością), ale w przypadku modułów wersje “bez N” (czyli zasilane szeregowo z obciążeniem) z zasady nie są routerami.

Ikea generalnie dokumentację dostarcza w równie chory sposób jak Chińczycy (brak dokumentacji istotnie technicznej poza instrukcją montażu, choć niby jest każdy z dokumentów wymaganych przez prawo).
Jak znam życie ta lampa zadziała jako router (dotychczas raczej wszystkie ich wypusty jakie miałem w ręce działały).

PS nie wiem czy to nie zbyt nowy model dla z2m/zha.
W bazie Blakkader’a jednak jest (ale opisy są tam coraz bardziej skromne…)

Właśnie potrzebuję zmienić światło w holu więc wybrałem ją. Do tej pory szedłem w rozwiązania WiFi, ale to co się dzieje w paśmie radiowym na osiedlu (Huawei np. zajmuje 6 kanałów 2,4) to jest …, ZigBee wydaje się lepszym wyborem ale mój budynek jest “starej” daty a wtedy wierzyli w grube mury więc jest, jak jest.
Jestem przed wymianą włączników i teraz chcę wybrać mądrzej, więc szukam włączników z opcją router i może uda mi się na dziś załatwić przy okazji problem “analogowości” moich dziewczyn :laughing:
Stąd takie podejście, router ZigBee, włączniki wykonujące funkcję w formie wirtualnej, dające odczucia fizyczne i powinno zadziałać, ciekawi mnie tylko czy taki włącznik zadziała w taki sposób jak to wymyśliłem bez minimalnego obciążenia.

Oba prawdopodobnie są routerami (zasilane sieciowo, wersja “z N”), ale jeśli chodzi o markę Aquara, to są problemy z kompatybilnością routerów z rozwiązaniami innymi niż ich własne (ale czy dotyczy to akurat konkretnie tych modeli prawdopodobnie nikt nie odpowie).

Znalazłem takie info,

Niby są na liście ale czy są ruterami i co potrzebują do poprawnej pracy to jest nadal wiedzą tajemną :stuck_out_tongue_winking_eye:

Jeśli urządzenie jest bateryjne to na 100% nie jest routerem i to jest na 100% pewne :slight_smile:
Baza zarządzana przez Koen’a Kanters’a (autora Z2M oraz bramki zigbee-herdsman, a dedykowana wyłącznie Z2M) też nie zawiera informacji o tym czy dane urządzenie jest routerem, ale jak pisałem wyżej - część sprzętu zasilana sieciowo jest routerami, ale ma problemy z kompatybilnością w przypadku pracy poza natywnym systemem producenta.

Czyli toto lotto, jak się dowiem czegokolwiek dam znać.

Obie te bazy mają możliwość edycji przez użytkowników (zanim się jednak to zrobi należy przekopać możliwie dużą ilość zgromadzonej w nich dokumentacji aby trzymać się jakichś już istniejących reguł), więc można je uzupełniać o ważne informacje (ale należy to robić tylko gdy ma się pełne 100% pewności co do wprowadzanych danych).

PS Taką przykładową dodatkową informacją jest wersja firmware koordynatora wymagana do współpracy z danym sprzętem - poniżej przykład, gdzie to jest wykorzystane

a tak zupełnie z innej beczki - to jest akurat przykład pilota bateryjnego.

A nie prościej użyć modułów Zigbee dopuszkowych o ile w puszce jest miejsce?