Włącznik ZigBee i smart żarówki

Wiecie czy w włącznikach ściennych ZigBee można odseparować stan włącznika od jego przekaźnika tak jak w Tasmocie?
Sytuacja wyglada następująco. Mam potrójny włącznik ścienny Podobny do tego tylko z N. Steruje oświetleniem w kuchni - zwykła taśma led pod szafkami i zwykle żarówki nad stołem. (Trzeci przycisk jeszcze nie jest używany).
Wpadłem na pomysł żeby zamiast zwykłych żarówek włożyć żarówki smart - mam jakieś wifi. Niestety wiemy jak zachowują się żarówki jeżeli odcina się od nich zasilanie.
Stad moje pytanie. Czy mogę zostawić przekaźnik cały czas w stanie ON a fizycznym przyciskiem wysyłać tylko informacje do HA a tam już w automatyzacjach będę sterował żarówkami?
Dodam ze używam cc2531 i z2m

Nie ma takiej możliwości ale możesz nic nie podłączać do tego jednego przekaźnika a zasilanie do żarówki podać bezpośrednio, uzyskasz efekt końcowy taki jak chciałeś.

1 polubienie

Tak właśnie podejrzewałem ale miałem nadzieje, ze gdzieś jest taka opcja. Dzięki @macek.

No niestety Zigbee to nie wifi. Przy okazji znacie jakiś moduł dopuszkowy zigbee najlepiej dwukanałowy którym można sterować przyciskami dzwonkowymi w takiem scenariuszu jeden klik włącza kanał następny klik wyłącza? Oczywiście pracujący z Z2M.

Szukasz z neutralnym czy bez?
Ja mam taki ale dwukanałowy i NIE POLECAM!
Pierwsze dwa jakie dostałem od sprzedawcy nie działały. Dopiero trzeci był OK ale po kilku miesiącach użytkowania przestał działać jeden kanał.

W każdej puszce mam N tak więc nie ma znaczenia. Liczy się niezawodność i współpraca Z2M.

Trochę testowo używałem Lonsonho moduł ściemniacza z N (Zigbee), działał bez zarzutu (jest na triaku a nie na przekaźniku), zmieniła się koncepcja oświetlenia dlatego teraz leży w szufladzie i czeka na “nowy dom”.

Namówiłeś mnie zamówię jedne na próbę. :grinning:

Moduł do mnie dotarł. Integracja bez problemów, ma wszystko co potrzebowałem i pracuje prawidłowo. Przyglądam się jak t będzie przy dłuższym użytkowaniu.