Wmbusmeters, nanocul problem z konfiguracją

Witam, posiadam arduino nano, moduł C1101, wgrane oprogramowanie ze strony nanocul, Problem pojawia się przy starcie dodatku. Cały czas krzyczy o błędny parametr w drugiej linii. HA postawiony na t630 HAOS. O co chodzi?



Nie znam się, ale na moje oko to nie ma prawa działać, skoro nie podajesz ścieżki do urządzenia ani jego rodzaju i równocześnie wykluczasz z przeszukiwania port na którym masz je podpięte.

Przecież jest podana ścieżka do urządzenia… /dev/ttyUSB0

Może i jest, tylko zdecydowanie nie tam gdzie trzeba donotprobe: oznacza, że to urządzenie ma zostać pominięte z użytku (to jest opcja np. dla RPi, gdzie na AMA0 jest bluetooth, który się zawiesza po badaniu portu przez wmbusmeters, no i generalnie dajesz tam ścieżki do tych urządzeń które po badaniu przez wmbusmeters trafia szlag, jeśli nie masz pomysłu, to zostaw jak było “fabrycznie” donotprobe: /dev/ttyAMA0).

Ponieważ się nie znam to nie podpowiem jak ma być, ale podejrzewam, że urządzenie powinno być w linijce (ale czy ten zapis jest prawidłowy nie mam pojęcia)
device: /dev/ttyUSB0:cul:t1
być może powinno być tak

  device: cul:t1

Fakt mój błąd… Nie doczytałem tego… Ale i tak nie działa…

Zatrzymaj dodatek i do jego konfiguracji wklej poniższy kod:

data_path: /config/wmbusmeters
enable_mqtt_discovery: false
conf: |-
  loglevel=normal 
  device=auto::t1
  logtelegrams=true  
  format=json    
  meterfilesaction=overwrite
  meterfiles=/config/wmbusmeters/logs/meter_readings/
  logfile=/config/wmbusmeters/wmbusmeters.log
  shell=/wmbusmeters/mosquitto_pub.sh wmbusmeters/$METER_NAME "$METER_JSON"
meters: []
mqtt: {}

Następnie po uruchomieniu wklej logi z lokalizacji:

/config/wmbusmeters/wmbusmeters.log

EDIT:
Jeśli masz/instalowałeś najnowszą wersję dodatku (1.11.0-1) z powyższym kodem dodatek nie ruszy - z żadnym innym też. Musisz czekać na poprawki.

To jest niepoprawny zapis definicji licznika:
image
wprowadzasz konfigurację licznika w yaml bedąc w trybie UI, błąd, przełącz na tryb yaml (trzy kropeczki na górze), wprowadz dane - mój przykład dla add-on`a Wmbusmeters (W-MBus to MQTT) w wersji 1.11.0:

meters:
  - |-
    name=apator-02015584
    driver=apator162
    id=02015584
    key=00000000000000000000000000000000
    field_address=xxxx

zapisz, w trybie UI wyglada to wtedy tak:

a całość tak:

1 polubienie

Tak jak pisałem wyżej od wersji dodatku 1.11.0-1 format zapisu się zmienił. Dla przykładu:

meters:
  name: zimna
  driver: apator162
  id: "12345678" 
  key: "00000000000000000000000000000000"

tak to teraz powinno być zapisane.

Dopisałem używaną przez siebie wersję add-on’a żeby nie było wątpliwości, jak widać zmiany zachodzą bardzo szybko, trzeba będzie za każdym razem pytać o używaną wersję bo nie należę do osób, które od razu robią update jak tylko pojawi się nowa wersja.

wątek aktualnie też zgłoszony jako issue ponieważ mam dokładnie ten sam problem i już pare osób również :slight_smile:

Ale jak zrobić żeby on zeskanował wszystkie dostępne urządzenia?? Nie mogę usunąć tego przykładowego licznika zastępując wpis nawiasami meters: {} czy [] Nie przyjmuje takiej konfiguracji…

Rozwiązania masz dwa, instalujesz wersję 1.11.0 i wklejasz konfig który podałem wyżej lub czekasz na poprawki do najnowszej wersji.

No dobra… przyznam się bez bicia… Nigdy nie instalowałem starszych wersji z dodatków, jak to zrobić nim coś popierdziele?? xD

Przywróć starą wersję z backupu (wybiórczo, więc możesz z pełnego backupu).
Przy aktualizacji Dodatków automat podpowiada częściowy backup tylko danego dodatku i warto z tego korzystać (to druga droga).

Dopiero wczoraj się zabrałem za wmbusa… wieć nie mam w backupu ze starszą…

To poczekaj parę dni aż nowy format konfiguracji wejdzie w życie i zostaną wprowadzone poprawki.
Niestety starą dokumentację całkowicie wsiorbało, więc stare już nie wróci.

Pojawiła się poprawka do dodatku (1.11.0-2), wszystko wskazuje na to, że autorzy uporali się z błędami poprzedniej wersji.
@korzeniewski36 wrzuć do konfiguracji poniższy wpis:

data_path: /config/wmbusmeters
enable_mqtt_discovery: false
conf:
  loglevel: normal
  device: auto:t1
  logtelegrams: true
  format: json
  logfile: /dev/stdout
  shell: /wmbusmeters/mosquitto_pub.sh "wmbusmeters/$METER_NAME" "$METER_JSON"
meters: []
mqtt: {}

następnie wklej to co Ci się pojawia w logach dodatku.

potwierdzam :slight_smile: naprawione
jedyne co bym poprawić w konfiguracji @rafkan to logfile:

/dev/stdout

na np:

logfile: /config/wmbusmeters/wmbusmeters.log

będzie łatwiejszy dostęp do logów :slight_smile: no i może jak coś loglevel z normal na debug :slight_smile: - więcej danych wtedy wyciągamy.

Witam, Wszystko działa. A przynajmniej z podzielnikami ciepła apatora. Zainstalowały sie z automatu jako nowe urządzenie. Dalej temat bardziej się komplikuje… Posiadam nakładki na liczniki które są wyszukiwane, ale nie są już dodawane z automatu bo nie ma dla nich wbudowanej konfiguracji w wmbusmeters. Jak to ugryźć zeby je dodac do HA??

Received telegram from: 15211966
manufacturer: (BMT) BMETERS, Italy (0x9b4)
type: Water meter (0x07) encrypted
ver: 0x05
device: cul
rssi: -74 dBm
driver: rfmtx1
telegram=|_4644B4096619211505077AA70006108CE83A0A26040F1D3E000000000450181702233E0600D00700D00700D00700300000040100B60100550200180300E30300A4040077050000|+146
Received telegram from: 15133963

Edit:

Na razie poczyniłem coś takiego, ale cisza… Czy dobrze??

b1
b2

Jeśli do definicji licznika podstawiłeś potrzebne dane z poniższego telegramu i odczyt pokrywa się ze stanem licznika to powinno działać:

"media":"water",
"meter":"rfmtx1",
"name":"",
"id":"15211966",
"total_m3":16.929,
"meter_datetime":"2023-02-17 18:50:04",
"timestamp":"2023-02-17T19:36:19Z"

Definicję sensora mqtt umieściłeś w configuration.yaml?