Wmbusmeters, nanocul problem z konfiguracją

Tak jak szklana kula podpowiedziała - masz muzealną wersję Dodatku, rozwiązanie swoją drogą jest w skrócie opisane na zrzucie ekranu

Pod linkiem pełna dokumentacja aktualizacji

Ponad rok temu było wydanie 1.13 które wprowadzało tą zmianę, przy korzystaniu z projektów open-source dobrą praktyką jest czytanie changeloga (dziennik zmian) chociaż raz na jakiś czas, bo można zwykle w nim znaleźć known issues = znane błędy oraz breaking changes = radykalne zmiany wymuszające jakieś działanie użytkownika (chociaż w tym wypadku kluczowa informacja została i tak przekazana w inny sposób), a jest co czytać, bo od wersji którą używasz było 11 wydań, z czego 7 w kanale stabilnym
https://github.com/wmbusmeters/wmbusmeters/blob/master/CHANGES


Tak zupełnie z innej beczki - tekst (o który prosiłem) daje się skopiować z ekranu smartfona jako tekst i wkleić do posta na forum (wtedy bym użył translatora i wrzucił jego polską wersję, a z obrazka nie będę przepisywał).

Ale kluczowy fragment, którego przetłumaczenie sobie pominąłeś ująłem w czerwoną ramkę…

Dziwny zbieg okoliczności z aktualizacją… a jest możliwość ponownego zaprogramowania.
Przy takich parametrach testowałeś 38400,8,n,1… Windows wykrywa połączenie CUL jako jakiś COM?

Też stawiam na to, że diagnoza jest błędna.

Stare repozytorium tego Dodatku nie istnieje od roku, więc @korzeniewski36 nie otrzymywał jego aktualizacji (bo te zmiany należało dokonać właśnie jakoś z rok temu).

Z całą pewnością było to wtedy gdzieś ogłaszane, bo w instalacji w której obecnie nie korzystam z wmbusmeters, a używałem bardzo dawno (z pewnością sporo ponad rok wstecz) jakoś mam zaktualizowane repozytorium.

Natomiast niedawne aktualizacje Supervisora w końcu umożliwiają zajęcie się “porzuconymi” Dodatkami instalowanymi pierwotnie z jakiegoś repo, które dziś nie istnieje.

Zmiana repozytorium projektów które mają się dobrze też się czasami zdarza i to jest rozwiązanie i na takie okazje - przez ostatnie parę lat zmieniano m.in. repozytoria Dodatków takich jak ESPHome (i to co najmniej 2x) czy Zigbee2MQTT (1x).
No i wcześniej o takich zmianach trzeba było samodzielnie się dowiedzieć, a teraz Supervisor ładnie informuje.
(właściwie sądziłem, że w mojej zapuszczonej testowej instalacji zobaczę działanie tego nowego ficzeru a tu niespodzianka - u mnie cisza, a na forum już pierwsza osoba korzysta z nowych dobrodziejstw i nawet o tym nie wie)


Teraz wróćmy do kwestii nanocul - to konstrukcja w postaci dongla USB, więc być może dotknęła go zupełnie inna katastrofa - ostatnie wersje jądra Raspbiana - czy tam RPiOS’a, jak zwał tak zwał, (wykorzystywanego w HAOS dla RPi) mają zwaloną obsługę USB (podziękowania dla Broadcomm’a, fundacji RPi oraz firmy RPi Trading).

Więc tu przyczyną mogła być aktualizacja HAOS, w notatkach do wydania oczywiście jest opisane obejście problemu, bo właśnie powstaje “nowa świecka tradycja”, że w notatkach do wydania w końcu pojawiają się known issues (zupełnie jak w profesjonalnym oprogramowaniu, które podtrzymuje funkcjonowanie współczesnego świata…), no ale w sumie to nie wiemy ani na jakim sprzęcie @korzeniewski36 ma zainstalowany HA, ani w jaki sposób.
No i wcale nie musi to być ten problem - dla większości tych, których dotknął sprawa jest poważniejsza, bo HA się zawiesza.

Tak jak pisałem wcześniej. Diagnoza trafna, arduino padło. Po zamówieniu nowego i wgraniu oprogramowania wszystko ruszyło od strzała. Ale fakt, niedługo muszę zainstalować nową wersję… To akurat przeoczyłem.

1 polubienie