Wmbusmeters (W-MBus to MQTT) jako addon Supervisora

Spokojnie powinieneś mieć całkowite zużycie z tego bmeters’a.

Niektóre wodomierze nie nadają w nocy i/lub w weekend.
Osobiście polecam porzucić tuner TV i przenieść się na CC1101. Opis w sąsiednim wątku.

1 polubienie

cześć.
od kilku dni już sobie cierpliwie czekam aż cokolwiek sie pojawi w logach, bo wiem ze potrafią być powyłączane liczniki w weekendy/noce/święta.

Zastanawiam się, jaką konfigurację zostawić na teraz, żeby sobie sprawdzić za kilka dni.
dodać częstotliwość i t1 w nasłuchiwanie?
czy zostawić auto, czy dać rtlwmbus.

Tuner tv ściągnąłem po taniości z olx, wiec nie ma bólu. co do CC1101 to trzeba mieć chyba wiecej niz jeden moduł. doczytam wątek, ale zastnawiam sie czy jest jeszcze coś co mógłbym zrobić w dotychczasowej konfiguracji sprzętowej.

Ja bym podpiął ten tuner do innego PC z linuxem i uruchomił:

rtl_sdr -f 868.3M -s 1600000 - 2  | rtl-wmbus/build/rtl_wmbus -s 

Kiedyś jak testowałem tumer to takie polecenia mi działały.
Jak to zadziała to masz pewność że coś jesteś w stanie odczytać i możesz się zająć wmbusmeters’em.

Możesz też uruchomić jakiś program do HAM Radio i na waterfallu zobaczyć czy okresowo jest jakaś transmisja na tej 868 MHz.

OK,
troche sie w tym jeszcze pogrzebie.
Ustawić też częstotliwość zgodnie z kartą katalogową ?
czy zostawic po prostu:

device=rtlwmbus:t1

@_Szczepan w sumie to nie problem, home assistant działa na maszynie wirtualnej, wiec to kwestia tylko odpalenia nowej z linuxem i przekazanie dongla USB.

Olej tego wmbusmetersa narazie – postaraj się uzyskać jakieś odebrane ramki z rtl_sdr/rtl_wmbus. Jak to się uda to wtedy zajmiesz się łączeniem tego w całość.

jaki system proponujesz? zwykle ubuntu da rade ?

Obojętnie jaki Linux, Ubuntu jest OK. Ważniejsze jest aby nie było to coś postawione na wirtualizacji (odpadają problemy z dostępem do USB itp).

Witam
Mam problem z wykryciem u siebie 4 szt wodomierzy Techem mkradio3 na HA mam uruchomiony wmbusmeters który wykrywa i poprawnie dekoduje dane z takich samych wodomierzy znajdujących się w zasięgu np. sąsiada. Natomiast moich jak bym nie ustawił wmbusmeters nie wykrywa rachunki przychodzą więc jakieś dane wysyłają te wodomierze ich numery z rozliczenia za wodę i z samego wodomierza także się zgadzają z tymi wpisanymi w konfiguracji. Rozumie że mogą być jakieś godziny kiedy wodomierz wysyła dane ale wmbusmeters jest uruchomiony cały czas więc coś powinien złapać. Czy ktoś ma jakiś pomysł czym jest spowodowany taki stan rzeczy i czy jest jakieś rozwiązanie.

chodziło mi o numery wodomierzy które wpisujemy w konfiguracji meters: id=000xxxxx

Zgadza się, to zależy od konfiguracji nakładki, napewno nakładki wysyłają dane w dni robocze w godzinach pracy inkasentów np. 7-16.

mogę się z tym zgodzić częsciowo bo tak jak pisałem mój wmbusmeter wykrywa takie same wodomierze u sąsiada i bez problemu odczytuje aktualny stan nawet poza godzinami pracy (mieszkam w bloku zdalny odczyt ) a moich jak nie wykrywał tak nie wykrywa kombinuje już z różnymi konfiguracjami i dalej nie mogę wykryć moich wodomierzy nie chcę mi się też wierzyć by tylko moje były inaczej skonfigurowane niż pozostałych mieszkańców w bloku

Pokaż identyfikatory swoich oraz wszystkie te sąsiadów, które widzisz.

Miałem taki sam problem,
zamontowałem już szeregowo już wodomierze i odczyt mam ze swoich, po tygodniu przyszli Panowie z wodociągów i wymienili wodomierze, bo nie mieli zdalnego odczytu.
Tyle że założyli nowe nie apator ani izar tylko flowis+ z z tych wodomierzy niestety brak jakichkolwiek telegramów :slight_smile:
p/s używam dwóch sposobów modem DVBT i ESP i rezultaty są identyczne.

To co podałem to są wodomierze sąsiadów od ciepłej wody i bez problemu mogę odczytać telegram natomiast moje identyczne modele nic nie nadają identyfikatory powinny być identyczne tylko sam numer powinien się zmieniać ale na 100% tego nie potwierdzę bo tak jak pisałem moje wodomierze nie są w ogóle widoczne

Received telegram from: 51806293
manufacturer: (TCH) Techem Service (0x5068)
type: Warm water (0x62)
ver: 0x74
device: rtlwmbus[00000001]
rssi: 37 dBm
driver: mkradio3
telegram=|_2F446850936280517462A2069F2DC104602312000000060C0C0A0A0B0B0A08070708090A030C09070B09090809090A08|+3
Received telegram from: 51806293
manufacturer: (TCH) Techem Service (0x5068)
type: Warm water (0x62)
ver: 0x74
device: rtlwmbus[00000001]
rssi: 49 dBm
driver: mkradio3
telegram=|_2F446850936280517462A2069F2DC104602312000000060C0C0A0A0B0B0A08070708090A030C09070B09090809090A08|+3

Generalnie rozwiązanie z wykorzystaniem cc1101 i ESPHome, stawia pod wielkim znakiem zapytania sens dalszej zabawy z tunerem DVB-T. Jak ktoś już ma i hula, to nie ma co ruszać, ale nowych użytkowników zapraszamy do ESPHome. Proste, szybkie i dziala

1 polubienie

Chyba założę schronisko dla niechcianych tunerów.
Chętnie przygarnę, za darmo, dowolną ilość :wink:

Hehe wyjąłeś mi to z ust :stuck_out_tongue:

Można je wykorzystać w jeszcze innych celach (jakkolwiek do odbioru tego co w eterze).

1 polubienie

Potwierdzam w 100%, nawet jakby mi DVB-T działało 10 lat to na cc1101 przerzucił bym się od razu :slight_smile: .

1 polubienie

Dziś uruchomiłem ESP + CC1101 - dla mnie rewelacja - najważniejsze to znacząco niższe zużycie prądu przez serwer HA - spadek z 31W do 16W w idlu.

2 polubienia

Nie dał mi spokoju Twój wniosek, że wyłączenie wmbusmeters jako add-on HA spowodowało taki znaczący spadek pobieranej energii przez serwer (~15W!) więc zrobiłem u siebie to samo. Mam NUCa, instalacja HA jako generic x86-64, tuner DVB-T, add-on wmbusmeters, odczytuję 3 liczniki, zużycie 9W, po wyłączeniu add-on’a spadek do 6,8W, różnica jakieś 2,2W czyli max jaki da się wyciągnąć z portu USB (5V) o wydajności 500mA, fizyki nie oszukamy. Z dużym prawdopodobieństwem coś jest było nie tak u Ciebie.

Zgadzam się, używam tunera DVB-T od baardzo dawna i nie mam żadnego uzasadnienia a w szczególności ekonomicznego żeby coś zmieniać na tę moment. Popieram i rekomenduję dla nowych użytkowników używanie rozwiazania z ESPHome, którego używam wszędzie gdzie się da. Trochę mi danych brakuje w rozwiązaniu @_Szczepan’a jakie dostarcza wmbusmeters ale wierzę, że z czasem to się zmieni.