Wprowadzenie do HA - smart mieszkanie

Cześć,

wkrótcę będę odbierał mieszkanie od dewelopera i chciałbym wprowadzić elementy inteligentnego domu :slight_smile: Troszkę poczytałem i mam wstępnie wybrany serwer - HP T630 (chyba,że macie jakieś lepsze propozycje), na niego zainstaluje HA (pewnie proxmox). Dopiero będę zaczynał z HA także prośba o wyrozumiałość.

Potrzebowałbym natomiast porad dotyczących dobrania urządzeń, pewnie macie już jakieś sprawdzone rozwiązania, wstępnie zakładam takie wykorzystania:

  • przekaźniki podpuszkowe do sterowania gniazdkami (najlepiej z pomiarem),
  • sterowanie oświetleniem (jak to najlepiej realizować? dotykowe włączniki czy również przekaźniki?),
  • sterowanie roletami zewnętrznymi,
  • jaki polecacie klimatyzator łatwy do zintegrowania z HA?
  • czujniki otwarcia okien (do wykorzystania do sterowania klimą np. wyłączenie przy otwartym oknie)

Chciałbym, o ile to możliwe, pominąć integracje przez chmury, najlepiej wszystko sterowane lokalnie z wykorzystaniem wifi ewentualnie inne bezprzewodowe,

W takim razie zainteresuj się urządzeniami Zigbee. One nie łączą się w ogóle z chmurą.
Jak wybierzesz urządzenia Wi-Fi, to pewne na 99%, że będą łączyły się z chmurą producenta, wtedy czeka Cię otwarcie takiego urządzenia, przylutowanie 4-5 kabelków i sflashowanie własnego firmware (tasmota lub ESPHome).
Jeżeli poszczęści Ci się i kupisz starsze urządzenie, to możesz użyć podatności w urządzeniu i wgrać własne oprogramowanie bez otwierania urządzenia, ale jest na to nikła szansa. Producenci (np. Tuya) już załatali tę podatność w nowszych urządzeniach.

Dodam też, że jeżeli postawisz na urządzenia Wi-Fi, to wiedz, że przy większej liczbie takich urządzeń Twój router może przestać “wyrabiać”, więc lepszym rozwiązaniem będą urządzenia oparte o Zigbee. Ale one też mają swoje wady.

1 polubienie

dzięki za odpowiedź, jak domniemam zigbee potrzebuje jakiejś bramki podłączonej do terminala z HA, jest coś godnego polecenia?

Tak, potrzebujesz dongla który podpinasz do terminala (serwera) po USB.
Jako, że postawisz to na proxmoxie to będziesz musiał też zrobić passthrough USB w opcjach wirtualnej maszyny.

Ja przez pół roku korzystałem z CC2531.
Absolutnie tego syfu nie kupuj.
Teraz korzystam z Sonoff Zigbee 3.0 USB Dongle (koszt około 90 PLN) i działa wyśmienicie. Nie gubi połączenia, zasięg jest przyzwoity (obejmuje całe mieszkanie).
Podobno Conbee II (koszt około 200 PLN) jest lepszym wyborem, ale jako certyfikowany polak wybrałem tańszą opcję :laughing:

Dlatego nie stosuje się routera z Wi-Fi tylko dedykowane access pointy do obsługi Wi-Fi jak np. Ubiquiti a wtedy zapominasz o tym bo działa to niezawodnie.

1 polubienie

a wracając do pytań z wątku - macie w takim razie jakieś sprawdzone przekaźniki pod zigbee kompatybilne z HA, najlepiej z pomiarem prądu? oraz sterowanie roletami + czujniki otwarcia? Czy wystarczy, że znajdę coś wspierającego zigbee 3.0 i mogę mieć 100% pewności, że będę mógł to skonfigurować w home assistant?

Tak właściwie to bez znaczenia, jakie wybierzesz.
Jedyne, co musisz się upewnić, to że są wspierane przez Z2M.
Sprawdzisz to na tej stronie: | Zigbee2MQTT

Świat się nie kończy na Tuya, istnieją producenci, którzy

  1. umożliwiają pracę bez chmury w standardzie (chmura jest opcjonalna, a nie przymusowa)
  2. nie blokują swojego sprzętu przed wgraniem alternatywnego firmware

jako przykład podam Alterco Robotics, szkoda, że polscy producenci nie poszli też tą drogą…
Jest też paru innych producentów którzy dają choćby otwarte API, więc ich sprzęt się integruje bezproblemowo z innymi systemami takimi jak HA.

Napisałem “np. Tuya”, czyli dałem jeden z przykładów

Tak, nie neguję tego. Są też producenci, którzy fabrycznie wgrywają Tasmotę.
Jednak tacy producenci to znaczna mniejszość, dlatego chciałem zwrócić uwagę, że takie działania prawdopodobnie będą wymagane :slight_smile:

Dałeś jeden z przykładów, ale to chiński niemal monopolista na rynku dostarczania technologii dla sprzętu IoT low-end, dlatego to daje złudzenie powszechności tego typu działań, ale po prostu setki brandów mają właśnie ich technologię “pod spodem” (czytaj: jesteśmy zalani chińskim g**nem).

Szukam i szukam takich przekaźników kompatybilnych z z2mqtt i wcale nie jest tak kolorowo z kompatybilnością, aczkolwiek widzę na stronie z2mqtt, że można jakoś skonfigurować urządzenia, których nie ma na liście wspieranych urządzeń. Bawił się ktoś tym, jest to bardzo skomplikowane?

Podgląd na stopień komplikacji masz w sąsiednim wątku

To poszukaj w asortymencie WIFI , np do rolet polecam Shelly 2,5 . Nie ma co się bać modułów WIFI, wystarczy zadbać o dobry router i ewentualny AP, jeśli sam router nie pokryje całego domu. Mam u siebie ponad 90 urządzeń, w tym około 70 pracuje po WIFI. Nic się nie wiesza, sieć działa, nie widzę problemu z wydajnością.

W jakim celu Proxmox?

żadnego konkretnego powodu - zainteresowałem się dopiero tematem i według znalezionych informacji to po prostu najłatwiejsza forma instalacji, jeżeli się mylę i są prostsze/lepsze rozwiązania to nie będę się upierał :slight_smile:

Prostsza jest na pewno, wgranie gotowego HAOS na dysk, czy lepsza ? Na bank mniej obciąża procesor i zasoby pamięci. Zaczynałem podobnie, Proxmox , po dwóch miesiącach zdałem sobie sprawę, że skoro nie będę na tym sprzęcie uruchamiał dodatkowych kontenerów, to po co mi ta wirtualizacja. Zrobiłem kopię całego HA , wgrałem na dysk gotowca , odtworzyłem system z kopi i wszystko śmiga.
Znacznie mniejsze jest użycie pamięci i procka. Przez prawie pięć miesięcy nie zdarzyła się sytuacja, żeby brakowało mi wirtualizacji.

Np. moduły Zigbee OXT.

1 polubienie

Dzięki Panowie za pomoc, do wstępnej ‘zabawy’ zamówiłem termina t630 + ssd128gb (później dokupie drugi do docelowej instalacji w nowym mieszkaniu, żeby był raid1), sonoff zigbee dongle, do tego jeden czujnik otwarcia okna i jeden przekaźnik dwukanałowy do sterowania oświetleniem. Mam nadzieję że starczy na początku do “nauki”, chociaż im więcej o tym czytam tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że nie wystarczy i człowiek zaraz będzie chciał dłubać więcej :slight_smile:

A T630 obsługuje raid sprzętowo? Tak swoją drogą jeśli się obawiasz awarii to kluczowe są backupy poza nośnikiem (są do tego gotowe rozwiązania, w tym np. rozwiązanie umożliwiające backupy na gdrive) a nie dokładanie drugiego dysku.

różne źródło różnie mówią - zobaczymy. Jak nie będzie można zrobić raida to będą backupy, zresztą i tak by pewnie były :slight_smile: