Wybór mini-PC na instalację natywną HAOS początek 2024

Biorąc pod uwagę to

chyba jest jeszcze za wcześnie na n100

Te ostatnie posty to nie są propozycje, po prostu taki sprzęt używamy.
NUC wypuszczane pod brandem intela (teraz Asusa) są wzorcami zgodności z architekturą “generic-x86-64”, ale oczywiście jest wiele alternatyw, które trzymają się standardu narzuconego wstępnie przez intela.

Pod wirtualizację nie musisz się trzymać sztywno tego standardu, bo i tak HAOS będzie pracował na standardowej maszynie wirtualnej, a nie na fizycznej maszynie, bardziej istotna jest możliwość montażu sporej ilości RAMu (ale chyba najlepiej wiesz jakiego sprzętu potrzebujesz pod swoje wymagania).
Proxmox to nie jest instalacja natywna.

Wydajność zwykle się kłóci z ceną i energooszczędnością, ale zmiennych jest więcej - nowsze generacje są zawsze bardziej efektywne energetycznie.

Świetny przykład to te moje NUCe - 2-rdzeniowe i3 z HT 10 generacji jest mniej więcej 4x szybsze (licząc wraz z całą platformą, bo mówiłem o wydajności w typowym zastosowaniu jakim jest kompilowanie, a na to się oprócz procka składa kilka innych czynników np. DDR3 → DDR4 czy sata → nvme) od 4-rdzeniowego celeronka 6 generacji, a pobór energii przy typowym niskim obciążeniu procesora praktycznie ten sam. Pod wirtualizację bym jednak rozważył coś, co ma więcej niż 2 fizyczne rdzenie (n100 spełnia to założenie, pod względem technologii koniecznych lub wspierających wirtualizację też jest “wszystkomający”).

Aha - celeronek 6 gen. kiedyś celował mniej więcej w ten sam segment rynku co stosunkowo niedawno i3 10 gen. być może n100 również jest nakierowany na ten segment, ale w tej chwili nie jestem na bieżąco z ofertą świeżych wypustów.

1 polubienie