Wyłączniki klatkowe i krzyżowe - jak to ugryźć?

#wylacznikschodowy #wylacznikkrzyzowy

Mam na schodach 5 standardowych wyłączników. 2 schodowe i 3 krzyżowe. Chce to wymienić na wyłączniki monostabilne #losonho Jak macie to u siebie rozwiązane patrząc z perspektywy #HomeAssistant’a? images

W układzie z 5 kondygnacjami postępujesz analogicznie do 3 kondygnacji (to tylko kwestia zmostkowania w 2 dodatkowych puszkach) co daje 4 piloty i 1 moduł z przełącznikiem.

Jeśli w puszkach masz więcej przewodów można przemyśleć inne rozwiązanie (ale raczej się nie spodziewam takiej możliwości).

mam w piwnicy i na klatce dwa schodowe i dwa krzyzowe. Wstawiłem 1 szt sonoff mini r2 (około 33zł) i włączników nie zmieniałem. W sonofie Tasmota, ale chyba nie jest konieczna zmiana oprogramowania żeby sonoff współpracował z HA? Ale w końcu na allegro można kupić sonofa z wgraną tasmotą. Zmieniłem na tasmotę, żeby komunikacja odbywała się lokalnie po wifi bez chmury.

Efekt końcowy takiej kombinacji (a krzyżowych może być jeszcze więcej) jest tylko jeden: on albo off jak dla jednego przełącznika więc wystarczy zastosować tylko jeden inteligentny moduł (działający dla takiego wyłącznika - przełącznika, po wciśnięciu załącza obwód (np. światło) i nie wraca samoczynnie) żeby cała instalacja była inteligentna bez wymiany istniejacych przełaczników, tak dokładnie zrobił @Grzes, brawo TY!
Jeżeli warunkiem koniecznym są nowe “przyciski losonho” to zaczyna się zabawa :grin:.

Dokładnie taką metodę wspominałem w wątku, który podrzuciłem wcześniej (zaktualizowałem go o to rozwiązanie), a powyższy schemat ładnie prezentuje wymagania instalacyjne - niestety w starych instalacjach może być problem ze znalezieniem punktu montażu lub konieczność dociągnięcia brakujących przewodów.

Myślę, że takie zda u mnie egzamin, jednak potrzebuję czegoś na Zigbee. Który z tego typu modułów polecacie? Myślałem nad sonoffem ale opinie są różne (słaby zasięg). Polecana jest tutaj aqara ale nie wiem który wybrać model (musi być z N).

Zasięg Zigbee zawsze można poprawić, schemat podłaczenia ze strony producenta, nie trzeba wymieniać wyłaczników (nie działa z łącznikami “dzwonkowymi”):

Zamówiłem 2 takie przekaźniki i będę testował. Dzięki za pomoc!