Xiaomi Gateway V2 - light

Witam,
Używam Xiaomi Gateways v2 jako alarmu oraz lampek* doświetlających w godzinach nocnych.
Jako alarm spełniały swoją rolę lecz z lampek wynikł pewien problem, który próbowałem rozwiązać tyle, że już chyba się w tym pogubiłem i nie mogę znaleźć dokładnego rozwiązania.

Wydawało mi się ze samo flow w NR nie jest skomplikowane.
flows.json (2,0 KB)

Sama bramka widnieje jako:
gv1
Gdy w nodzie call serv wymusiłem jasność oraz kolor w polu data, wszystko działało przez 4-5 dni, wraz ze zmiana kolorów oraz jasnością.
Po tym czasie atrybut bramki ustawił się na, restored: true, stan na nieznany oraz przestała wykonywać czynności związane z alarmem oraz lampką.
W samym NR nie pojawił się żaden problem, wszystko wyglądało na wykonane akcje, lecz w rzeczywistości sama lampka się nie zaświecała.

Gdy w nodzie call serv w polu data, wpisałem wartości ze screena, dostawałem błąd API CALL SERV.

pozdrawiam

@Bartek jak dodałeś tą bramkę do HA, pytam, bo ja mam z tym problem.

Bramkę Gateway v2 (mieu.01) wchodzisz w HA >> Konfiguracja >> Integracje >> (plus) >> Xiaomi Miio >> Połączenie z Bramka >>

  1. wpisujesz Adres IP który przypisałeś Xiaomi Gateway ( najlepiej nadaj stałe IP w opcjach Routera )
  2. Token ( wchodzisz w aplikacje Mi Home, wybierasz Gateway, w prawym górnym rogu, będą 3 kropki (…) wciskasz je > Ustawienia ogólne >> Więcej ustawień >> Informacje o sieci >> Na samym dole masz Token

Bramke Xiaomi Gateway v3 (mgl03) wersja EU
Ważne jest to abyś do bramki w aplikacji MI Home dodał sobie wszystkie urządzenia dziecięce, dzięki czemu w HA również będą widoczne wszystkie urządzenia po zigbee, chyba że posiadasz inną bramkę Zigbee którą wolisz wykorzystać dla tych sensorów.

HA >> Konfiguracja >> Integracje >> Home Kit
wpisujesz 6 cyfrowy Kod XXX-XX-XX, pamiętaj o - , ponieważ u mnie bez tego nie wykrywało bramki

Bramkę Xiaomi Aqara, najlepiej jak aktywujesz tryb deweloperski(na starym sofcie możliwe) jeśli masz zbyt nową wersje softu musisz lutować UART do GND RX TX i odblokować nasłuch na portach, abyś miał kontrolę LAN.
Jak coś pisz na priv.

Ja mam wersję chińską, więc mam problem z dodaniem nawet takim sposobem.

Natomiast wracając do Twojego problemu: rozumiem że w ustawieniu nodu “time range” masz poprawnie wpisane współrzędne? Drugie pytanie co chcesz osiągnąć nodem “time renge”? Jeśli współrzędne masz wpisane poprawnie i jeśli chcesz uruchamiać w określonych godzinach to wpisz start 22:00 End np 05:00.

Jeśli chodzi o błąd to w nodzie “call serwice” masz "“rgb_color”:“blue” (tutaj wpisujesz wartość np. [255, 100, 100], a może być tak: “color_name”:“blue”

@Bartek Pokaż z ciekawości jak masz zrobiony flow na wywołanie alarmu.

Samym flow warunki godzinowe wszystko smiga jak powinno, po za call serv
Problem jaki występuje to, gdy wpisze rgb_color “0, 255, 255” lub jakis inny odpowiednik koloru, wywala błąd API serv… i lampka się nie zaświeca
Gdy wpisuje rgb_color: “blue”, “yellow” , white, red jakikolwiek, błędu żadnego nie wywala lampka zaświeca się na dany kolor, lecz po pewnym czasie 4-5 dni, w NR (nod wyglada jakby działał) lecz stan gateway ustawia się na nieznany, a atrybuty na restored: true, i lampka w NR cały flow jest wykonany, a rzeczywistości lampka nie świeci po tych kilku dniach.

Co do alarmu, uzbrajam / rozbrajam za pomocą Panelu Alarmu na dashboard.
g2
a czujki mam podłączone w apce.

Jaki masz dokładny model Gateway’a?

A to dziwne, że kilka dni działa, a później nie. Jeszcze musisz zwrócić uwagę co się wyświetla w logach po tym jak przestaje działać. Jeśli cały flow działa, to problemem jest bramka, bo nie potrafi wysłać do niej polecenia. Nie mam tego jeszcze wciągniętego, więc fajnie by było jakby wypowiedział się ktoś kto ma taką bramkę u siebie.

Co do mojej bramki to mam model: lumi.gateway.aqhm01.

Co do Twojego uzbrajania, to myślałem że masz jakoś to inaczej ogarnięte. Myślałem, że taki gateway ma trochę więcej encji, bo w aplikacji ma dość duże możliwości (budzik, alarm, różne dźwięki, itp.)

Co do Twojej bramki to musisz zrobić to wedle instrukcji. Robiłem dokładnie tak i zajęło mi to 10-15 min wraz z szukaniem narzędzi.

  1. Find specific screw bit like fork to open gateway case.
  2. Find UART cable/board.
  3. Solder 3 wires GND and RX / TX like here (Image ).
  4. Disconnect RX wire from UART module.
  5. Dont connect Vcc (power) from UART to gateway.
  6. Turn on gateway (220V).
  7. Open putty application, connect to serial port (COM1-30) -select yours one0.
  8. Wait for fully load of gateway, connect RX wire to UART.
  9. You will see all messages of gateway.
  10. Send command psm-set network.open_pf 3 , send it few time in case it was spammed by gateway and it can be lost in msgs…
  11. Check your param by command psm-get network.open_pf to be sure its OK.
  12. Turn off gateway.
  13. Turn it ON.
  14. Check your port.
    źródło
    chyba że masz nie aktualizowaną bramkę to możesz włączyć tryb deweloperski
    Twoja bramka będzie miała wszystkie możliwości które wymieniłeś po podłączeniu do HA.

Sprawdzałem niestety nawet nie widzę powodu utraty komunikacji z bramką. Po prostu problem z ponownym połączeniem.

Wydaje się skomplikowane, ale pewnie nie jest. Jak coś to się odezwę.

Co do Twojego problemu, poczekałbym jeszcze do jutro, może ktoś na forum się odezwie co ma taką bramkę.

Bartek mnie też udało się tym sposobem odblokowac port 9898. Trochę było zabawy ale zadziałało.

Bazowałem na tym video https://www.youtube.com/watch?v=AhkPdIujzM0&ab_channel=УмныйДомСделайСам

Możesz pokazać ile encji pokazuje po takiej operacji? Drugie pytanie gdzie kupić ten programator?

Masz dostępne wszystkie sensory po zigbee. Jedynie kamerki HA nie przechwycił. Sensory na screenie.

.
Programator mam Ali ale może być każdy inny: https://pl.aliexpress.com/item/32693314450.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0f9UX0gi


Chodzi mi tylko o encje bramki aqara w HA.
Nie używałem nigdy takich rzeczy, więc dla mnie czarna magia, ale spróbuję to ogarnąć.

Piotrze czy obsługujesz może lampkę w Gatewayu?
jeśli tak to w jaki sposób sterujesz nią w NR ?

Co do encji dla bramki. Wg mnie są dwie zobacz na screena. Jestem wstanie wywołać wszystkie funkcje bramki z HA wyjątkiem radio internetowe. Nie mam jeszcze Conbee II dlatego bramka integruje moje urządzenia zigbee

  • obsługa jasności, koloru
  • wywołanie dźwięków
  • jest nawet pomiar światła, ale uważam, że to nie działa stabilnie

Bartek. Uczę się dopiero NR razem z Arturem :grin:. Obiecywałem sobie, że przepisze moje automatyzacje w NR ale są inne tematy. Mam jeden flow dla gateway, ale to proste włączanie z ustawiem koloru i jasności.

Dzięki za informację, ciekawy jestem tylko czy da się zmienić dźwięk syreny w HA. Jak zainstalujesz Conbee to daj znać co Ci zostanie z bramki.

Możesz to rozwinąć dokładnie?
Czy można odtworzyć plik audio czy tylko zdefiniowane na bramce “dźwięki”?
Czy bramkę można wykorzystać jako syrenę alarmową (dźwięk + sygnalizacja świetlna)?
Czy bramkę można wykorzystać jako cichy alarm (bez dźwięku, tylko sygnalizacja świetlna)?
Czytałem gdzieś, że czujnik zalania generuje od razu alarm na bramce.

z Conbee II jest taka sprawa ze albo używasz Conbee albo Gateway, nie można mieć dodanych sensorów, czujników, urządzeń dziecięcych w dwie różne bramki Zigbee
Na przykładzie w moim zestawieniu, gdy podepnę sensory do:

  1. Gateway v2 - HA widzi tylko bramkę
  2. Gateway v3 - HA widzi wszystkie urządzenia dziecięce jakie mam podpięte.
  3. Conbee II - HA widzi wszystkie sensory wraz z ich encjami, w moim przypadku minusem jest to, że każde urządzenie jakie mam podpięte pod HA pokazuje mi stan baterii 100% i się nie zmienia, przez Xiaomi tego problemu nie mam i pokazuje faktyczny stan baterii.

Cytat
Możesz to rozwinąć dokładnie?
Czy można odtworzyć plik audio czy tylko zdefiniowane na bramce “dźwięki”?
Czy bramkę można wykorzystać jako syrenę alarmową (dźwięk + sygnalizacja świetlna)?
Czy bramkę można wykorzystać jako cichy alarm (bez dźwięku, tylko sygnalizacja świetlna)?
Czytałem gdzieś, że czujnik zalania generuje od razu alarm na bramce.

możesz wywoływać co chcesz
https://www.youtube.com/watch?v=uz_LhDrRROQ, tutaj masz przykład