Żarówka smart biała + RGB na gwint E14 - sterowana z HA?

Cześć
Czy ktoś z szanownych forumowiczów spotkał lub używa żarówek smart led z przeznaczeniem do lampek nocnych, ALE na gwint E14 (mały gwint), mogą być zarówno na wifi jak i zigbee, muszą mieć światło białe + rgb + opcja ściemniania. No i najlepiej jakby dały się zintegrować w HA (ewentualnie sterowana głosowo z Google Assistant).
Znalazłem takie coś:

https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/zarowki/zrodla-swiatla/zarowka-nous-p4-rgb-smart-wifi-2szt
Ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie?

Przeczytaj sobie ten temat:

Żarówki w OBI są z gwintem E27 i E14. Ja używam jeszcze żarówek ZigBee z lidla:

Ale bardziej podobają mi się te z OBi (oczywiście z wgraną Tasmotą). Te lidlowe mają moim zdaniem jakieś dziwne barwy…

Tak to jest jak się mało śpi :wink: Już poprawiłem.

Ujmę to tak: używam “smart-lampek nocnych”, ale nie RGBW, a doświadczenie z Zigbee mam już wieloletnie, bo używałem kilku systemów ZLL zanim HA stał się jako-tako popularny (a byćmoże Hue Philipsa v1 nawet wcześniej niż powstał HA :stuck_out_tongue: ).

Natomiast nigdy nie miałem “ciśnienia” na kolorowe lampki nocne (choć w sypialni mam możliwość częściowo kolorowego oświetlenia :smiley: ), więc obecnie mam tam świecowe E14 z Ikei (po prostu białe 2700K z opcją ściemniania, już chyba niedostępne, bo teraz mają też wersję z odcieniami bieli), mimo tego, że świecowe nie bardzo pasują do tych lampek (dzięki za przypomnienie, nieraz miałem pomyśleć o ich wymianie, wprawdzie Ikea ma jeszcze opcję “gruszka” fi60 z odcieniami bieli, ale one zdecydowanie nie pasują do większości lampek nocnych w tym moich - tego modelu używam w innych oprawach E14, natomiast Philips ma w ofercie z serii Hue kształt klosza typu “łezka”, które są dość drogie i tylko w wersji białej 2700K, ale bodajże fi45, więc cień szansy jest że będą pasowały do każdego klosza/oprawy).

Te wspomniane wyżej z Lidla miałem w domu tylko 2 dni, choć poświęciłem z tydzień na ich poszukiwanie, istotnie są tanie, ale opcja RGB przegrała z ich biednym wykonaniem i wróciły do sklepu (a jechałem tam chyba znacznie szybciej by je oddać, niż te 2 dni wcześniej, gdy wracałem z nimi do domu zajarany nowością po zakupie). Dla mniej wymagających moim zdaniem mogą być wystarczające (niestety inne wypusty świetlne Tuya zalegały mi szufladę, bo nie ogarnąłem ich zwrotu i po prostu rozdałem wśród znajomych… choć może działa tu reguła, że “darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda”).

Podejrzewam, że nad Ledvance (dawny Osram) można się zastanowić, istotne problemy miałem tylko z ich żarówkami Zigbee GU10 (sypiący się firmware już po okresie gwarancji, większość z nich jednak daje nadal się używać, ale celowo wszystkie poleciały do szuflady i zostały zastąpione przez Ikea).
Wspomnianego wyżej modelu jakkolwiek nie miałem w ręce.

PS Ikea ma/miała też w serii Tradfri (czyli Zigbee) żarówki RGBW E14 “gruszka” fi60 i jak pisałem wyżej niestety z powodu rozmiaru nie pasują do większości opraw (ale ikeowskie RGBW to bodajże realnie RYBW i niestety uzyskiwana kolorystyka pozostawia wiele do życzenia, choć niektórym odpowiada taka bardziej “pastelowa” paleta, to jednak jest ona zdecydowanie inna od wszystkiego co jest na rynku, być może z tego powodu zostały wycofane ze sprzedaży? bo były też dostępne w starter-kitach z bramką, które wycofano chyba tuż po pierwszym lockdownie).

Jeśli chodzi o świecowe E14 to Philips/Signify z serii Hue ma zarówno odcienie bieli (Hue Ambiance) jak i kolorowe (Hue Ambance and Color), ale są one przynajmniej 2x droższe niż wspomniany wyżej Osram/Ledvance.

1 polubienie

https://allegro.pl/oferta/muller-licht-tint-white-color-zarowka-led-e14-6w-10443671950

Ja mam w nocnych dwie takie osram z allegro:
https://allegro.pl/oferta/zarowka-led-osram-smart-zigbee-6w-bialy-cieply-11014687127
działa bezproblemowo nie piszczą na głową jak co niektóre, ma tylko ściemnianie i temp i mi to wystarcza

@angler
Jeśli się nie mylę seria Tint od Müller-Licht to po prostu kolejny rebrand jednego z dużych producentów z ChRL tłukących masówkę na bazie Tuya (więc podejrzewam o identyczne właściwości do tych z Lidla, gdzie wersje kolorowe są po prostu nie do przyjęcia… a innych nie było nigdzie we Wrocławiu, więc mam same złe doświadczenia).

O ile wersje w odcieniach bieli są prawdopodobnie raczej w porządku (o ile tylko firmware ustawia domyślny odcień bieli jako 2700K a nie “odcień typu prosektorium”), to widać np. pewne niechlujstwo w firmware, jest może mniejsze niż wtych z Lidla bo przynajmniej nie są zamienione pola służące identyfikacji jak producent i model, ale nadal brak odpowiednio określonego unikalnego identyfikatora modelu (akurat niedawno kupiłem na próbę jedną sztukę GU10 pod brandem Müller-Licht i właśnie dzisiaj przyszła, ale chyba zaraz wróci do sklepu, mimo tego, że w przypadku GU10 domyślny odcień to 2700K).

I jeszcze jedno, żeby nie było, że tak wychwalam sprzęt z Ikea - większość ich żarówek wczesnych generacji, które miałem wróciła do sklepu, bo wiele nie przetrwało próby czasu i skończyły żywot przed upływem 2 lat, a niektóre modele miały wady fabryczne (to właśnie dotyczyło starej wersji E14 typu kulka/“gruszka” bodajże fi50 bądź fi45 oraz starej wersji świecowych, które miały wadę fabryczną - losowe migotanie w stanie standby, czyli programowego wyłączenia).
W przypadku współczesnych (w miarę) wypustów już nie obserwuję takich problemów (przynajmniej póki co, ale z okazji koronawirusa nie robiłem tam zakupów przez jakieś 1,5 roku, więc podejrzewam, że większość tego co mam z logiem Ikea mam już ponad 2 lata i nadal działają).
Swoją drogą wpadki z żarówkami Zigbee miał nawet Philips - na 100% mieli podobną wpadkę z modelem LWB010 (E27, biała, “gruszka” A60, 2700K), która miała podobną wadę fabryczną (i oprócz jednej wszystkie wróciły do sklepu, a ta ostatnia zaczęła ujawniać tą wadę po ponad 2 latach od zakupu).