Żarówka WiFi Smart Led A65 2700K-6500K + RGB

Opisze tu moje doświadczenia z tą tanią żarówką smart

Za cenę około 30 zł można kupić tutaj swoją pierwszą smart żarówkę. Jest nią tak jak pisze w tytule pozycja Polux A65 - Smart żarówka WiFi, która ma możliwość regulacji pełnej gamy kolorystycznej (RGB), temperatury barwy światła (2700K-6500K) oraz intensywności świecenia.

Aby jednak móc ją w pełni zintegrować z Home Asystentem trzeba na początku zmienić jej oprogramowanie na Tasmota poprzez sieć WiFi - bez dodatkowych urządzeń. Wystarczy jakiś komputer wyposażony w kartę WiFi z Linuksem i zainstalowanym tuya-convert, lub Windows z VMware i obrazem linuksa. Na to jak to zrobić jest kilka tutoriali na YT.
Jeśli ktoś się zdecyduje na zmianę oprogramowania układowego żarówki w jej ESP8266 na Tasmota, to musi się liczyć z utratą gwarancji na żarówkę. Można to wykonać poprzez WiFi tylko wtedy, gdy jeszcze nie połączyło się żarówki do aplikacji Tuya - żarówka po włączeniu do zasilania po chwili szybko miga.

Ja ostatecznie podłączyłem do swojego RP 3B+ nowego sticka z dedykowanym systemem zgodnie z instrukcjami na tym filmie - (podziękowania dla @Michał za link)

Po wgraniu Tasmoty chciałem użyć wbudowanego mechanizmu aktualizacji oprogramowania i to był błąd - żarówka umarła, brak z nią jakiegokolwiek kontaktu poprzez WiFi - nie rozgłasza również swojej sieci.

EDIT: miałem się zabrać za rozbieranie żarówki by ją przez kabel ożywić i zostawiłem przez ponad 3 minuty podłączoną do zasilania (dzieciaki mnie odciągnęły) Po powrocie ku mojemu zaskoczeniu migała, po sprawdzeniu dostępnych sieci WiFi rozgłaszała swoją sieć. Po połączeniu miała wgraną najnowszą wersję Tasmoty - nie aktualne poniżej.
TAKŻE NIE KOŻYSTAJCIE W TEJ ŻARÓWCE Z OPCJI:
image
Żarówka obecnie czeka na chwile wolnego kiedy ją rozkręcę i dokleję do tego wątku jak ją sflashować przez kabel.

Druga którą kupiłem już nie aktualizowałem, połączyłem ją z Mosquitto broker’em i wszystko było ładnie pięknie do momentu kiedy w okolicy nie zabrakło prądu :slight_smile:
Dzieci się nią bawiły w lewo i w prawo, robiły jej testy “sprawnościowe” przez kilka godzin dziennie - dala rade, ale awarie zasilania już nie.

— EDIT:
Za namową forumowiczów dokonałem upgradu oprogramowania Tasmoty w żarówce do obecnie najnowszej wersji 8.5.0, teraz omawiany efekt resetu zniknął. Żarówka po odłączeniu od zasilania pamięta swoje ustawienia po ponownym przywróceniu zasilania.

EDIT: DOTYCZY Tasmota v:8.1.0.2
Dla ciekawości zrobiłem kilka testów i okazało się że żarówka trzyma ustawienia tylko do momentu odłączenia zasilania. Po każdym fizycznym odłączeniu od prądu się resetuje do ustawień fabrycznych - Tasmoty.

ZALETY:

  • niska cena
  • duży zasięg WiFi (Strop + dwie ściany działowe) - bez problemu z łącznością
  • stabilna praca
  • sterowanie MQTT

WADY:

  • nie znalazłem
1 polubienie

To dotyczy sytuacji wgrania oprogramowania Tasmota, trochę to dziwne, ciekaw jestem czy tak samo żarówka zapomina ustawienia na oryginalnym firmware Tuya.

Ale resetuje się do zera? Nie ma szablonu ani ustawień MQTT? Ja nic takiego u siebie nie zauważyłem…

Do zera po wgraniu tasmoty. Łącznie z tym, że musze podać od nowa parametry wyjść/wejść dla ESP:

{“NAME”:“A65 SMDWWCW+RG”,“GPIO”:0,0,0,0,37,40,0,0,38,41,39,0,0],“FLAG”:0,“BASE”:18}


WiFi, Configuration, MQTT - wszystko od zera

Tego nie wiem, bo na dzień dobry wgrałem Tasmote

Czyli trudno jednoznacznie stwierdzić, że to problem oprogramowania Tasmota.

Dziwne bo mam dwie dokładnie takie same żarówki na które zaraz po zakupie wgrałem tasmotę i po odłączeniu od prądu i po ponownym podłączeniu trzymają wszystkie ustawienia.

Ja też nie mam takiego problemu.

Może to problem z Tasmotą? Nie wiem… Widzę u siebie takie zachowanie od samego początku.
Możecie podesłać mi flasha Tasmoty, którego użyliście do zmiany softu. Wgram do mojej i zobaczymy jak będzie się zachowywać.

Ja mam obecnie 8.1.0.2(tasmota)

Parametry fizyczne żarówki jakie prezentuje Tasmota:

ESP Chip Id 15233614
Flash Chip Id 0x1540C8
Flash Size 2048kB
Program Flash Size 1024kB
Program Size 452kB
Free Program Space 548kB
Free Memory 29kB

Ja używam wersji 8.2.0 i żadnych problemów.

Ja ostatnio zaktualizowałem do wersji 8.5.0 i wszystko działa OK.
Więc może zaktualizuj do wersji 8.5.0 następnie wykonaj polecenie Reset 5, skonfiguruj wszystko od nowa i sprawdź czy teraz będzie działało prawidłowo.

U mnie 8.3.1 i stabilnie.
Spróbuj zaktualizować

Hmm… przez OTA nie mogę zaktualizować - dziwne
image
pobrałem najnowszą wersję 8.5.0 i za każdym razem mam ten sam komunikat.
zresetowałem do ustawień fabrycznych i nadal to samo przy próbie wgrania nowego softu:
image
ciekawe…

Wgraj najpierw minimalna wersje tasmota “Sonoff-minimal.bin” potem nowa

1 polubienie

Teraz zadziałało:
image



Dzięki - jak zawsze wszystko rozchodzi się o pamięć :slight_smile:

Soft ze strony tasmoty:
http://ota.tasmota.com/tasmota/release/

Jak by co to są właśnie w promocji w OBI

W OBI są właśnie w promocji:

Sanico Żarówka LED WiFi RGB A65 TUYA 11W E27 1055 lm 2700-6500K

Sanico Żarówka LED WiFi RGB G45 TUYA 5,5W E14 400 lm 2700-6500K

Sanico Żarówka LED WiFi RGB TUYA 5,5W GU10 400 lm 2700-6500K

Uważajcie tylko na wersje żarówek - jeśli chcecie wgrać Tasmote lub inny soft przez WiFi.
Widoczny opis na żarówce: SE2006MK-1 ma już soft Tuya, który nie pozwala na użycie tuya-convert

1 polubienie

Dzisiaj natknąłem się na nie w lokalnym sklepie - dwie E14 i jedna e27. Sprawdziłem numery - inne niż te wskazane tutaj więc mówię sobie a co tam sprawdzę. Niestety żadna nie współpracuje z tuya convert. Myślicie, że warto spróbować je otworzyć? Czy lepiej oszczędzić sobie zachodu i po prostu oddać?

Oddaj, jeśli są jakkolwiek w miarę porządnie wyprodukowane, to jest to konstrukcja nierozbieralna (albo mówiąc inaczej - rozbieralna, ale tylko raz, no i już nie składalna :smiley: ).