ZBdongle-P i czujnik PIR traci komunikację

Mam HA zainstalowany na virtualce Qnap do tego wpięty Sonoff ZBDongle-P ZigBee Dongle Plus CC2652P. Logika jest prosta włączać światło na ruch. Podpięty do tego jest sterownik światła Sterownik przekaźnikowy 2 obwody ZigBee LR TUYA i wg. mnie działa bezproblemowo. I czujnik ruchu PIR teraz Sonoff model ANZB-03 wcześniej był podobny. Doszedłem do tego, że ten czujnik PIR traci kontakt z HA. Sam czujnik miga gdy wykryje ruch ale w HA nie ma sygnału. Sterownik światła cały czas działa i mogę ze strono wysterować. PIR natomiast potrafi przez jakiś czas działać po czym znika na jakiś czas.
Instalacja ma 2 lata i raz jest lepiej raz gorzej. Często jest też tak, że zapali światło i zgasi i już nie zapali pomimo, że ktoś się poruszy.
Jestem kompletnie zielony w temacie instalacja zrobiona przez jakiś tutorial. Rozważam przesiadkę na bramkę TUYA ale nie wiem czy to pomoże?

@kolo1981 brakuje informacji jak zintegrowane jest Zigbee w HA?

To wtedy HA nie jest Ci potrzebny :wink: takie proste rzeczy zrobisz na bramce ale wtedy sterowanie będzie zależne od chmury TuYa.

Dlatego wolę zostać przy HA żeby system działał bez zewnętrznych chmur. Mam też dell Wyse ale na nim działo się podobnie. Wywaliłem dziś HA z Qnap i postawiłem od nowa. Teoretycznie PIR podpiąłem przez sterownik światła jako koordynator czyli 1,5m od PIR.
Sam dongle wykrył się automatycznie jako ZHA. Na razie wszystko ruszyło i działa.
o 16:40 coś się przycięło. Ale jak chciałem wejść na stronę to długo trwało inicjalizowanie ?? Po zalogowaniu wszystko wróciło do normy. Tak jakby HA się przyciął??

Tego zdania ja nie rozumiem, wynika z tego, że prawdopodobnie nie wiesz jak działa sieć Zigbee, warto poczytać Introduction to Zigbee | ZHA albo Zigbee network | Zigbee2MQTT.

Na stronę HA?

1 polubienie

Tak pomoże, musisz tylko użyć wszystkie urządzenia zgodne z Tuya.

Jeśli nie próbujesz zrozumieć jak to wszystko działa, to Home Assistant zdecydowanie nie jest dla Ciebie…
Nawet nie napisałeś jakiego serwera Zigbee używasz, więc żadna pomoc z niczyjej strony nie jest możliwa, bo nie dostarczasz żadnych informacji diagnostycznych, więc ten wątek możemy tylko traktować jako formę wylewania żali…

Dziękuję za materiały.


Faktycznie błąd w nazewnictwie. PIR jest podpięty przez router, który jednocześnie jest sterownikiem światła.

Ale jak chciałem wejść na stronę to długo trwało inicjalizowani

Tak, dokładnie strona logowania do HA wyświetlała dość długo napis “Inicjalizacja” za nim wyświetlił pola do logowania do strony i w tym czasie PIR nie wyzwalał światła. Wygląda to na jakieś przycięcie HA.
Jak wspomniałem mam Dell Wyse na półce zastanawiam się czy HA nie będzie “sprawniejszy” niż na Qnap i wirtualce.

@szopen Źle się rozumiemy. Brak wiedzy lub niezrozumienie tematu to jedno, a wylewanie żali to drugie. W moim przypadku raczej chodzi o to pierwsze i liczę na wsparcie bardziej doświadczonych kolegów. Np. nie do końca rozumiem pytanie jakiego serwera Zigbee używam? Rozumiem, że nie jest wystarczająca informacja, że jest to Zignee HomeAssistant ZHA?

teraz jest wystarczająca, faktycznie przeoczyłem, ale sformułowanie ZHA samo w sobie nie jest jednoznaczne

nawet @macek nie był w stanie rozpoznać jakiego serwera używasz, ale teraz wiemy już na 100% - wbudowanego zigpy, czyli integracji ZHA

pewnie będzie, bo najłatwiej mieć HAOS zainstalowany jako generic=bare metal

Jest tylko jedna kwestia - Wyse wyprodukowało od początku swojego istnienia dziesiątki różnych modeli w wielu wariantach i wiele z nich nie nadaje się na taką instalację (również tych wypuszczanych już od marką Dell), więc jeśli dostarczasz jakieś dane to dostarcz je kompletne.

Bo na razie to wygląda tak jakbyś pisał na forum samochodowym, że masz do wyboru 2 samochody dostawczaka i dostawczaka, zamiast np. napisać że masz Fiata Ducato Maxi 18 albo Mercedesa Sprinter 513 BlueTec 4x4 (tu specjaliści do spraw transportu pewnie by mnie zjechali, że za mało danych podałem).

Racja. Mam Dell o następujących parametrach:
Dell Wyse 5070 8GB DDR4 128GB SSD Intel J5005 ThinOS

  • Firma: Dell Wyse
  • Model: 5070
  • Procesor: Intel Pentium Silver J5005 4 Core, 4 MB Cache, 1,50 GHZ to 2,80 GHz
  • Pamięć RAM: 8GB (2x4GB) DDR4, 2400MHz, SoDIMM RAM
  • Dysk Twardy HDD: 16GB eMMC FLASH soldered SSD + 128GB SSD M.2
  • Porty: 1 x Composite Audio (out) 1 x Composite Audio (in & out) 1 x USB-C Port 5 x USB 3.0 Port 2 x USB 2.0 Ports 1 x Serial Port 2 x DisplayPorts 1 x RJ45 Ethernet

Wiem, że był instalowany na nim już kiedyś HA ale jako docker na ubuntu server więc chyba będzie OK.

Tak, ta konfiguracja wydaje się być sensowna.

Nie wiem na ile jesteś linuxowym wyjadaczem, jeśli się czujesz mocny to Ubuntu lub lepiej Debian może mieć rację bytu, ale jeśli nie, to moim zdaniem tylko i wyłącznie HAOS-generic (bo w nim nie ma potrzeby konfigurowania niczego na poziomie systemu). Link w poprzednim poście.

Ja bym zainstalował HAOS na eMMC a dodatkowy ssd w całości zawłaszczył na dysk roboczy

ale oczywiście można wyłączyć eMMC i wszystko zainstalować na ssd.


Wracając do tematu wątku - podejrzewam problemy z łącznością bezprzewodową… (nie wiem czy dobrze pamiętam, ale linki na czerwono na mapie ZHA raczej świadczą o problemie) co w ogóle nie ma związku z HA

Idąc dalej - Integracja ZHA jest jedną z części serwera HA, więc w czasie gdy on nie pracuje (z dowolnego powodu - np. sam go restartujesz, albo robisz aktualizację która go restartuje, albo z jakichś przyczyn - błędnej konfiguracji, braku zasobów itd. Supervisor musiał zamknąć na chwilę HA) to wtedy oczywiście nie może działać nic co używa tego serwera.

Jest to jakiś powód dla którego cześć osób woli osobny serwer w postaci np. Z2M - akurat restarty HA nie robią na nim wrażenia, bo jest osobnym serwerem, jakkolwiek jeśli oprzesz jakąś automatyzację na HA, to oczywiście w czasie gdy HA nie działa nie będzie się ona wykonywać…
Oczywiście nie będzie się też wykonywać wtedy, gdy akurat Z2M nie działa (a jego też raz na jakiś czas wypada aktualizować, tak samo mogą go dotyczyć zamknięcia czy restarty z powodu braku zasobów i innych błędów).
Zamiast HA jako serwer zarządzający automatyzacjami możesz użyć np. Node Red, co oczywiste wtedy gdy przeładowujesz NR nie będzie działać automatyzacja na jego bazie.
Jeśli zaprzęgniesz do prostego zadania trzy różne serwery, to wtedy brak działania któregokolwiek z nich będzie miał oczywiście wynikowo wpływ na brak działania tej jednej prostej automatyzacji.

Natomiast jeśli powiążesz ze sobą działanie jakichś-tam urządzeń na poziomie sieci Zigbee, to na ich interakcję nie będzie miało wpływu działanie tych serwerów, póki koordynator sieci działa poprawnie, w zamian za to konfiguracja takiej automatyki będzie ograniczona do tego co wskazane urządzenia potrafią wykonać autonomiczne. No i nie oszukujmy się - skonfigurowanie tego nie zawsze jest łatwe.