Zigbee2mqtt brak encji "switch ON OFF"

Witam.
Mam taki problem. Mam dodatek Zigbee2mqtt oraz koordynator Zigbee2MQTT CC2531 z anteną.
Dotychczas miałem podpięte czujnik zalania, przekaźnik 3CH, pilot Aqara i jest ok. Mam problem z gniazdkami. Zakupiłem Aqara [SP-EUC01]. Zigbee2mqtt poprawnie rozpoznaje. Prawie wszystkie opcje dostępne ale w Brokerze MQTT nie mam już tych encji. Najbardziej brakuje switch On/OFF.


Dla testu uruchomiłem ZHA i tam encje są poprawne. Taki sam problem mam z drugim gniazdkiem BW-SHP13 BlitzWolf. Przed zakupem sprawdzałem na stronie zigbee2mqtt supported devices oba gniazdka są wspierane.
Poza tym np Aqara w zigbee2mqtt poprawnie podaje chwilowe zużycie a już ZHA nie raportuje. Cały czas jest 0.
Miał ktoś podobny problem ?? Czy zmiana koordynatora może wpłynąć na poprawę ??
Pozdrawiam

A co masz w
Screenshot - 29.10.2023 , 08_15_38

Trochę mylisz, to co nazywasz brockerem to efekt końcowy autowykrywania.
Aby sprawdzić czy urządzenie coś publikuje dodaj MQTTExplorer, zobaczysz czy się coś pojawia.
Wtedy trzeba ręcznie utworzyć encje mqtt.
Z tego co opisałeś to jest raczej problem z discovery.

zig3

Aby sprawdzić czy urządzenie coś publikuje dodaj MQTTExplorer, zobaczysz czy się coś pojawia.

Ok. Mam takie coś. 0x54ef44100080f20b to numer gniazdka Aqara

0x54ef44100080f20b
switch
config = {"availability":[{"topic":"zigbee2mqtt/bridge/state"}],"command_topic":"zigbee2mqtt/Aqara Wentylacja/set","device":{"identifiers":["zigbee2mqtt_0x54ef44100080f20b"],"manufacturer":"Xiaomi","model":"Aqara EU smart plug (SP-EUC01)","name":"Aqara Wentylacja"},"json_attributes_topic":"zigbee2mqtt/Aqara Wentylacja","name":null,"object_id":"aqara_wentylacja","origin":{"name":"Zigbee2MQTT","sw":"1.33.1",…
{
  "availability": [
    {
      "topic": "zigbee2mqtt/bridge/state"
    }
  ],
  "command_topic": "zigbee2mqtt/Aqara Wentylacja/set",
  "device": {
    "identifiers": [
      "zigbee2mqtt_0x54ef44100080f20b"
    ],
    "manufacturer": "Xiaomi",
    "model": "Aqara EU smart plug (SP-EUC01)",
    "name": "Aqara Wentylacja"
  },
  "json_attributes_topic": "zigbee2mqtt/Aqara Wentylacja",
  "name": null,
  "object_id": "aqara_wentylacja",
  "origin": {
    "name": "Zigbee2MQTT",
    "sw": "1.33.1",
    "url": "https://www.zigbee2mqtt.io"
  },
  "payload_off": "OFF",
  "payload_on": "ON",
  "state_topic": "zigbee2mqtt/Aqara Wentylacja",
  "unique_id": "0x54ef44100080f20b_switch_zigbee2mqtt",
  "value_template": "{{ value_json.state }}"
}

Czyli trzeba ręcznie utworzyć encję ??

Ja bym spróbował jeszcze raz dodać to gniazdko i w czasie dodawania (przeprowadzania wywiadu) załączał i wyłączał kilkukrotnie przyciskiem (on/off). U mnie dodaje poprawnie.

Na koniec po dodaniu można te domyślnie zamknięte włączyć.
2023-10-29_10-03

U mnie nie raportuje chwilowego natężenia prądu (A) jest zawsze “0”.
Moim zdaniem to nie “wina” koordynatora" a raczej wersji oprogramowania. U mnie np. jest “stara” wersja a OTA nie widzi nowej.


Chociaż aktualizacja to nowszej wersji wg autora cytowanego niżej wątku nie poprawiła u niego wskazań związanych z parametrem “A”.

Próbowałem i dalej to samo.

Ja bym spróbował jeszcze raz dodać to gniazdko i w czasie dodawania (przeprowadzania wywiadu) załączał i wyłączał kilkukrotnie przyciskiem (on/off). U mnie dodaje poprawnie.

Pytanie, jaką masz bramkę zigbee ??