[zigbee2mqtt] Ciekawa zmiana w najnowszej wersji 1.35.0

Po sparowaniu nieobsługiwanego urządzenia, nie musimy czekać na oficjalne wsparcie. Podstawowe funkcje będą działać od razu.

2 polubienia

Zmieniła się też odpowiednio dokumentacja

Miał już ktoś okazję wypróbować te nowe funkcje?

Potwierdzam że coś jest na rzeczy,

TuYa TS0601_switch_8_2 tydzień temu był niewspierany, przed chwila go na nowo sparowałem i po około 2 minut mielenia ikoną unsupported urządzenie jest teraz wspierane :slight_smile:

2 polubienia

Niestety mój zawór grzejnikowy na razie nie działa,

a automatyczny generator
u mnie nie działa do zaworu
gniazda generują konfigurację

const {onOff, electricityMeter} = require('zigbee-herdsman-converters/lib/modernExtend');

const definition = {
    zigbeeModel: ['TS011F'],
    model: 'TS011F',
    vendor: '_TZ3000_waho4jtj',
    description: 'Automatically generated definition',
    extend: [onOff({powerOnBehavior: false}), electricityMeter()],
};

module.exports = definition;

https://www.zigbee2mqtt.io/advanced/support-new-devices/01_support_new_devices.html
Po wygrzebaniu z tuya IO danych udało mi się wygrzebać aktualną temperaturę jaką odczytuje zawór

Czekam może niedługo się pojawi wspieranie :slight_smile:
Głowica nie wspierana
GISE Głowica termostatyczna Tuya Zigbee GTV-ZB
Idętycznie wyglądająca Głowica termostatyczna GTZ08 ZigBee 3.0 TUYA
jest wspierana.
Różnica była w kasie 50zł :slight_smile: - głupi ze mnie skneruch :slight_smile:

U mnie również 3 zawory termostatyczne przestały działać TVR-601 brak możliwości ustawienia off lub on dla zaworu (a wywołuje to przez czujnik w oknie). Pozostałe ustawienia działały. Natomiast pozostałe 3 głowice HY368 działały bez problemu. Dla TVR-601 Z2M zgłaszał błąd że nie może zmienić wysterowania zaworu, ponowne dodanie/parowanie głowicy do Z2M problemu nie rozwiązało. Powrót do wersji poprzedniej naprawił problem. Na razie czekam na rozwój sytuacji. Wszystkie urządzenia jakie mam dodane do Z2M zawsze miały status obsługiwane.

Na szybko mogę potwierdzić małą zmianę na plus. Pilot multimedialny IKEA zaczął obsługiwać przyciski 1 kropka i 2 kropki. Wcześniej nie mogłem go zmusić. Wg dokumentacji powinny dzialac ale były martwe. Teraz po podniesieniu wersji bez dodatkowych akcji wykonała sie konfiguracja urzadzenia i wszystko śmiga.

Taka głupotka ale cieszy.

Mam dokładnie takie same objawy. Ponadto współpracy z wersją 1.35.0 odmawiają także czujniki pożarowe Develco SMSZB-120, czujniki otwarcia drzwi Develco WISZB-120, a także są problemy ze sterownikami rolet Moes AM43-0.45/40-ES-EB.

Ciekawe, czy kiedykolwiek doczekamy się czasów, będzie można naprawdę zaufać każdemu kolejnemu update’owi któregokolwiek z komponentów HA. Jak dotychczas, z2m rozczarowuje na całej linii i żałuję dziś tysięcy złotówek wpompowanych w ponad 120 urządzeń, którym m.in. powierzyłem bezpieczeństwo domu, a z powodów niestabilności tego dodatku nie mogę zaufać…

Czy ktoś z Was wie, jak cofnąć Z2M do poprzedniej wersji nie mając jej kopii zapasowej?

                        ****** WYKONAJ KOPIĘ HA ********

Pytanie czemu nie działają ? Może trzeba je na nowo sparować ?

Jeżeli masz dostęp do folderów HA to całość konfiguracji masz w
/homeassistant/zigbee2mqtt/ jeżeli to Debian robisz kopię folderu zigbee2mqtt, zatrzymujesz dodatek Z2M, wyłączasz Autostart dodatku, restart HA, instalujesz


i uruchamiasz.

Dostępne wersje https://hub.docker.com/r/koenkk/zigbee2mqtt/tags?page=1

Artur, zlituj się… pliis :wink: Przy każdym updacie Z2M mam drżeć o to, że może on spowodować konieczność powtórnego parowania 120 urządzeń? Stanowisko “konserwatora sieci zigbee” wymagałoby odrębnego etatu w domu… :wink: To jest dla mnie nie do przyjęcia. Zwłaszcza, że wiele z tych sterowników mam poukrywanych w kontaktach, za meblami lub wysoko na suficie (z powodu tych problemów nawet nie chowam już drabiny do garażu, gdzie jest jej miejsce…)

HA ma ułatwiać życie, a nie je komplikować… Przy całym szacunku dla Twórców komponentów HA, chyba zapominają oni o tym, że na końcu tego łańcucha są użytkownicy, dla których korzystanie z HA nie jest jedynym celem ich egzystencji… :wink:
Sorry za ten sarkazm, ale najgorszą cechą tego rozwiązania jest jego niestabilność… To prowadzi do zniechęcenia, frustracji i zawodu…

PS. Udało mi się zrobić downgrade Z2M do wersji 1.34 i na razie wszystko znowu śmiga.

Dlatego w moim przypadku nigdy bym się nie zdecydował na powierzeniu bezpieczeństwa mojego domu rozwiązaniu bezprzewodowym jakim jest Zigbee, w dodatku urządzeniom bez certyfikacji.

A brak kopii też nie świadczy dobrze o Twoim podejściu do bezpieczeństwa, popraw się :wink: bo nie będzie na kogo zwalić winy :stuck_out_tongue:.

1 polubienie

Parowanie tylko tych które nie działają a nie wszystkich :slight_smile:
Niestety błędy się zdarzają, czasami takie nie do przyjęcia, dlatego zawsze warto czytać Issues · Koenkk/zigbee2mqtt · GitHub przed aktualizacją .

2 polubienia

A najlepiej nie aktualizować “bezsensownie”, w dodatku automatycznie, do najnowszej wersji.

2 polubienia

Tutaj masz rację. Muszę trochę zmienić podejście, choć u mnie w pracy całe IT bardzo nalega, aby z powodów bezpieczeństwa ZAWSZE i WSZYSTKO było updatnięte do najnowszej wersji… Stąd moje zawodowe przyzwyczajenie.

Moje pytanie o downgrade było na wyrost, na wypadek utraty kopii. Na szczęście wszystkie kopie robią się u mnie codziennie i zapisywane są do dwóch niezależnych lokalizacji. To też jest przyzwyczajenie zawodowe…

Jestem w IT od “zawsze” i nigdy nie robiliśmy od razu update’ów bo z doświadczenia wiemy, że nie wszystko zawsze działa (po drugiej stronie też są ludzie, którzy też popełniają błędy) a robienie rollback’ów w dużej skali nie należy do przyjemności. Krytyczne poprawki związane z bezpieczeństwem wydawane są z reguły jako osobne paczki nie wprowadzające zmian w funkcjonalności dlatego są “bezpieczne” dla działania systemów.

Brawo TY! Oby więcej osób miało takie samo podejście jak Ty.

1 polubienie

Niestety ponowne parowanie w przypadku tych głowic nic nie daje.

Wielu ludzi po tej aktualizacji ma problemy ze znikającymi urządzeniami w Z2M.

Lepiej wrócić do wersji 1.34 wersja 1.35 nie jest udaną aktualizacją.
Jak ktoś napisał w issues: 1.35 is generally a piece of sh.t.

O ile dobrze pamiętam w przyszłej wersji 2024.2.0 będą duże zmiany w MQTT więc coś przestanie działać :slight_smile:

1 polubienie

O tej zmianie jest wiadomo od 6 miesięcy, każdy miał wystarczająco dużo czas żeby to poprawić, HA o tym informuje w Ustawieniach:

Manual configured MQTT entities with a name that is equal to the device name
This stops working in version 2024.2.0. Please address before upgrading.

Ja jeszcze nie znalazlem na to czasu :wink:.

Znajdziesz po aktualizacji :slight_smile: Zmiany dotyczyły bardziej programistów, więc to od nich zależy czy będziemy się dobrze bawić czy znów nuda prze klawiaturze. :crazy_face:

Ja się zawsze nudzę przy klawiaturze bo aktualizacje HA i wszystkiego co z nim związane robię z miesięcznym opóźnieniem, jak już jest po “burzy” :grin:.

1 polubienie