Zigbee2mqtt problem z uprawnieniami

Witam
Próbuję uruchomić Zigbee2mqtt pod HA zrobiłem wszystko według instrukcji lecz utknąłem na problemie z tego co zrozumiałem z uprawnieniami do portu usb w którym mam wpięte CC2531 w logach Zigbee2mqtt mam coś takiego

Error: Error while opening serialport ‘Error: Error: Operation not permitted, cannot open /dev/bus/usb/001/007’

i nie mam pojęcia co z tym zrobić jak przypisać uprawnienia itp.

Jakiej instrukcji?

Nie wygląda to na poprawny port, do którego jest wpięty CC2531. Port do jakiego jest wpiety dongle możesz sprawdzic w menu Konfiguracja → Dodatki, kopie … → zakładka System, trzy kropki (hamburger) w Host - Sprzęt.

Robię według tego Jak Zainstalować Ziggee2Mqtt CC2531 ? Home Assistant Połączenie Z Urządzeniami Zigbee - YouTube
w HA w sprzęcie nie mam tych zakładek tty ani serial
mam usb1 i usb2 pod tym widzę tego plucha :

w terminalu wpisz: dmesg | grep usb

Dla Twojego dongla będzie wpis coś około “… now attached to ???” - lub nie będzie :slight_smile:
Nawiązując do priv - za każdym razem podajesz inną nazwę /dev/bus/usb/001/005…6…7.
Po restarcie zawsze jest ta sama?

nie wiem czy się zmienia po restarcie ale kilka dni temu jak wpinałem w to samo usb to była inna końcówka /dev/bus/usb/001/007

po wpisaniu dmesg | grep usb
mam cos takiego:


i gdzie tu numer portu

Zobacz co wypluwa:

dmesg | grep ACM

Poczytaj sobie:

nic nie wypluwa

tak myślę że może przyczyna jest brak frimware w tym paluchu bo kupowałem u chińczyka więc wszystko możliwe

@Graffy … “nie mieszajmy dwóch systemów walutowy” , raspbian to nie HAOS - w tym przypadku jest subtelna różnica.

A “łyżka na to: niemożliwe” (konkretnie, że adres był w tej postaci inny skoro fizyczny port był ten sam).

@RobinI30 @Graffy
Może po prostu należałoby napisać, że trzeba podpiąć (po ewentualnym wcześniejszym odpięciu) “palucha” parę-paręnaście sekund przed wydaniem “gołego” polecenia
dmesg
(to rozwiązuje kwestię identyfikacji, bo zobaczymy na końcu logu zdarzenie sprzed chwili)

Nazwy urządzenia/ścieżki istotnie mogą (i pewnie będą) rożne w zależności od systemu hosta.

No cóż, bardzo prawdopodobne

Biorąc pod uwagę, że dysponujesz RPi raczej taka metoda może być sensowniejsza

ewentualnie Arduino + jakiś moduł ESP
Jeśli jesteś z Wrocławia to mogę pożyczyć kabelek (żeby nie trzeba było rozginać/lutować) tych “mysich” goldpinów.

Z całym szacunkiem dla Twojej wiedzy… coś w tym jest, ale czytam kolejny raz i nic nie rozumiem :slight_smile:

No cóż, nic na to nie poradzę… nie umiem się czytelniej wysłowić.

Pytam poważnie … to nie była żadna drwina.

Heh, odpowiadam na poważnie - nie zajmuję się tymi rzeczami zawodowo, więc być może brakuje mi profesjonalnego słownictwa :stuck_out_tongue_winking_eye:

No OK ale spróbuję.

dmesg wyświetla logi jądra

jeśli wywołamy zdarzenie sprzętowe, to na jego końcu się ono pojawi

czyli najprostsza metoda to wywołać to zdarzenie (podpiąć dongla czy “palucha”), a świeże zdarzenie będzie na końcu logu

1 polubienie

Zapytałem bo myślałem, że coś źle doradziłem.
Dla mnie po dmesg w logach widać, że dongle jest widziany - tylko system nie wie co z nim zrobić i się rozłącza (na razie z niewiadomych przyczyn) .

:+1:

Spoko, nie w tym rzecz, po prostu Was wywołałem bo proponujecie coraz bardziej skomplikowane rozwiązania, a problem prawdopodobnie leży w braku “wsadu” w donglu (intrygujący jest serial number, który na moje oko w tym modelu i na firmware Z-stack nie powinien być zerowy).

2 posty zostały podzielonye na nowy temat: Flashowanie CC2531