Zmiana konfiguracji Mosquitto - błąd połączenia

Cześć Wszystkim,

Raczkując z HA udało mi się połączyć po MQTT moje urządzenia z Supli. Dzisiaj próbowałem podłączyć przez MQTT inny moduł (Sonoff z AFE) i niestety utknąłem. W logach widać, że urządzenie próbuje połączyć się z brokerem:
image

Wydaje mi się, że problemem jest hasło, którego zostało przydzielone przy tworzeniu i konfiguracji brokera (ciąg losowych liter i cyfr), a którego ze względu na długość nie mogę przekopiować do konfiguracji urządzenia. Przy próbie jego zmiany dostaję informację o błędzie połączenia, jak poniżej i hasło powraca do pierwotnego:
image

Dodałem w konfiguracji dane logowania, ale nawet po restarcie hasło zostaje bez zmian:
image

Proszę o podpowiedź jak zmienić hasło i czy błąd połączenia przy zmianie w “re-configure” jest normalny? Dzięki z góry! :wink:

Po pierwsze nie używaj nazwy użytkownika “homeassistant” która jest “zarezerwowana” dla HA.
Po drugie napisz jakie czynności wykonałeś konfigurując mqtt.

Dzięki za szybką odp. Podczas konfiguracji brokera, zanim natrafiłem na instrukcje Artura to podpierałem się tym tutkiem: https://hejdom.pl/blog/22-home-assistant/67-home-assistant-mqtt-mosquitto-broker.html Z filmiku Artura robiłem test w konsoli i wszystko śmiga.

Suplę łączyłem zgodnie z tą instrukcją: https://wilde.pl/konfiguracja-supla-dla-home-assistant-przez-mqtt/

A w urządzeniu z AFE mam taką konfigurację (nazwa użytkownika również zmieniona w konfigu Mosquitto na mqttHA):
image

Natomiast nawet po restarcie w config->integracje->mosquitto-> re-configure widnieje cały czas nazwa użytkownika homeassistant i to długie losowe hasło…

To już wiadomo dlaczego nie działa.
Zacznij od utworzenia nowego dedykowanego usera tak jak opisuje w poniższym wątku @macek

usuń dotychczasową konfigurację mqtt i po utworzeniu usera ponownie skonfiguruj mqtt

Krok do przodu, udało się zmienić hasło i nazwę użytkownika - dzięki wielkie! :wink: Jedyna różnica u mnie w configu to customize ze statusem active, bo wymaga tego integracja z cloudem Supla.

Edit: 05.01.2022
Piszę, gdyby inny żółtodziób jak ja miał podobny problem :wink: wykonanie tego, co podpowiedział @rafkan zadziałało - musiałem tylko w całym poleceniu podać usera i password, jak poniżej po -u i -P:

Dzięki raz jeszcze za pomoc!

Witam, chciałbym zwiększyć ilość klientów dla brokera. Domyślnie ustawienie 2 połączenia. U wujka Goo znalazłem ten opis Quick Guide to The Mosquitto.conf File With Examples (steves-internet-guide.com). Wynika z niego że powinienem ustawić parametr “max_connections:” w części “Sieć - Per Listener Settings” ale nie ma tam edytora yaml. Pomoże ktoś jak ustawić ten parametr.

A z czego to wywnioskowałeś? Zalogowałem się do dockera addon_core_mosquitto (używam wersji Add-on version: 11.0.1) i w pliku konfiguracyjnym nie ma ustawionej opcji max_connections czyli wartością jest default czyli unlimited :

# The maximum number of client connections to allow. This is
# a per listener setting.
# Default is -1, which means unlimited connections.
# Note that other process limits mean that unlimited connections
# are not really possible. Typically the default maximum number of
# connections possible is around 1024.
#max_connections -1

W źródłach dodatku addons/mosquitto at master · home-assistant/addons · GitHub również nie ma żadnych zmian parametru max_connections.

Wywnioskowałem z tego. Przy próbie połączenia kolejnego klienta rozłącza poprzedniego.
broker

@Mariusz_Kuciński a w jaki sposób masz zainstalowanego Mosquitto broker? Jako add-on? W jakiej wersji 6.0.X? W domyślnej instalacji nie żadnego ograniczenia:

image

Instalacja, jako add-on. Wersja 6.0.1. Obecnie nie aktualizuję HA i add-on, ponieważ korzystam z GPIO maliny a od zapomniałem, której wersji obsługa została wycofana. Muszę tak zostawić póki nie przejdę z obsługo GPIO na Arduino.

Zrobiłem kilka testów u siebie i ten parametr nie ma nic wspolnego z max_connections, oto przykład:

image

BTW. Nie musisz przechodzić, są już alternatywne dodatki HACS, które robią to samo co wcześniejsza oficjalna integracja HA, np. GitHub - thecode/ha-rpi_gpio: Home Assistant Raspberry Pi GPIO Integration (ale proszę nie poruszajmy tego tematu dalej w tym wątku) tak więc możesz dalej pozostać na RPi.

Ale człowiek jest zakręcony problem wynikał z tego samego clientid :blush:
Dzięki za info o GPIO.