Zmiana przycisków otwierania/zamykania okien

Podnieś o 10%

Jako skrypt działa

alias: Podnieś roletę o 10%
sequence:
  - service: cover.set_cover_position
    target:
      entity_id: cover.zaluzje_tuya
    data:
      position: "{{ state_attr('cover.zaluzje_tuya', 'current_position') + 10 }}"
mode: single

Przycisk:
Który odwołuje się do skryptu

button:
tap_action:
  action: call-service
  service: script.turn_on
  service_data:
     entity_id: script.1706030391459
show_name: true
show_icon: true
type: button
name: Podnieś roletę o 10%

/
W skrypt możesz dodać następne akcje

sequence:
  - service: cover.set_cover_position
    target:
      entity_id: cover.zaluzje_tuya
    data:
      position: "{{ state_attr('cover.zaluzje_tuya', 'current_position') + 10 }}"
  - service: cover.set_cover_position
    target:
      entity_id: cover.zaluzje_tuya_2
    data:
      position: "{{ state_attr('cover.zaluzje_tuya_2', 'current_position') + 20 }}"

/

“na sztywno”
W jednym skrypcie:

alias: Podnieś rolety 1 na 40, 2 na 50, trzecia na 80%
sequence:
  - service: cover.set_cover_position
    target:
      entity_id: cover.zaluzje_tuya
    data:
      position: 40
  - service: cover.set_cover_position
    target:
      entity_id: cover.zaluzje_tuya_2
    data:
      position: 50
  - service: cover.set_cover_position
    target:
      entity_id: cover.zaluzje_tuya_3
    data:
      position: 80
mode: single

HA - Narzędzia deweloperskie
Graficznie:


Po przełączeniu w tryb YAML

Co do position: "{{ state_attr('cover.zaluzje_tuya', 'current_position') + 20 }}"
Wartość jest pobierana z atrybutu encji a następnie dodana wartość “20”

:grinning:Jeśli wstawisz atrybut odczytu temperatury w pokoju i pomnożysz x2 to żaluzja otworzy się do wartości np.( 21 (stopni) x 2 ) czyli otwarcie będzie 42% :grinning:
/
Co do kodu:
3 odwrotne apostrofy (początek kodu)
wpisanie kodu
3 odwrotne apostrofy (zamknięcie kodu)

Kiedyś poprawię wygląd i działanie :grinning:

kod

Wielkie dzięki po raz kolejny!:slight_smile:
Jeśli chciałbym dodatkowo zrobić przycisk by rolety ustawiły się w wybranych pozycjach “na sztywno” np. jedna na 40%, druga na 50 a trzecia na 60 to mogę to zrobić osobny skrypt i sekwencję analogicznie z tym że:
position: “{ state_attr(‘cover.zaluzje_tuya’, 40) }”
i dalej 50 i 60? Zadziała to czy źle to rozumuję?
Jeszcze pytanko bo Admin chyba już któryś raz edytował mój wpis… Jak się wkleja czy formatuje kod by wyglądał tak jak u Ciebie?

Zajrzyj (edytując) w swoje podedytowane posty - ta magia to osobne linie przed i za fragmentem kodu, a zawierające po 3 odwrotne apostrofy.
To tzw. znaczniki kodu, tu działa Markdown

Od biedy można też użyć BBCode (to dla starych forumowych wyjadaczy - zgodność ze znacznikami stosowanymi od wieków)

Można też użyć znaczników HTML.

ALE

Zalecam Markdown, on działa też na githubie i na wszystkich innych forach bazujących na Discourse (w tym oficjalnym forum HA czy forum AIS).

Czy takie coś mogę też wykorzystać do opóźnienia włączenia światła? Obecnie mam tak, że ma się nie zapalać gdy słońce jest powyżej horyzontu ale wtedy jest jeszcze szaro więc fajnie byłoby ten czas wydłużyć z automatu o godzinkę.

Nie, musisz napisać automatyzację, skrypty same z siebie się nie uruchamiają.
Tu masz Blueprint/Schemat
https://community.home-assistant.io/t/light-on-at-sunset-sunrise-then-off-at-fixed-time/594125

Jest możliwość dodania +- Offset Time

To chyba jeszcze nie mój poziom umiejętności ale miałem dziś chwilkę i znalazłem coś takiego jak poniżej - zamiast sun above/below horizon.
Wydłużyłem “noc” o godzinkę rano i godzinkę wieczorem i chyba działa.

Rolety śmigają jak należy:) Podnoszenie/opuszczanie o 10% też działa.
Zastanawia mnie tylko dlaczego w niektórych roletach position wygląda inaczej niż w innych. Wpisywałem to samo w jednej linii a później gdy wszedłem pojawiła się “>-” przed “formułą” i rozdzieliła się na trzy linijki. Żadnych reguł się nie doszukałem a przykład poniżej.

alias: "Rolety: opuść wszystkie o 10%"
sequence:
  - service: cover.set_cover_position
    target:
      entity_id: cover.roleta_w_lazience_na_dole_lt
    data:
      position: >-
        {{ state_attr('cover.roleta_w_lazience_na_dole_lt', 'current_position')-
        10 }}
  - service: cover.set_cover_position
    target:
      entity_id: cover.roleta_w_kuchni_lt
    data:
      position: "{{ state_attr('cover.roleta_w_kuchni_lt', 'current_position')- 10 }}"
mode: single

Wpisywałem to samo

Raczej nie:

W jednej linii masz

 {{

a w następnej

"{{

>- to skrót oznaczający "folded style" lub "składany styl". W praktyce, umożliwia to zachowanie wielu białych znaków (np. spacji) w tekście, ale jednocześnie eliminuje puste linie, co może poprawić czytelność kodu

Wklejałem wszędzie dokładnie to samo i to kilkukrotnie:

"{{ state_attr('cover.roleta_w_kuchni_lt', 'current_position')- 10 }}"

zmieniając tylko roletę a po zapisaniu i wejściu w tą automatyzację ponownie niektóre rolety były tak jak wkleiłem a inne bez cudzysłowów i w trzech liniach. Niby wszystko działa ale zastanawiam się czy to jest ok czy coś tu jednak nie gra.

Panowie z góry przepraszam za pytanie laika. Przygodę z HA zacząłem w środę w piątek napotkałem problem odwróconych przycisków rolet. Wkleiłem kod z posta do configuration.yaml wstawiłem nazwe swojej rolety we wszytskie entity_id. Kod wygląda jak na obrazku. Tutaj chyba wszytsko ok. Ale tutaj próbwałem wielu rzeczy reset HA, probowalem szukać “Żaluzja korekta”, zaluzja_korekta nie ma. Nie mam pojecia jak powołać byt Żaluzja korekta do życia. Zmiany do pierwotnej rolety si enie wprowadziły

Co robić? Jak żyć?

Oryginał zostaje bez zmian.

Powinna pojawić się nowa encja “Żaluzja korekta” jeśli jej nie ma to odśwież przeglądarkę przez np. shift+F5.

Jeśli masz Tuya - to w ustawieniach rolety (na telefonie) jest dostępna opcja odwrócenia działania.
Jeśli nadal jest problem - pokaż stant i atrybuty z Narzędzia deweloperskie> Stan

Dodam jeszcze od siebie bo przerabiałem ten temat, że kod działa tak jak powinien ale u mnie na niektórych przełącznikach roleta na pół sekundy zawsze “szła” w przeciwnym kierunku niż powinna a później dopiero we właściwym. Było to trochę irytujące ale dało się żyć. Podłączenie tych jak i innych przełączników przez integrację Local Tuya rozwiązało problem od początku do końca a ten kod nie jest już wtedy potrzebny bo tam działa od razu prawidłowo.

Żadna forma odświeżenia strony niestety nie pomaga.

Jeśli chodzi o stany urządzenia to wygląda to tak:

Myślę, że chyba pójdę w tą stronę jak wspomina @MicBud przynajmniej z częścią urządzeń bo jest z tym troche zabawy.

Mam jeszcze jeden problem jako, że również z roletami to może uda nam się tutaj coś podziałać. Mam 6 przekaźników:


Tak wygląda jeden z nich na IoT Tuya

Oraz Debug Device w IoT:

Tak natomiast prezentuje się to w HA:

Tutaj przekopałem trochę internetów przełączałem nawet w IoT forme instrukcji:

Niestety urządzenia nadal pokazują się jako unsupported. Czy tutaj macie może Panowie jakieś pomysły?

Odpowiem sobie sam…

Przy instalacji Local Tuya okazało się, że problem z unsupported również się rozwiązuje.
Dziękuję za pomoc. Forum dodaje do zakładek.