Automatyzacja pompy cyrkulacyjnej c.w.u

Chcę zrobić automatyzację do pompy obiegowej.
Automatyzacja ma działać od godziny 6:00 do 22:00
Chciałbym aby gniazdko sonoff do którego jest podłączona pompa, włączało się co 30 minut na 5 minut.
Jak to zrobić ?
Teraz mam tak ale nie działa.

Wyzwalacz zmień na: (Szablon czasu)

  trigger:
    - platform: time_pattern
      minutes: "/30"

I usuń ostatnią akcje (opóźnienie)

2 polubienia

Jako opcję, możesz rozważyć czujnik ruchu i uruchamiać pompkę w momencie wykrycia ruchu w łazience. Mam tak rozwiązane od kilku lat. Jedna łazienka na czujniku AQUARA, druga na czujce alarmu i działa bez większego problemu. Zabezpieczeniem przed zbyt częstym włączaniem jest dodane opóźnienie kolejnego zadziałania.

1 polubienie

Rozważ kilka scenariuszy. W sobotę/niedzielę pewnie wstajesz później, może przesunąć o dwie godzinki? Czy nie zdarza się, że wracasz po 22 (spóźniony autobus, powrót z imprezki) i fajnie byłoby nie czekać pod prysznicem o 1 w nocy aż zacznie lecieć ciepła woda? Jak ktoś będzie chciał potrzebować ciepłej wody a akurat trafi na 29-tą minutę, to będzie miał zimna albo letnią mimo automatyki.

Rozważ, czy mając już sterowanie i HA, nie dodać trochę przypraw dla smaku. U mnie wygląda to tak: mam czujnik ruchu na parterze, piętrze i w łazience, oraz czujnik przepływu wody. Jeżeli gdziekolwiek pojawi się ruch lub będzie płynąć woda, to załącza mi się pompka. Zalety:

  • pompka działa wtedy gdy ktoś się kręci po mieszkaniu. To dla mnie znak, że pewnie chciałby ciepłą wodę :slight_smile: Wykrycie ruchu włącza cyrkulację na 10minut
  • gdy nie ma ruchu, to pompka się wyłącza. raczej nie przewiduję, że ktoś nagle wstanie i będzie brał prysznic.
  • jeżeli ktoś odkręci kran, to uruchamia pompkę. Czasami w kuchni czujnik “nie łapie” na rogach więc zmywanie naczyń też aktywuje cyrkulację.
  • jak jest załączony alarm, to cyrkulacja zatrzymuje się i uruchamia się na parę minut żeby woda nie stała w rurach
  • jak ktoś w nocy potrzebuje skorzystać z prysznica, to złapie go czujka ruchu. Zanim dojdzie do łazienki i wejdzie do wanny, to mija minuta-dwie i to wystarcza aby rozpędzić cyrkulację.

Taka automatyka odpala pompkę prawie on-demand niezależnie od pory. Można przyjąć że pompka chodzi zbyt długo i często (jak ktoś się kręci po mieszkaniu to chodzi non-stop), ale to kwestia uznania, ja wolę jak pochodzi godzinę niż mam czekać na ciepłą wodę minutę dłużej :slight_smile:

1 polubienie

U mnie podobnie, czujniki alarmowe w pomieszczeniach informują, że domownicy się kręcą i korzystają z CWU. Jeśli ruchu nie ma nigdzie przez 10 minut, oznacza pompka stop. W moim przypadku, dom parterowy z długimi obiegami dla ciepłej wody, zanim dopłynie ona z zasobnika do łazienki na drugim końcu domu, mija ok. 3 minut. Dlatego założyłem czujnik temperatury na powrocie cyrkulacji i generic termostat utrzymuje temperaturę w zadanym przedziale sterując pompką. Nie trzeba wówczas robić cylki czasowych. Dodatkowo w nocy pompka jest wyłączana dodatkową automatyzacją.

Mam takie samo rozwiązanie i w moim przypadku sprawdza się najlepiej.

Rozbudowane scenariusze pracy termostatu (dni robocze, weekendy) robie przez Harmonogramy automatyzacji, prosto i szybko do wyklikania.

1 polubienie

Użycie termostatu zawsze jest ograniczeniem kosztów.
Nie polecam oparcie tylko na harmonogramie cyrkulacji.
Dla przykładu w jednym z biurowców gdzie ludzie korzystają z wody tak “czesto” w godzinach pracy tańsze okazało się tańsze zamontowanie podgrzewaczy elektrycznych niż cyrkulacja.

Ruch + termostat moze być tez ok.
Ja jeszcze przed home assistentem zastosowałem Zamel PCP-04, gdzie ustawiłem w tryb “PRZEKAŹNIK BISTABILNY Z OGRANICZENIEM CZASOWYM”, i kiedy wiem ze chce się kąpać lub myć naczynia robię klick, i przez następne 15 min pompka chodzi (lub 2 klik ją wyłącza), a z klawisza “dzwonku” z lampeczką, przerobiłem lampeczkę do weryfikacji jako feedback czy cyrkulacja działa.

Kiedyś zostawię tą samą zasadę działania tylko na przekaźniku w HA jak dojdzie mi 3 punk gdzie będę chciał załączać.