Awaria dodatków HA, hassio 4.17

Witam, właśnie zaczyna przygodę z HA i od razu problemy, w add-on store brak wielu dodatków, node-red, samby itp. w system log mam wiele wpisów typu “WARNING (MainThread) [supervisor.store.data] Can’t read /data/addons/core/samba/config.json: does not match regular expression @ data[‘map’][5]. Got ‘media:rw’”. Czytałem na angielskojęzycznych stronach, że więcej osób ma ten problem, generalnie pojawił sie od wersji 4.16. Jedna z porad mówi o błędzie supervisora i radzi by go zaktualizować, to niestety kończy się błędem:
“20-11-22 20:59:34 ERROR (SyncWorker_7) [supervisor.docker.interface] Can’t install homeassistant/amd64-hassio-cli:None → 404 Client Error: Not Found (“manifest for homeassistant/amd64-hassio-cli:None not found: manifest unknown: manifest unknown”).
20-11-22 20:59:34 ERROR (MainThread) [supervisor.plugins.cli] HA cli update fails
20-11-22 20:59:34 ERROR (MainThread) [asyncio] Task exception was never retrieved
future: <Task finished coro=<Tasks._update_cli() done, defined at /usr/src/supervisor/supervisor/misc/tasks.py:230> exception=CliUpdateError()>
Traceback (most recent call last):
File “/usr/src/supervisor/supervisor/misc/tasks.py”, line 236, in _update_cli
await self.sys_plugins.cli.update()
File “/usr/src/supervisor/supervisor/plugins/cli.py”, line 137, in update
raise CliUpdateError() from None
supervisor.exceptions.CliUpdateError”
Czy spotkaliście się z tym problemem? Jak to rozwiązać? Czy mogę się cofnąć do HA 4.15 bez utraty ustawień? Jeśli tak, to jak?
Paweł

Po pierwsze zrestartuj maszynę (oczywiście w “ładny” sposób czyli z poziomu HA, a nie guzikiem resetu czy przez odcięcie zasilania!).
Po drugie - nie miałeś czasem zaniku zasilania?

A na ostatnie pytanie - da się, o ile system plików się nie posypał, jeśli mówisz o HassOS 4.17 na fizycznej maszynie i chcesz go dowgrade’ować do 4.15 to po prostu w terminalu
ha os update --version 4.15

1 polubienie

Maszyna była restartowana wielokrotnie, zaniku zasilania nie miałem. Spróbuję z tym downgradem, a tam nie powinno być ha su… na początku?

Jeśli to HassOS to nie potrzeba żadnego su

w lokalnej konsoli wręcz masz prawa roota bez hasła.

Jeszcze jedno mi się przypomniało - w add-on store w prawym górnym rogu masz menu (trzykropek czyli podobne do “hamburger menu”) - tam można przeładować repozytoria z dodatkami

node-red jest w repo
https://addons.community

natomiast samba w systemowym (chyba nie da się usunąć przypadkowo, kiedyś była taka opcja), kiedyś to był taki adres repo:
https://home-assistant.io/addons
(ale uwaga nie wiem czy teraz to dodając nie zrobisz więcej szkody niż pożytku)

PS to jest HassOS na NUC?

Jeśli to instalacja w inny sposób, to musisz poczekać na mądrzejszego.

1 polubienie

@HakerComp czy w profilu użytkownika masz włączony tryb zaawansowany?

Przeładowanie repozytorium nic nie daje, niczego też nie sypie, po prostu bez zmian.

Hassio na terminalu Fujitsu Futro S720.

Tak, mam tryb zaawansowany.

Próbowałem zrobić downgrade poleceniem ha os update --version 4.15, ale na razie mam błąd, nie wiem jaki, bo przewija mi okno konsoli i nie mogę go przewinąć do góry (widocznie nie jestem jeszcze tak zaawansowany, trochę zapomniałem linuxa :slight_smile: ), ale przypuszczam, że wersję 4.15 muszę mieć gdzieś pobraną, by ta operacja się udała, a startowałem od razu od 4.17, więc nic starszego “w tle” nie mam.

Dobra, mam ten błąd, unknown flag: --version, śmieszne, bo polecenie po stwierdzeniu błędu samo podaje przykład użycia właśnie z tą flagą.

Aktualizacje (czyli zarówno upgrade jak i downgrade) pobierają potrzebne zasoby na bieżąco (tak - zostaje pobrany w zasadzie cały system, w sumie to nie do końca prawda, bo wykorzystywany jest RAUC), nigdzie nie ma lokalnych starych kopii.


Pytałem czy to instalacja natywna na sprzęcie (HassOS) czy inny sposób instalacji (np. Docker albo VM), bo pewne kwestie mogą wyglądać radykalnie inaczej.

Jakieś pół roku temu twórcy HA zdecydowali o rebrandzie składników HA (co swoją drogą spowodowało jeszcze większy bałagan zamiast uporządkowania paru kwestii), więc gdy piszesz o hassio to właściwie nie wiadomo co masz na myśli…

1 polubienie

Ok, qmam, więc jest to hassio na proxmoxie.

Logika nakazuje by instalacja w VM zachowywała się możliwie podobnie do instalacji na gołym sprzęcie, ale tego nie wiem - nigdy nie miałem tyle czasu by odpalić sobie eksperymentalnie instalację testową w podobnej konfiguracji do twojej.\

U siebie nie mam hassio, tylko HassOS
Screenshot_2020-11-24 Konfiguracja - Home Assistant

No tak, to ja mam tak samo, jak na Twoim screenie, Hass.io, ale system operacyjny to HassOS 4.17

image

Zastanawiające jest to, że u mnie ZassOS nie widzi dysku, może tu jest problem? Instalację robiłem krok po kroku z poradnika Artura, w Proxmoxie mam przydzielone 26GB dysku.

Wrzucam zrzut Summary z Proxmoxa:
image

Różnica jest taka, że mam instalację na fizycznym sprzęcie, instalacja w maszynie wirtualnej nie ma bezpośredniego dostępu do sprzętu (to taka idea maszyny wirtualnej ;P), większość forumowiczów ma instalacje takie jak twoja, więc mi pozostaje się poddać z braku praktyki.

Wiem na czym polega praca na MW, tylko dziwne jest to, że Proxmox przydzielił 26GB dysku, a HassOS tej pojemności nie widzi… Walczę dalej.

@HakerComp to ta sama sytuacja opisana w wątku Zwiększanie przestrzeni dyskowej HomeAssitant.

W proxmoxie dodałem napęd CD z ISO GParted, GParted twierdziło, że partycję mam rozciągniętą na cały dysk. Ponieważ miałem inne problemy z Proxmoxem (założyłem nowy VM dla linuxa, który wpadł w bootloop, startował, stwierdzał brak dysku do bootowania i robił restart, nie mogłem nic z tym VM zrobić, zatrzymać, zpauzować, cokolwiek zmienić) to przeinstalowałem proxmoxa i zainstalowałem HA w wersji 4.15, która podobno miała nie mieć tego problemu. Zrobiłem wszystko ściśle według instrukcji Artura i nowy zonk, w zakładce sprzęt był dysk, pojemność przed powiększeniem 6GB a w zakładce podsumowanie dysk miał wielkość 0B. Po wystartowaniu VM HA nie uruchamiał się, w konsoli pojawiał się jakiś problem, już nie wnikałem, bo wiedziałem że to coś z dyskami. Zrobiłem instalkę proxmoxa i HA drugi raz, na wszelki wypadek czyszcząc dysk w GParted na Ubuntu Live, bez rezultatu. Postanowiłem odpuścić sobie proxmoxa, mimo, że to fajne rozwiązanie i postawiłem HA na Debianie/Dockerze. Po zakończeniu instalacji serwer w ogóle nie odezwał się via HTTP, nie odpowiadał też na pingi, jako że skończyłem robotę późno to dałem sobie spokój. Po 4 dniach siadam do kompa i niespodzianka, HA żyje, a żeby było śmiesznie przywitał mnie kreatorkiem po chińsku, na szczęście jest coś takiego jak google Tłumacz. Właśnie odtwarzam snapshoot, zobaczymy, czy w końcu będzie ok. Czy te wszystkie problemy mogą być związane ze sprzętem? Słyszałem, że na HP T610 ludzie mają dziwne problemy, może to coś podobnego?

Wszystko działa!! Po małych męczarniach zmieniłem język na polski, HA widzi cały dysk, mam wszystkie dodatki, zero błędów w logu, tylko boję się trochę robić aktualizację… :slight_smile:
Dodatkowo zauważyłem, że na Debianie HA chodzi zauważalnie szybciej niż na Proxmoxie.

Witam, mam ten sam objaw po upgrade do wersji 118.5 / docker.
W tej chwili wywaliłem wszytko w kosmos, wyczyściłem dockera, sprawdziłem że nie ma żadnych ograniczeń dyskowych, zainstalowałem WIELOKROTNIE wszytko od zera i po zainstalowaniu np esphome wszytko gra - dodatek pracuje aż do restartu, potem dostaję błąd o braku obrazu esphome:

*404 Client Error for http+docker://localhost/v1.41/containers/create?name=addon_a0d7b954_esphome: Not Found ("No such image: esphome/esphome-hassio-amd64:1.15.3")*    

Od strony kontenerów dockera wygląda to tak że kontener z esphome jest usuwany przy restarcie i po prostu go nie ma ani w kontenerach ani obrazach.

Dla pewności updatowałem ubuntu do wersji 20.04 i niestety bez zmian, jestem już mocno tym męczony bo siedzę już 2 dzień nad tym wiec mam pytanie czy jest możliwość wybrania wersji przy instalacji ? Instaluję hassio z tego skryptu:

*curl -sL "https://raw.githubusercontent.com/home-assistant/supervised-installer/master/installer.sh" | bash -s -- -m intel-nuc*    

W tech chwili jest tak:

Version 2020.12.6
Newest Version 2020.12.6
Channel stable 

Operating System Ubuntu 20.04.1 LTS
Docker version 20.10.0     

W logach systemowych są:
ERRORy te o braku adonsów
WARNINGi o braku wsparcia Ubuntu 20.04.1 LTS alet o chyba nic dziwnego
poza tym czysto.

Prócz hassio w dockerze mam z 30 innych w pełni działających kontenerów więc zmiana na proxmoxczy coś innego wogle nie wchodzi w grę i wciąż jeszcze mam nadzieję że uda się to jakoś naprawić lub chociaż obejsć…

Pozdrawiam

SOLVED - tzn wygląda na to że problem nie będzie juz rozwiązany:

1 polubienie

Witam wszystkich panów assystentów i panie assystentki.
Do mich rąk trafił laptop na którym postawiłem proxmoxa zgodnie z filmem @artur.
Wszystko działa świetnie, stoi na tym system Home Assistant OS 5.9.
Ale chiałem na nim odpalić SAMBE i … lipa nie ma czegoś takiego, tak samo jak VISUAL STUDIO CODE.
Help. Jak dodać sambe, a może coś w podobie?
Dzięki

edit:
Właśnie w logach takie coś mam:
21-01-07 08:17:14 INFO (MainThread) [supervisor.hassos] Detect HassOS 5.9 / BootSlot B
21-01-07 08:17:14 WARNING (MainThread) [supervisor.store.data] Can’t read /data/addons/core/samba/config.json: does not match regular expression @ data[‘map’][5]. Got ‘media:rw’
21-01-07 08:17:14 WARNING (MainThread) [supervisor.store.data] Can’t read /data/addons/core/ssh/config.json: does not match regular expression @ data[‘map’][5]. Got ‘media:rw’
21-01-07 08:17:15 WARNING (MainThread) [supervisor.store.data] Can’t read /data/addons/core/check_config/config.json: does not match regular expression @ data[‘map’][2]. Got ‘media:rw’
21-01-07 08:17:15 WARNING (MainThread) [supervisor.store.data] Can’t read /data/addons/core/configurator/config.json: does not match regular expression @ data[‘map’][2]. Got ‘media:rw’
21-01-07 08:17:15 WARNING (MainThread) [supervisor.store.data] Can’t read /data/addons/git/a0d7b954/ssh/config.json: does not match regular expression @ data[‘map’][3]. Got ‘media:rw’
21-01-07 08:17:15 WARNING (MainThread) [supervisor.store.data] Can’t read /data/addons/git/a0d7b954/ftp/config.json: does not match regular expression @ data[‘map’][3]. Got ‘media:rw’
21-01-07 08:17:15 WARNING (MainThread) [supervisor.store.data] Can’t read /data/addons/git/a0d7b954/plex/config.json: does not match regular expression @ data[‘map’][0]. Got ‘media:rw’
21-01-07 08:17:15 WARNING (MainThread) [supervisor.store.data] Can’t read /data/addons/git/a0d7b954/motioneye/config.json: does not match regular expression @ data[‘map’][0]. Got ‘media:rw’
21-01-07 08:17:15 WARNING (MainThread) [supervisor.store.data] Can’t read /data/addons/git/a0d7b954/node-red/config.json: does not match regular expression @ data[‘map’][1]. Got ‘media:rw’
21-01-07 08:17:15 WARNING (MainThread) [supervisor.store.data] Can’t read /data/addons/git/a0d7b954/vscode/config.json: does not match regular expression @ data[‘map’][3]. Got ‘media:rw’
21-01-07 08:17:15 INFO (MainThread) [supervisor.store.git] Load add-on /data/addons/core repository
21-01-07 08:17:15 INFO (MainThread) [supervisor.store.git] Load add-on /data/addons/git/a0d7b954 repository

@marcinwojciesz w menu HA wybierasz Supervisor -> zakładka Add-on Store: