Co nie działa w najnowszej wersji HA core 2023.4

Ci którzy korzystają z GitHub - maykar/kiosk-mode: 🙈 Hides the Home Assistant header and/or sidebar muszą się liczyć z tym, że po aktualizacji nie będzie to działać. Zabawne jest to, że problem był znany przed wydaniem tej wersji i nawet została zrobiona łatka do tego BREAKING: HA 2023.4 no longer uses app-drawer-layout · Issue #27 · NemesisRE/kiosk-mode · GitHub
Szkoda tylko, że nie ma nawet wzmianki w opisie do tej wersji, że należy się z tym liczyć.
Kolejna rzecz, to karta GitHub - ben8p/lovelace-tab-redirect-card: Custom lovelace card to use in Home assistant allowing you to redirect a user to certain view based on entity states.
Czyli jak ktoś jak ja ma przełączanie między widokami realizowane przy użyciu tej karty, to ma problem.
Ostania rzecz, którą zauważyłem u siebie, to brak możliwości załadowania kopi zapasowej z dysku Google. Co za tym idzie powrót do poprzedniej wersji jest mocno utrudniony. Celowo piszę o tym na końcu, bo nie jestem w 100% pewny czy to wina mojego niedośwaidczenia, czy rzeczywisty problem.
Kopia zrobiona przy użyciu dodatku GitHub - sabeechen/hassio-google-drive-backup: Automatically create and sync Home Assistant backups into Google Drive
wcześniej nigdy nie było problemu, teraz czy przez Sambę, czy z GUI nie można załadować kopi o sporym rozmiarze ( 2,8 GB) mimo, że ta kopia grzecznie sobie na tym dysku czeka.


Nie wiem czy przebudowa struktury bazy danych, czy inna cholera ma wpływ na taką sytuację, ale nie ma możliwości odtworzenia systemu z takiej kopi. Po wrzuceniu przez Sambę kopia jest niby przez chwilę widoczna w HA, ale żadne działania na tej kopi nie są możliwe.
Poczekam na następną kopię i zobaczę czy coś się zmieni.

Myślę że to problem wycofania Deprecating Polymer , niektóre inne karty też przestały działać. https://developers.home-assistant.io/blog/2023/04/04/deprecating_polymer/

tab-redirect-card nie działa.

Czy tylko u mnie po aktualizacji do 2023.4 strefa “w domu” zmieniła się na “Home”, czy inni też tak mają:
home

u mnie jest bez zmian
hom

ScreenShot_20230406184445

ScreenShot_20230406185008
/
Polsko angielska wersja :pleading_face:

Pierwszy raz od 4 lat po ostatniej aktualizacji HA zaliczył totalny zwis. Po aktualizacji przez parę godzin dysk wykazywał dużą aktywność .

To dlatego, że jest dużo zmian w bazie danych i całą bazę optymalizuje - a jak masz ją dużą to trwa długo. U mnie od 12h mieli dyskiem przy dość sporym obciążeniu procka - a baza ma ok 2GB.

Ewidentnie to optymalizacja bazy ma wpływ na ten miszmasz językowy. Aktualizowałem HA jakieś dwie godziny temu, oczywiście nadal mieli bazę, ale od tamtej pory co chwilę strefy pokazuje mi na przemian raz po polsku raz po angielsku.

U mnie wszystkie stany encji są po angielsku,:thinking:

Translating entities
https://www.home-assistant.io/blog/2023/04/05/release-20234/#translating-entities

Nigdy nie ma żadnej wzmianki o komponentach niestandardowych, to normalne - popatrz na “licencję” HACS, czyli wymagania, które musisz spełnić jako użytkownik

Wróciłem do wersji Home Assistant 2023.3.6 choć widziałem szybki hotfix 2023.4.1
Chyba najgorsza aktualizacja jaką instalowałem (Zgniłe jajo na święta)
Wielokrotne wieszanie się całego terminala, restart, 10-15 min rzeźbienia dysku terminal wisi .
Wyłączenie dodatków, pozostawienie tylko niezbędnych, restart, 10-15 min rzeźbienia dysku terminal wisi. Uruchomienie terminala docker container stop homeassistant ponowne uruchomienie aktualizacja jakoś przeszła ale znikło sterowanie Dodatkami NR.Z2M itd. (Działały w tle) ale ani zatrzymać, uruchomić, brak możliwości otworzenia Frontend.

Zapytam wszystkich, którzy tak szybko zrobili update do najnowszej wersji:
czy jakaś zmiana w nowej wersji HA była konieczna/wymagana do działania Waszego smart domu?
Obawiam się, że nie więc nie widzę najmniejszego sensu utrudniania sobie życia (“stresu”, narzekania, marudzenia itd) dokonując aktualizacji do pierwszej wersji w danym miesiącu. Standardowo zaczekam do końca miesiąca i bezproblemowo dokonam aktualizacji na najnowszej wersji, podsumowując - “życie jest proste, to Ty je sobie komplikujesz” :slight_smile: … w dodatku przed świętami.

Dlatego nie napisałem tego w formie pretensji, a swoją drogą pokaż mi użytkownika tego forum, który nie korzysta z HACS , albo zapytaj jednego z tych gości https://www.youtube.com/watch?v=IGnCGDaXR0M czy nie mają u siebie niestandardowych komponentów.
@artpc nie jest tak tragicznie, są też pozytywne aspekty tej aktualizacji. Zobacz jak chudnie baza od wczoraj


@macek może łatwo mówić doświadczonemu w boju, jak czytam o problemach tych co nie robili na bieżąco aktualizacji, to się zastanawiam co lepsze ?

Unikam właśnie bycia w stanie “boju”, HA używam od … nie pamietam od kiedy, dużo zmieniło sie on nowego sposobu nazywania wersji czyli od wersji 20xx.y.z, od tamtego czasu aktualizacje robię co miesiąc albo co dwa co wynika z dynamicznego rozwoju HA.

To zapytam, czy zawsze robiłeś to tak roztropnie? Ja w przeciwieństwie do Ciebie używam HA od trzech miesięcy i na Twoje pytanie dlaczego na Święta “utrudniam sobie życie” nie mam jednoznacznej odpowiedzi. I chociaż to “utrudnianie” w moim przypadku, to tylko aspekty wizualne ( tryb kiosk), to dalej mam wątpliwości , czy czekać na wszystkie poprawki, czy robić na bieżąco czytajac dokumentację i opisy do każdego wydania.

W pierwszą środę miesiąca czytam co przynosi nowe wydanie, wiem co się zmieniło, co muszę poprawić ale aktualizację robię dopiero w ostatnią środę miesiąca bo wtedy już są wydane wszystkie poprawki z danego miesiąca. Jeżeli coś nie działa po aktualizacji to jest to wina tylko mojej konfiguracji a nie błedów związanych z wydaniem nowej wersji.

Witam!

U mnie wywaliło music assistant po próbie aktualizacji do 2023.3.6. Szybko wróciłem do wcześniejszej wersji i było wszystko ok. Teraz próbowałem aktualizacji do 2023.4.1 jednak ten sam błąd się pojawia. Czy ktoś z Was ma podobne trudności?

Bogdan

To nie do końca tak wygląda, to jest dynamicznie rozwijające się open-source, które ma dziesiątki jeśli nie setki autorów zmian w każdym wydaniu - gdyby wszyscy czekali na koniec miesiąca, to wydania z końca miesiąca byłyby tak niedorobione jak obecnie często wersje xxxx.yy.0.

Po prostu kluczowe jest zgłaszanie wykrytych błędów…

Jeśli błędy są nie zgłoszone natychmiast to potrafią zostać i na pół roku, a nawet na zawsze (w ten sposób zniknęło kilka integracji).


Są i pozytywne, co ciekawsze testowałem wydania beta na testowej instalacji (niestety nie jestem w stanie emulować prawdziwej instalacji bo sprzęt jest o wiele za słaby), i wszystkie bety działały mi na niej wzorowo, natomiast przy update dużej instalacji produkcyjnej błędy były na tyle krytyczne, że system się zamknął.

Hehe, zwykle to wszyscy nowi użytkownicy, a potem wchodzą komponenty niestandardowe i robią się problemy…

HA core ma wydania beta adresowane właśnie m.in. do autorów tych komponentów niestandardowych by mogli przetestować swoje programistyczne wypusty tydzień czy 2 przed oficjalnym wydaniem, tylko większość autorów tego nie robi. (w ogóle widziałem w porywach jakieś 200 osób z włączoną analityką którzy są na kanale beta, a użytkowników którzy udostępniają jakiekolwiek dane statystyczne jest ponad 230 tysięcy) - wniosek mniej niż 1 na 1000 użytkowników robi jakiekolwiek testy przed publikacją wydań oficjalnych.

Podobna sytuacja dotyczy systemu HAOS - jest w tej chwili już rc3 dla wersji 10.0, zgłosiłem nawet issue, bo są niedoróbki - pożyjemy zobaczymy, nie mam czasu na dogłębne testy, ale wygląda na to, że motionEye przestanie działać (a to temat na kolejne issue, a dopiero co zacząłem testy z równocześnie wpiętymi wieloma kamerami USB…).

Hmm a moja baza przytyła potem schudła, ale mieli cały czas ją od ponad 24h, użycie procesora >50%, zapisał przez te ostatnie 24h ponad 60GB na dysk, a odczytał ponad 1,5TB, więc ja nie wiem co on tam robi z tą bazą danych.