Czujnik obecności

Temat czujnika obecności, zamiast czyjnika ruchu chyba był tu poruszany. Dziś widziałem wpis na hejdom, że czujnik Aqara FP1 jest do niczego. A na stronach zagranicznych jest ten produkt chwalony. Taka ciekawostka. Kto się wiec myli? Albo czy ktoś dostał w rękę? W poniższym np. bardzo chwali ten czujnik:

Mieliście do czynienia?
A w kwestii czynników tego typu to ten filmik (ten sam autor) jest też ciekawy. Może kogoś zainspiruje i zbuduje :slight_smile:

W drugim filmiku masz porównanie FP1 do samoróbki (i to takiej na bazie dość drogich komponentów, że aż cena wyszła zbliżona - gwarantuję, że można zbudować to sporo taniej nie stosując modułów czujników robionych przez Pimoroni czy Adafruit, a po prostu typowe “chinole” noname zawierające ten sam sprzęt, co do PIR też można dobrać coś tańszego od PIR Panasonica co nie będzie się samo wzbudzało w nocy bez powodu jak chiński SR301, jedynie sam moduł “radarowy” jest trudny do kupienia tanio, ale nie drążyłem tego tematu od dawna - może w końcu znacznie staniały?) i samoróbka wygrywa w tym porównaniu…

Niby trzeba brać pod uwagę ograniczenia technologii Zigbee, ale po prostu sądząc tylko na podstawie pierwszego filmiku FP1 nie jest zaprojektowany optymalnie (zasilany zewnętrznie i nie jest routerem? i raportuje dość rzadko jak na radykalne zmiany warunków).

Pewnie tak. Dla mnie to trochę temat niepoznany. Ale chciałbym bardziej w to wejść. Nie mam u siebie żadnych takich czujników, a czasami czuję potrzebę, by coś się zadziało, bez potrzeby szukania włącznika. Nie wiem czy czułbym sie na siłach w wejście w samoróbki. Co prawda w dawnych czasach lat 90 kończyłem szkołę o charakterze elektroniki i znam takie procesory jak Z80 :crazy_face: ale to jednak nie ta technologia :stuck_out_tongue: Musiałbym się właściwie wszystkiego od nowa uczyć. Ale może w wolnej chwili, jakbym zebrał materiały… kto wie. Zobaczymy. A wracając do tego czujnika, to na czym byś oparł go lepiej. Skoro nie Zigbee to zostaje WiFi, ale tam też są opóźnienia samej sieci. Nawet pomimo stałego zasilania. I chyba jeszcze jeden aspekt nie został za bardzo rozwiazany przez te systemy - zwierzak w domu to raczej wróg takich integracji, bo raczej nie da sie wyeliminować reakcji na ruch/obecnosć takiego delikwenta, który swobodnie sobie buszuje po mieszkaniu.

Ja używam czujnik Tuya i działa bez zarzutu w porównaniu do czujnika ruchu jest duża zmiana w wygodzie i precyzji.

To już coś :stuck_out_tongue: wciąż powszechnie jest stosowany np. intel 8051, a właściwie jego ulepszone klony (bo intel go nie produkuje od wielu lat), a jest równie stary a może i starszy? (bo to konstrukcja z wczesnych lat 80’ ub. wieku).

Wbrew pozorom budowa samoróbek na bazie ESP (i np. ESPHome) jest naprawdę ultraprosta - czujnik DIY z drugiego filmiku nie jest kunsztem poprawnej inżynierii :smiley: (mam na myśli miejsce, gdzie wypadła antena WiFi/BT, bo do reszty to się nie ma za bardzo co czepiać - budowa z gotowych modułów na płytce prototypowej właśnie tak wygląda, co najwyżej można się zastanowić nad lepszym rozmieszczeniem modułów - może optymalniejsza by była płytka w innych rozmiarach).

Opóźnienia w sieci WiFi to pojedyncze milisekundy (chyba, że stosujemy usypianie MCU to wtedy faktycznie może się to wydłużyć do paru sekund, ale po pierwsze to nie wina WiFi, a po drugie na wszystko są jakieś obejścia - np. statyczne IP się lepiej sprawdza przy usypianiu, bo pomijamy fazę negocjacji DHCP).

No niestety, ale zwierzęta utrudniają tworzenie skutecznego rozpoznawania obecności czy ruchu, ale regulując czułość i strefy działania można i to ogarnąć (tylko np. czujniki PIR z regulowaną optyką są sporo droższe, takie o nietypowych strefach działania też, ale niektórzy po prostu modyfikują tor optyczny przy pomocy mechanicznych przesłon, nawet kiedyś ten temat się pojawił na forum, nie mam praktyki odnośnie regulacji czujników mikrofalowych - jeszcze się nie dorobiłem takiego, ale przypuszczam, że w pewnych granicach jest to też do ogarnięcia).

Mam u siebie czujnik ZY-M100, tańszą wersję tego czujnika Czujnik ruchu i obecności Moes TuYa Zigbee 12V :

Dużo pracuje z domu, ani razu czujnik się nie pomylił a leżał na szafce, idealnie wykrywał obecność, testowałem razem z Xiaomi RTCGQ11LM control via MQTT | Zigbee2MQTT i ten niestety przy pracy przy komputerze “mylił się” często.

Ja ostatnio kupiłem to ZY-M100-S TS0601 w wersji 230V. W HA działa niby pod ZHA ale OoTB nie dało się sterować parametrami.
Na githubie był ten temat poruszany https://github.com/zigpy/zha-device-handlers/pull/1928#issuecomment-1455805854 i wystarczyło dodać kawałek kodu do HA.

Po paru minutach powinny się pokazać dodatkowe suwaki:

Sam czujnik działa okej tzn szybko się wyłącza po wyjściu z łazienki, nie gaśnie kiedy się siedzi na kibelku.

4 posty zostały podzielonye na nowy temat: Czujnik obecności i jasności OXT