Czy to jest coś warte pod HA?

Chcę rozpocząć swoje pierwsze kroki z HA (poza podstawami linuxa jestem dość zielony w temacie HA). Mogę kupić za 100zł takie “cuś”. Działało u kogoś jako serwer sharingu 24/7 więc mam jakby słowo, że sprzęt działa ultra stabilnie. Generalnie to jakaś Chińska konfiguracja - brak producenta. Jest tylko opis na płycie GBYT1-VERB oraz N2840-8. Jest zamontowane 120SSD oraz 8GM RAM-u DDR3.
Warto z tym zaczynać czy od razu kupić coś mądrzejszego aby się nie zniechęcić?






Sprzęt jest stary i slaby, ale możesz sprawdzić czy da radę (teoretycznie wystarczający, ale dopiero próba instalacji pokaże czy nie ma ukrytych strzałów w kolano, to celeronek ale w architekturze atoma)

(jeśli masz jak podłączyć dysk msata do swojego normalnego komputera to przepisanie obrazu na nośnik jest znacznie bardziej banalne)

Celeron N2840-8 jest słaby, w porównaniu z moim w S720 ta sama klasa AMD GX-217GA SOC vs Intel Celeron N2840 [cpubenchmark.net] by PassMark Software, ale ma pobór prądu jak w RP3B+. Pewnie zależy jak będziesz to używał, zainstalowałem HA na Futro S720 w Proxmox i pusty śmiga spoko. Dodanie paru czujników, licznika, Tuya ze 20 urządzeń i dalej jest OK, do HA przydzieliłem 2 rdzenie (wszystkie, nie wiem czy tak wolno, ale działa) i 3GB RAM, wykorzystanie procka 1-3%, RAM 0.6GB, ale zrobienie nowego projektu ESPHOME odpala procek na 100% (13W mocy elektrycznej), trwa to długo - z 6 minut, to jest pewnie typowo kompilacja na HA, w laptopie to mi zajmuje kilkadziesiąt s dla ESP8266. Ale tego się nie robi podczas typowego użytkowania.
W tutorialach piszą by koniecznie włączyć virtualizacje dla procka w biosie, mój procek i w/w celeron to mają, ale s720 nie znalazłem takiej opcji w biosie, może ma to włączone domyślnie, nie wiem jak by to był z tym komputerkiem, bezpiecznie byłoby to od razu przetestować i ewentualnie oddać.
Za niewiele więcej można też kupić HP T630, w regularnej sprzedaży/FV wysyłka i zwrot darmowy ze SMART, o tyle szybszy co droższy, więc ten tutaj wg mnie jest OK, ale to żadna okazja rzucająca na kolana.

to model tego barebone (a ta ósemka to fabrycznie zainstalowane 8GB RAM, ale z tego na ile wybadałem temat na bliźniaczych płytach były też lutowane inne procesory niż N2840)
w niektórych zastosowaniach (choćby ta kompilacja może być dramatycznie, chociaż nawet atomy z tamtych lat są o niektórymi względami lepiej zoptymalizowane od amd)

Bez włączonego wsparcia wirtualizacji nie uruchomiłbyś nawet VM w proxmoxie
(pomijając to wsparcie wirtualizacji jest i tak konieczne dla poprawnej pracy Dockera, więc na sprzęcie całkowicie bez wsparcia wirtualizacji nawet się nie uruchomi HA).

Natomiast na słabym sprzęcie (nawet jeśli to wspiera) dodatkowa warstwa wirtualizacji jest dodatkowym wydajnościowym strzałem w kolano (więc jeśli instalacja generic jest możliwa, to zdecydowanie zalecam nie dokładać dodatkowej warstwy wirtualizacji w postaci proxmoxa).

w prostych zastosowaniach oczywiście będzie OK - automatyka domowa nie wymaga specjalnie dużej mocy obliczeniowej, obsługa wodotrysków (choćby w postaci konfiguracji wszystkiego w GUI) już tak, pewne rzeczy jednak będą awykonalne (lokalny asystent głosowy działający z akceptowalnymi opóźnieniami, obsługa wideo itd.).

Możesz przydzielić VM wszystkie zasoby sprzętu - hypervisor po prostu ich nie da VM w zadeklarowanej całości, jeśli będzie potrzebował cokolwiek dla własnego działania (więc de facto na dwurdzeniowym procku VM dostanie realnie mniej niż 2 rdzenie, które byłyby dostępne dla instalacji generic).
Tak naprawdę z 2 rdzeni to nie ma czego rozdawać, bo sam HA do płynnej pracy potrzebuje więcej niż jednego rdzenia (wszystkie Dodatki to też kontenery).

@bestisz
W kwestii czy ten sprzęt jest wart 100zł?
Pewnie tak, ale bez pewności , że zadziała na nim HAOS-generic nie mogę zachęcać (ale jeśli jest możliwość zwrotu, to jest to jakiś pomysł na początek - nie zadziała zwracasz).
Konstrukcji sugerowanej wyżej (na tych starych AMD ja bym unikał jak ognia i mówię to z doświadczenia własnego - wręcz szkoda kasy na energię elektryczną…)

Poprawki w HAOS 13.0 dają większe szanse na bezproblemowe bootowanie nawet na nietypowym sprzęcie (a w razie problemów można zgłosić issue, bo jest teraz możliwość dodawania wyjątków dla konstrukcji z wadami BIOSu, tzn. nie wiem czy to jest taka wadliwa konstrukcja, ale póki nikt na tym nie zainstaluje HAOS, to się nie dowiemy).

@Kacza @szopen
Dziękuję serdecznie za pomoc i wyczerpujące wyjaśnienia. Będę szukał coś mocniejszego aby w pewnym momencie nie natknąć się na ścianę pod tytułem “wydajność”. Prawdę powiedziawszy, podchodzę do tematu HA trochę na siłę. Generalnie chodzi o jakąś namiastkę zdalnej kontroli nad domem za granicą, który będzie wynajmowany wakacyjnie. Nie jest mi potrzebny żaden dashboard do obsługi lokalnej. Zaplanowałem sobie trochę czujników oraz przekaźników i na ten moment będę to spinał przez dopiętą po ethernecie bramkę Zigbee oraz pewnie przez jakąś aplikację na modłę Smart Life. Będą to czujniki otwarcia drzwi, okien, obecności, zalania, dymu, jakości powietrza oraz do włączania wszystkich punktów świetlnych przewiduję przekaźniki dopuszkowe lub na szynę DIn do rozdzielnicy (jeszcze nie zdecydowałem). Wszystko po to żeby mieć zdalnie możliwość kontroli zużycia energii i reakcji na pewne alarmy. Ja wiem że przez taką aplikację może to być nieudolne ale instalacja tam HA to przerost formy nad treścią - żaden gość nie będzie uczył się obsługi a popwiem wprost - jeszcze czegoś dotknie i “spieprzy”.

I always suggest to have a look here for some good hardware reviews (all in Polish)

https://youtube.com/@tatageek

Or look at this (again in Polish):

(A lot of good stuff, sometimes I do not fully agree with it, but worth a read.)

If you are on a budget, HP T630 or T640, Dell Wyse 5070 or the newer Dell Optiplex 3000 ThinClient are the best what you can get as passive cooled and all in one (post-leasing from Allegro). TataGeek has a video about all of them with power consumption and benchmarking as well.