Dopuszkowy włącznik Zigbee z łącznikiem świecznikowym

Hej, chciałbym prosić was o poradę w sprawie wyboru włączników dopuszkowych Zigbee, które spełniałyby następujące wymagania:

  • współpracuje z łącznikiem świecznikowym, bo chciałbym sterować dwoma źródłami światła
  • dobrze by było gdyby działał jako przekaźnik i rozszerzał sieć
  • na plus praca z łącznikiem monostabilnym w trybie, szybkie naciśnięcie włącza lub wyłącza źródło światła, a przytrzymanie ściemnia lub rozjaśnia
  • opcjonalnie możliwość zapamiętania ostatniego stanu

Mam sprzeczność: chcesz żeby modul współpracował z łącznikiem świecznikowym ale zarazem chcesz pracę z lacznikiem dzwonkowym aby sterować natężeniem światła. Tak się nie da bo sa tylko dwie opcje:

  • modul przekaźnikowy tzw. switch - tylko on/off swiatla, w zależności od modułu współpracuję z oba rodzajami przycisków
  • moduł ściemniacza tzw. dimmer - ściemniacz światła, działa tylko z przyciskami dzwonkowymi.

Na forum temat był poruszany i omawiany wielokrotnie, proponuje poszukać - ikona lupki w prawym górnym rogu, do wyszukania np. dimmer zigbee.

1 Like

Ten może współpracować wyłącznikiem świecznikowym jak i z przyciskami .
https://allegro.pl/oferta/modul-oxt-mini-przekaznik-2-obwody-zigbee-tuya-11085885206

To przełącznik światła - switch - on/off. Współpracuje z przyciskami ale zmiana stanu następuje dopiero po zwolnieniu przycisku, jeżeli przytrzyma się go za długo a potem zwolni to nastąpi kolejna zmiana stanu switcha.

Cześć, przeszukałem forum i teraz widzę błędy w moim myśleniu.

Po pierwsze nie wiedziałem, że mając włącznik monostabilny mogę sterować właśnie w sposób jaki oczekuję, czyli pojedyncze naciśnięcie włącz lub wyłącza, a przytrzymanie ściemnia lub rozjaśnia:

Czyli jestem zainteresowany ściemniaczem, a nie przełącznikiem.
Moje wymagania stąd zmieniają się na:

  • współpracuje z łącznikiem świecznikowym, bo chciałbym sterować dwoma źródłami światła - widzę, że są takie dostępne
  • dobrze by było gdyby działał jako router i rozszerzał sieć - gwarantowane, bo jest zasilany z puszki
  • monostabilnym w trybie, szybkie naciśnięcie włącza lub wyłącza źródło światła, a przytrzymanie ściemnia lub rozjaśnia - to jest domyślny sposób dla ściemniaczy
  • opcjonalnie możliwość zapamiętania ostatniego stanu

W wątkach na forum znalazłem następujące urządzenia, które mogą spełniać te wymagania:

Pewnie są jeszcze inne urządzdenia spełniające te kryteria, znacie jakieś?
Czy jest coś co konkretnie możecie poradzić lub odradzić?
Z tego co widzę, to są rożne implementacje sprzętowe ściemniania i jednak jest różnica w urządzeniach - Moduł OXT SWTZ22 mini przekaźnik 2 obwody ZigBee Tuya - #13 przez macek - zresztą @macek o tym napisał w poście powyżej.

Ponieważ jestem na etapie planowania instalacji w nowo budowanym domu, mam jeszcze dużą swobodę. Chcę pójść w Zigbee, do tego zrobić puszki 80mm, a cały sprzęt będzie do zamówienia, więc mam sowbodę wyboru systemu. Jak myślicie, w jakim system pójść: Xiaomi, Ikea, Philips, Sonoff, Tuya?

Nadal mylisz pojęcia, łącznik świecznikowy nie będzie działał ze ściemniaczem, poczytaj co jest co Poradnik doboru wyłączników - igniazdka.pl. Jeżeli masz dwa obwody i chcesz kazdy z nich ściemniać osobno, to musisz mieć podwójny ściemniacz (na dwa obwody) do którego podłączasz dwa przyciski dzwonkowe np takie Przycisk podwójny zwierny bez piktogramu 10AX Biały - CP2.01/11 Simon10 - onelectro.pl. Czy teraz już rozumiesz, różnicę w działaniu i nazywaniu tych przycisków? Diabeł tkwi w szczegółach :grin:.

Myślimy o tym samym, ale mówimy inaczej. Łącznik świecznikowy, to łącznik podwójny. Może być i monostabilny i bistabilny. Czyli twoim językiem, chodzi mi o łącznik na dwa przyciski dzwonkowe.

To nie mój jezyk, to poprawne nazywanie osprzętu instalacyjnego.

1 Like