Dzienne i miesięczne zużycie

Dziekuję Ci bardzo, zamiast 3-4h zrobiłem to w 5min. Super

Dziękuję za pomoc.
Obecnie mam tak .

Bład :

Component error: sensors - Integration ‘sensors’ not found.

nic nie zmieniło …

A nie masz wcześniejszego wpisu w configuration.yaml dla sensor, który odsyła do sensor.yaml?
sensor: include! sensor.yaml

na pewno ? W informacjach które tutaj czytałem było tak jak mam .

Mam tylko takie :
group: !include groups.yaml
automation: !include automations.yaml
script: !include scripts.yaml
scene: !include scenes.yaml

Ok masz racje . Przepraszam. Ale to niestety nic nie zmieniło

Próbowałem też :
dodałem wpis
sensor: !include sensors.yaml

założyłem plik - sensors.yaml

Ciągle to samo

Component error: sensors - Integration ‘sensors’ not found.

Przy okazji :
Jest gdzieś przyjaźnie napisany samouczek programowania? Bo za dużo rzeczy robię na czuja :wink: I dziękuję Wam za cierpliwość !

Zacznij od oficjalnej dokumentacji.

Witam, mam pytanie odnośnie Utility Meter, szukałem informacji na ten temat ale nie udało mi się zleźć odpowiedzi. Chodzi mi o naliczanie 2 miesięczne (co 2 miesiące mam opłaty za zużycie gazu: Styczeń + Luty, Marzec + Kwiecień… itd)
Jeżeli dodałem licznik Utility Meter np. 15 marca (z funkcją cycle: bimonthly) to zresetuje naliczanie 15 maja ? Czy licznik ten ma zasadę działania zliczającą od stycznia do lutego, Marzec-Kwiecień… itd … nie zależnie w jakim dniu dodamy do HA ?

Nie bardzo wiem jak tego użyć, czy mógłbyś coś więcej podpowiedzieć jak ustawić ten offset żeby resetowane było począwszy od 1 stycznia co dwa miesiące ? (1 stycznia, następnie 1 marca, 1 maja…)

A ja tylko zajrzałem do dokumentacji Utility Meter - Home Assistant i

# Example configuration.yaml entry
utility_meter:
  energy:
    source: sensor.energy_in_kwh
    cycle: bimonthly

Nie dawno w opcji dodali cycle: bimonthly:
Cycle value bimonthly will reset the counter once in two months.
chyba specjalnie dla Ciebie :grin:.

1 polubienie

Nie do końca zrozumiałeś o co mi chodzi, mam dodany licznik poprzez “cycle: bimonthly”. Moje pytanie brzmi : czy jak dodałem licznik np. 19 marca to ta data jest dla niego startową i od tej daty nalicza 2 miesiące zerując się 19 maja, czy z automatu ma ustawione ze nalicza od 1 stycznia dwa miesiące, następnie od 1 marca kolejne dwa itd…?

Doczytaj w dokumentacji, tam jest wszystko. Zwróć uwagę na konfigurację funkcji offset.

Tak, domyślnie jest od 1 stycznia.

1 polubienie

Mam pytanie w kwestii sumarycznego zliczania energii z kilku urządzeń.
Posiadam ok 20 modułów shelly 1PM i 2.5 i chciałbym uzyskać encję sumaryczną zużycia energii ze wszystkich posiadanych modułów. Jak to skonfigurować?

Robisz kolejny sensor template z value_template jako suma zużycia energii z poszczególnych modułów.

Fajna sprawa z tym utility_meter, ale czy jest sposób żeby zliczać zużycie energii mając tylko dane o aktualnej mocy w watach? Mam dwa gniazdka Koogeek zintegrowane przez kontroler homekit i podają mi tylko obecny pobór w watach. Czy można to jakoś przeliczyć na kwh i dodać te obliczenia do utility meter żeby obliczać dzienne / miesięczne zużycie?

Hejka, ja mam tak zesumowane 2 czujniki do jednego w configuration.yaml

  daily_energy:
    friendly_name: Pompa dzienne zużycie
    unit_of_measurement: kWh
    value_template: "{{ states('sensor.pompa_ciepla_t06_energy_today')|float| round(0) + states('sensor.pompa_ciepla_wew_energy_today')|float | round(0) }}"

w efekcie mam: wartość lewej to suma obu wartości z prawej z zaokrągalniem da całych jednostek

obraz

2 polubienia

Cześć, mam ten sam problem, ktoś ma rozwiązanie?

Zobacz:

I chyba jeszcze integracją “statistics” można to zrobić.