Dzienne i miesięczne zużycie

dzięki, na wszystko znajdzie się rozwiązanie… :sunglasses:

Witam ,mam problem z wyświetlaniem encji last period .

  • platform: template
    sensors:
    daily_energy:
    friendly_name: Dzienne całkowite zużycie energy
    unit_of_measurement: kWh
    value_template: “{{ states(‘sensor.suszarka_daily_energy’)|float + states(‘sensor.bojler_pralka_daily_energy’)|float + states(‘sensor.grzejnik_daily_energy’)|float }}”
poprzedni_dzien_suma_lazienka:
         friendly_name: Poprzedni dzień suma łazienka
         unit_of_measurement: kWh
         value_template: "{{ state_attr('sensor.daily_energy', 'last_period') }}"

Suma energii zużytej w ciągu dnia działa a już poprzedni dzień jest unknown , encje nie sumowane działają poprawnie i wyświetla zużycie poprzedniego dnia

Jak to naprawić ?

Wg mnie sensor.daily_energy nie ma atrybutu last_period, możesz to sprawdzić w menu HA: Narzędzia deweloperskie, zakładka Stany. Ten atrybut występuje w encjach typu utility_meter.

Jest tak jak mówisz encja utworzona przez template nie ma atrybutu last period , Jest jakiś sposób aby go dodać ?

Tak, skorzystaj z integracji z tego tematu.

Dodane przez utility meter , zobaczymy jutro czy zadziała :wink: ,czyli najpierw template z sumowaniem ,później do utility meter i później encja do template z atrybutem last period . Trochę na około ale zobaczymy …

Żadne “na około”, wszystko zgodnie z dokumentacją HA. Zadziała, mam w ten sposób zrobioną analizę m. in. zużycia wody w domu.

Dzięki za naprowadzenie ,oczywiście działa…

trzeba to ręcznie robić po każdym restarcie?? Można to jakoś zautomatyzować??

Ja odpalałem ją automatycznie w node red, ale przeszedłem już na Tasmotę i problem zniknął.

też użyłem do tego NR

Panowie, Gniazdko Gosund SP111, podaje zużycie w kWh. Chciałbym zrobić encję pokazująca koszt tego zużycia. Podpowie ktoś krok po kroku najlepiej z przykładami? :slight_smile:

Znając cenę 1 kWh skorzystaj z template:

Jeśli chcesz znać koszt w danym okresie to dodatkowo skorzystaj z integracji opisanej w tym wątku.

Niestety to czarna magia :frowning:

Nic trudnego - w pierwszej kolejności tworzysz sensor zużycia w utility meter. W configuration.yaml dodajesz wpis:

dzienne_zuzycie_energii: # tutaj definiujesz sensor zużycia
  source: sensor.zuzycia_gniazdka_gosund
  cycle: daily

Sprawdzasz konfigurację w HA i go restartujesz.
Po tej czynności tworzy się sensor:

sensor.dzienne_zuzycie_energii

Teraz tworzysz i definiujesz sensor template. Do configuration.yaml dodajesz poniższy wpis:

sensor:
  - platform: template
    sensors:
      koszt_energii_dzien:
        friendly_name: "Dzienny koszt energii"
        unit_of_measurement: 'zł'
        value_template: "{{ ((states('sensor.dzienne_zuzycie_energii') | float(0) * 0.2102)) + ((states('sensor.miesiac_pralka') | float(0) * 0.08560))  | round(2) }}"
        icon_template: mdi:cash-100

gdzie wartości 0.2102 i 0.08560 to przykładowe składowe które masz na fakturze za prąd. Jest ich oczywiście więcej ale według powyższego wzoru dodajesz kolejne widoczne na fakturze.
Jak widać template w tym przypadku to podstawowe równanie matematyczne.
Dodam jeszcze, że dla ułatwienia linijkę:

{{ ((states('sensor.dzienne_zuzycie_energii') | float(0) * 0.2102)) + ((states('sensor.miesiac_pralka') | float(0) * 0.08560))  | round(2) }}

wklejasz do Szablonu który znajdziesz w Narzędziach deweloperskich i na bieżąco będziesz widział wynik tej operacji (jak również błędy jak się takie pojawią)

Ok, działa, encje póki co 0,00zł. Ustawiłem cycle na quarter-hourly. Zobaczymy czy sie policzy :slight_smile:
Znalazłem w umie dla swojej taryfy jaki masz koszt taryfy dziennej i nocnej i wyciągnąłem średnią, i taką podałem.
image

Zostaw sobie tą konfigurację biorącą pod uwagę średnią oraz dorób taką która uwzględnia poszczególne taryfy (jest to możliwe).
Jeśli w przedziale roku koszt policzony za pomocą średniej będzie niższy od kalkulowanego w prawidłowy sposób to powinieneś zmienić taryfę na G11.

U mnie dużo większe jest zużycie na taryfie nocnej / weekendowej. Żona na noc nastawia zmywarki, suszarki itd. W weekendy jakieś pracę prądożerne się robi itp.

Lux by było aby się podłączyć pod licznik i tutaj mierzyć zużycie całego domu :grinning:

Aby mierzyć zużycie w całym domu zainstaluj Shelly 3EM lub Zamel MEW 01. Całość zużycia będziesz miał w panelu energia. Co prawda nie podłączasz się bezpośrednio pod licznik, ale masz wynik ile przechodź przez każda fazę. Dane w miare realne.

To mi się podoba w tym forum - nie ma “poszukaj sobie”, “to już było”, “gamoń” itp.
Jest pytanie jest odpowiedz. Forum jest dla zaawansowanych ale i dla ludzi takich między innymi jak ja - dla początkujących w tym temacie. NIe na temat ale musiałem - jesteście super.