Głowica termostatyczna MOES TS0601 (Zigbee)

spróbuj ustawić system_mode na heat (tak żeby maksymalnie się zawór otworzył, a rygielek w urządzeniu maksymalnie schował do środka. Załóż wtedy głowice i dokręć ile potrafisz rękami ale oczywiście nie przesadzając :smiley: i spróbuj zrobić kalibrację. Generalnie przy chyba drugiej fazie kalibracji powinieneś słyszeć przy końcu, że silniczek ma już jakiś opór. Jak nie masz tego oporu to może masz inny zawór i trzeba jakiś inny adapter użyć. Do jednego adaptera trzeba użyć też tej “przedłużki” do iglicy - może to to.
Podrzuć fotkę jak masz to rzucę okiem, może coś jeszcze podpowiem.

EDIT:
wygrzebałem adaptery i przedłużenie iglicy jest potrzebne przy typie RAV. Przy RA i RAVL nie trzeba przedłużenia.

Wydaje mi się, że głowice mam standardową M30x1.5. Zresztą żaden adapter nie pasuje. Zaraz zrobię jak mówisz i zobaczymy czy coś pomoże.

Tak, to wygląda na M30x1.5.
Upewnij się, że zakręcasz urządzenie gdy jest ustawiona na maksymalne grzanie (position 100%), rygielek w środku powinien się schować troszkę poniżej plastikowej obudowy w środku.
Bo jeśli jest wysunięty to może być kłopot żeby prawidłowo zakręcić.
No i w sumie powinno działać, zakończenie pierwszej fazy kalibracji powinno być słyszane powiedzmy od razu (bo to kalibracja pozycji otwartej, dobija do maksymalnego otwarcia rygielka i koniec), a druga faza czym bliżej końca tym powinien być słyszalny bardziej opór silniczka. Jak tego oporu brakuje to faktycznie głowica może się nie zamykać do końca.

starą, manualną głowicę ustawiłem na maksymalne grzanie i dopiero ją zdjąłem z kaloryfera.
Teraz zrobiłem tak jak pisałeś. Ustawiłem na “heat”, głowica ustawiła position na 100%, następnie ją zdjąłem i ponownie założyłem na kaloryfer + kalibracja. Zobaczymy, czy to coś pomoże

Edit: musiałem doinwestować 2 gr do głowicy i na razie wydaje się, że działa. Po zakręceniu głowicy kaloryfer staje się zimny.

Zastanawia mnie tylko czujnik temperatury na głowicy. Coś na mój gust słabo reaguje na zmianę temperaturę. Obok położyłem czujnik Xiaomi, który pokazuje zupełnie coś innego, a co ważniejsze w żwawo reaguje na wszelkie kręcenie zaworem. A na głowicy temperatura prawie się nie zmienia

1 polubienie

taki urok tych głowic niestety.
Jaki masz zigbee_manufacturer? wgrywałeś aktualizację przez zigbee2mqtt OTA?

Zigbee manufakturer to _TZE200_cwnjrr72.
Tak, wgrałem jakiś nowy firmware przez OTA. Ale co się wygrało to nie wiem. Nie mogę nigdzie znaleźć żadnego info

Dlatego ja mam wykonaną automatyzację, która co 10 min odczytuje temperaturę z czujnika Xiaomi i wg tego odczytu kalibruje czujnik w głowicy. Działa to bardzo dobrze.

O tej kalibracji mówisz?? Od Jakuba z grupy Home Assistant Polska?

https://pastebin.com/KqaixsYX

ja mam w nodered zrobione.
W skrócie: bierzesz temperature z czujnika, temperaturę z termostatu. Sprawdzasz różnicę, jak > 0,5 to obliczasz sobie jaką korektę ustawić i po MQTT puszczasz topic “zigbee2mqtt/Termostat sypialnia/set/” a dane: {“local_temperature_calibration”: LICZBA_KOREKTY}. Możesz co 10 minut np sobie to sprawdzać.
Ja mam co 10 minut i przy zmianie temperatury z czujnika zewnętrznego (nie tego w głowicy żeby nie zapętlić sobie w razie jakiegoś błędu) to jest wystarczające u mnie :wink:

EDIT: BTW czytałem gdzieś, że po aktualizacji właśnie pojawia się problem z aktualizacją temperatury. Podobno aktualizuje się raz na godzinę tylko. U mnie chyba obecnie nie ma tego problemu.

Jakiego czujnika używasz? Zigbee?

Znalazłem gdzieś szablon. Chyba jest TU

Używam czujników ble od Xiaomi ( LYWSD03MMC) a dane zbieram przez ESP32

1 polubienie

Zauważyłem jeszcze, że jak głowica jest w trybie automatycznym i pomimo, ,ze pozycja position jest na 0% to to jednak kaloryfer trochę grzeje. Dopiero jak wyłączę głowice OFF to jeszcze słychać jak dokręca zawór i dopiero kaloryfer robi się zimny.
Dzisiaj wychodząc do pracy włączyłem tryb away mode i jak wróciłem to kaloryfer był letni, a spodziewałem się chłodnego. Jeszcze jedna monetę włożyć?? Hihi hihi

na innych kaloryferach masz ten sam problem? nie ma ubytku jakiegoś na iglicy albo w samym trzpieniu w urządzeniu?
Generalnie pozycja 0% to powinno być to samo co “OFF” coś tu nie gra i wygląda to na problem z kalibracją. Moneta to średni pomysł, jak się przekrzywi to może dawać większy opór i urządzenie uzna, że zamknięty. Potem zmieniasz na “OFF” kontrolnie sprawdza czy umie jeszcze zamknąć i wychodzi, że tak i domyka. Ja bym te monetę wywalił i poszukał gdzie dokładnie jest problem, zerknij czy przypadkiem nie będzie się dało zamontować tam tego przedłużenia na iglicę, powinno być w zestawie adapterów.

Dokładnie, wg mojej logiki 0% position powinno równać się OFF.
Kupiłem tylko 1 głowicę, tak bardziej dla zabawy i testów. Sprawdzałem ją tylko na jednym kaloryferze. Przetestuję ją na innym, zobaczymy czy będzie inaczej.
Adaptery sprawdzałem, żaden nie pasuje, nie ma nawet szans aby cokolwiek tam zamontować. Głowice mam standardową M30x1.5

Adaptery rozumiem, że nie pasują ale powinno być tam jeszcze przedłużenie iglicy.


Może to jest ta odległość, której Ci brakuje.

Chyba kojarzę takie coś. Wrócę z pracy to przyjrzę się temu, ale teraz, przyznam się bez bicia, teraz oczami wyobraźni nie potrafię sobie wyobrazić jak to się montuje bez adaptera?? Mam to na głowicę założyć?
Wg rysunku te przedłużenie iglicy stosuje się przy adapterach
500_500_productGfx_10547
i

powiem Ci, że co instrukcja, to inne rysunki :wink: trudno ocenić gdzie potrzebne te przedłużenie.
Jeśli faktycznie brakuje długości iglicy to może akurat warto spróbować.
Szczerze mówiąc nic innego mi już do głowy nie przychodzi na ten moment.

Montaż beż adaptera. Trza tylko przez szmatkę dobrze dokręcić nakrętkę żeby zawór się nie obracał

Post został scalony z istniejącym tematem: Procesy z życia wzięte - Ogrzewanie

Hej mam pytanie odnośnie konfiguracji głowicy. Zakupiłem głowicę z allegro wersja HY368, do tego posiadam Gateway Zigbee + 2 termostaty Tuya. Teoretycznie wszystko się połączyło ze sobą w aplikacji Smartlife i niby działa. Przeprowadziłem konfigurację w HA poprzez integracje Tuya, pojawiły się 4 urządzenia. Czujniki temperatury wskazują wszystko poprawnie tylko problem z głowicą.


Po zmianie temperatury w HA, wraca do ustawionej, czyli zmieniając cokolwiek w HA nie reaguje. Do tego jakieś dziwne rzeczy typu “tryb pracy”. Gdzie tu może być problem? W aplikacji smartlife głowica wersja aktualna, zrobilem upgrade gateway zigbee - był dostępny.

Mam jeszcze pytanie odnośnie samych czujników temperatury, co ile one wysyłają informacje do aplikacji? W historii mam wykres i pokazana temperatura co godzina, czy z tak dużym interwałem są aktualizowane dane?