Głowice grzejnikowe - problem z softem?

Nie będę opisywał w tym miejscu mojego układu ogrzewania, wspomnę tylko, że łączę (przejściowo) system Z-Wave (z czasów zakupu domu) z aktualnym Zigbee poprzez ZHA. W skrócie powiem, że za temperatury w strefach odpowiadają termostaty ścienne uruchamiające zwory przy piecu (wszystko Z- Wave - działa w zasadzie od 7 lat bezawaryjnie), a na grzejnikach wymieniam sukcesywnie głowice Z-Wave (różnie z nimi było ale nie beznadziejnie) na głowice Zigbee - sygnał włączenia pieca (zwory powiązanej z daną strefą) otwiera maksymalnie zawory głowic (w tej strefie) i je zamyka po wyłączeniu pieca. Jako pierwsze wymieniłem dwie głowice z pokoju dziennego (parter) - zakupiłem zupełnie eksperymentalnie (bo mogłem bezstresowo oddać) głowice Sanico dostępne w OBI. Zainstalowałem zgodnie z instrukcją, bez przeszkód pokazały mi się w systemie i działają już prawie dwa miesiące. W związku z tym chciałem zakupić kolejne głowice, tym razem jednego ze sklepów internetowych. Głowice przyszły ale pojawił się problem z ich instalacją w systemie - widoczne były tylko encje LQI i RSSI. Nie ma żadnej encji umożliwiającej sterowanie. Może zbyt szybko je zwróciłem sprzedającemu i nie zrobiłem zrzutu ekranowego z ich karty, ponieważ pomyślałem, że to wypadek przy pracy. Pojechałem do OBI, zakupiłem kolejną głowicę (również Sanico) i sytuacja się powtórzyła. Teraz zastanawiam się czy głowice, które mam otrzymać jutro będą działały czy problem się objawi ponownie. Domyślam się, że gdzieć znajdzie się możliwość ingerencji w soft i ustawienia ale niestety, na razie jest to poniżej moich samodzielnych możliwości bez podpowiedzi ze strony szanownych użytkowników forum. Na razie poniżej zamieszczam kartę jednej z działających głowic, gdzie widać więcej parametrów. W tych zakupionych i oddanych były widoczne tylko dwie wymienione wyżej encje.

Kwestie są dwie:

  1. To Tuya = “całe zło” współczesnego IoT, firmware mogą się różnić między partiami (wręcz w środku może być inna elektronika), często się różnią istotnymi identyfikatorami (Tuya wykorzystuje pola przeznaczone na producenta i model niezgodnie z założeniami standardu, stąd nawet identyczny sprzęt może się różnić tymi polami, co uniemożliwia integracji wykorzystanie już istniejącego słownika, zanim zostaną wprowadzone poprawki umożliwiające automatyczne rozpoznanie tak zmienionego sprzętu). Opcje w tej kwestii są 2: rozwiązać problem metodą “na szufladę” tj.poczekać aż ktoś wniesie te poprawki, albo samemu się tym zająć.
    Tam masz wątek gdzie jest poruszony podobny problem i kopiąc po linkach można dojść do metod rozwiązania
    Appartme APRM-04-001 - brak encji - #6 przez Łukasz_T

  2. Czasami podczas parowania Zigbee są problemy z poprawnym wywiadem i wtedy czasem w integracji pojawiają się niekompletne urządzenia (ale masz za duże doświadczenie, aby można było podejrzewać taki problem).

Skoro zostałem przywołany, to Ci podpowiem.
W ZHA masz już zdefiniowaną bazę urządzeń (która jest cały czas poszerzana), rozpoznanie sprzętu następuje przez identyfikatory - to taka wartość jaką przedstawia się urządzenie. Nie masz żadnych encji, gdyż w Twojej bazie danych ZHA nie ma zdefiniowanego identyfikatora Twojego urządzenia i ZHA nie wie jak z nim gadać. Możesz czekać na aktualizację bazy o twoje identyfikatory (może już jutro, może za kilka lat), albo możesz dodać definicje samemu - i tu pojawia się hasło klucz dla Ciebie: “quirk”. Jest to ręczne rozszerzenie bazy danych podawane w formie gotowego pliku.
Odczytaj identyfikatory urządzenia, wyszukaj odpowiedni quirk (który w środku będzie zawierał Twój identyfikator). Może się zdarzyć, że nie będzie jeszcze takiego quirka - jeśli go nie będzie, to ja znalazłbym głowicę która jest identyczna z wyglądu, znalazł do niej quirka i ręcznie dopisał w środku identyfikator - bardzo możliwe, że to zdobi robotę.
Taką operacją nic nie zepsujesz, bo definicje z quirka nie zostają przepisane na stałe do bazy ZHA. Czyli by przywrócić “stan fabryczny” bazy ZHA, wystarczy skasować plik z quirkiem.

A czy możesz mi podpowiedzieć, gdzie tego “quirka” mam dopisać? Kolega wyże napisał chyba żartem, że “z moim doświadczeniem” nie powinienem mieć problemów ale niestety, tak nie jest. Rozumiem, że chodzi o ten ciąg cyfr, które następują po TZE ? Bo jak obejrzałem wszystkie dotychczasowe głowice, to tylko tu jest jakaś różnica. W przed momentem dostałem kolejną głowicę i ma ten sam ciąg cyfr, jak te z “niedziałające” z OBI.

Miałem na myśli, że skoro zjadłeś zęby na z-wave (tam też bywały problemy z parowaniem, no chyba, że tylko ja używałem aż taki miks “egzotycznego” sprzętu), to raczej nie popełnisz błędu przy parowaniu Zigbee (w Z2M wystarcza włączyć tryb stałego parowania, nie pamiętam jak to wygląda w ZHA, a Ty masz to przed nosem, jakkolwiek od biedy trzymając się sensownych timingów można się zmieścić w okienku czasowym przy zwykłym parowaniu z timeoutem), więc to nie były żarty.

A co do quirków (nie wiem jak to fajnie przetłumaczyć - “wyjątków”?) to nikt nie mówi, że jest łatwo prosto i przyjemnie, ale zawsze masz opcję rozwiązania problemu “metodą szuflady” - skoro teraz jest wszędzie dostępna tylko taka wersja sprzętu, to w końcu ktoś dopisze brakujący quirk i pojawi się on w oficjalnym wydaniu.

Ha ha, z tymi zębami bym nie przesadzał, kiedys wszedłem w Z-Wave, bo praktycznie było to jedyne rozwiązanie, które mogłem samodzielnie wdrożyć. Działało przez 7 lat w zasadzie bez zarzutu (do okresowego gubienia sygnału przez głowice jakoś się przyzwyczaiłem i nauczyłem z tym radzić) ale zniechęcłiy mnie wywindowane ceny elementów i jakby coraz mniejsza dostępność. Przy okazji montażu rolet zewnętrznych znalazłem rozwiązanie sterowania poprzez Zigbee i jakoś tak naturalnie idę dalej w tym kierunku. I tu z częścią wyzwań sobie poradziłem samodzielnie (radio) ale do niektórych muszę mieć dokładniejsze wskazówki. Może później pójdę już “po śladach”. Tym bardziej, że to forum jakieś takie bardzo przyjazne w porównaniu z innymi. Dlatego, jak ktoś z Kolegów wskaże mi drogę do zmiany tych “quirków” to może i sobie dalej poradzę i zjem kolejne zęby (jeszcze trochę ich mam.

Każde urządzenie Z-wave musi przejść certyfikację aby było zgodnie ze standardem Z-wave a jak wiadomo nic nie jest za darmo, w przypadku Zigbee żaden standard nie obowiązuje, wolna amerykanka. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, każdy wybiera co mu bardziej odpowiada.

OFF TOPIC

No cóż jeśli chodzi o ceny osprzętu Z-wave to przyczyna jest tylko jedna - monopol na rynku - producent chipsetów był jeden, dodatkowo wybrano pasmo sub-1GHz, gdzie jest regionalizacja ze względu na brak jednakowych regulacji na całym Świecie, więc to też podniosło ceny. Tu być może się przysłużyli tez regulatorzy rynku, bo początkowo można było przestrajać radio w celu dostosowania do regionu, a później to zablokowano (jakkolwiek mógł w tym maczać palce producent chipsetów mając monopol…).
No cóż, sama certyfikacja nie zapewniała tak naprawdę za wiele - miałem w ręku certyfikowane wypusty, które nie współpracowały ze sobą wzajemnie… (i nie była to kwestia innego regionu), miałbym jeszcze sporo żali i płaczów, ale szkoda na nie miejsca - no nie było sielankowo i idealnie…

A co się dzieje w Zigbee każdy widzi :stuck_out_tongue: ale jest jeden plus - nie ma monopolu (kojarzę chyba 4 producentów chipsetów, a moduły na nich bazujące produkuje chyba z kilkanaście teoretycznie niezależnych firm).

Zobacz pod tym linkiem, pierwsza odpowiedź. Tak konfigurujesz miejsce wrzucania quirków. Po takim skonfigurowanu wrzucasz je do folderu tam wskazanego, restartujesz HA i parujesz urządzenie.

Po sparowaniu urządzenia, które nie pokazywało encji, próbowałeś zostawić je na kilka godzin, czy od razu odłączałeś? U mnie encje pojawiły się po jakimś czasie.

Identyfikatory możesz podejrzeć, wybierając głowicę w sekcji Devices (urządzenia), w polu “Device info” masz wskazaną. np. u mnie to “TS0601 by _TZE200_04yfvweb”.

1 polubienie

No dobra, musiałem poczytać to wszystko i jeżeli dobrze zrozumiałem to: przy pomocy file editora utworzyłem nowy folder, który jakoś nazwałem, w nim utworzyłem plik, który był skopiowaną sygnaturą działającego zaworu i w nim podmieniłem nazwę _TZE200_9gvruqf5 (działający zawór) na_TZE200_gd4rvykv (niedziałający). Tylko teraz nie wiem, jak dalej mam wskazać ścieżkę dostępu. Niby jest to opisane w przytoczonych przez Was wskazówkach i linkach ale widocznie coś mi umyka. Bo nie działa, a po restarcie i dodaniu ponownym zaworu jest on widoczny ale “po staremu”. Jutro wkleję obrazki, bo musiałem przerwać prace na dzisiaj.
Edit:
Działająca głowica:


Nowa głowica:

Źle zrozumiałeś.
Jeśli dobrze zrozumiałem, to nie szukałeś żadnego quirka, tylko skopiowałeś jakieś definicje ze starej głowicy. To ślepy zaułek. Szukaj quirka.

Edit:
Czy nowy termostat to: TS0601 _TZE200_gd4rvykv
Jeśli tak, to jest to jakiś nowy wypust, bo nie ma o nim w necie prawie nic. Daj linka skąd kupiłeś.

Edit 2:
Daj jeszcze kartę z niedziałającym termostatem (taką kartę jak w Twoim 1 poście).
Wrzuć jeszcze zawartość swojego configuration.yaml

Link do głowicy:
Głowica termostatyczna TUYAsmart ZIGBEE Wi-Fi SMART + BATERIE GRATIS! - Najlepsza Cena! | Hurtownia Elektryczna Online YDY (hurtowniaydy.pl)
ale dokładnie w tej samej wersji są dostępne w naszym OBI - w innych mogą być jeszcze starsze wersje, działające, takie jak kupiłem ok. dwa miesiące temu.
Karta niedziałającej głowicy:

Faktycznie nie szukałem od jakiegoś momentu dokumentacji dla tej głowicy - w którymś z materiałów, które wczoraj przeczytałem była wskazana droga, którą obrałem. Czytałem, że Ty też od podobnej zacząłeś więc próbowałem.
I zrzut configuration.yaml:

Masz dostęp do terminala? Lini poleceń, etc?
Jeśli nie to zainstaluj Add-on terminala i daj znać.

SSH &Web Terminal? Już mam. Ale tu mam wiedzę tylko odtwórczą.

Nie szkodzi, spróbuje dać Ci rybę, a nie wędkę.

  1. Usuń niewykrywaną głowicę z systemu.

  2. Teraz w konsoli z poziomu add-ons wpisujesz (Jak chcesz zrobić kopiuj wklej, to do konsoli wklejasz Shift+insert):

cd /config/zha_quirks
wget https://raw.githubusercontent.com/jacekk015/zha_quirks/main/trv_saswell.py

Wciskasz enter, jak się wykona to zamykasz terminal.

  1. Potem w file editor otwierasz plik (to jest twoj quirk, którego ściągnąłeś linijkę wczesniej):

/config/zha_quirks/ts0601_trv_siterwell.py

potem w linii 511 zmieniasz z:

("_TZE200_9gvruqf5", “TS0601”),

na:

("_TZE200_gd4rvykv", “TS0601”),

  1. Restart HA

  2. Dodajesz głowicę do HA. Jeśli nie widać encji, zostawiasz na jakiś czas (na kilka godzin) - powinny się pojawić. Żeby przyśpieszyć, możesz spróbować znmienić nastawy ręcznie na głowicy – może coś przyśpieszy.

  3. Daj znać czy podziałało.

Spróbuję jak wrócę do domu (jestem w pracy). Co prawda widzę swoją sieć i HA poprzez VPN, głowicę mogę stąd usunąć ale nie wprowadzę jej w tryb parowania. Ale bardzo dziękuję za pomoc, a w zasadzie za wykonanie roboty za mnie, może będę mógł się kiedyś zrewanżować. Niezwłocznie dam znać, co z tego wyszło.

Możesz też spróbować zrobić to bez usuwania i dodawania głowicy (u mnie zadziało, choć potem i tak dla testu usunąłem i dodałem głowicę z powrotem).

Edit: A, ważna rzecz: Usuń ten plik, który wcześniej utworzyłeś.

Plik usunąłem, w terminalu dodałem wszystko co wskazałeś, wpisy zmieniłem, na razie nic nowego się nie zadziało, po 16.00 będę już w domu i wykonam pozostałe czynności. Dziękuję jeszcze raz, nawet jak nie zadziała :slight_smile:

Spoko. Pamiętaj o restarcie HA.

W “rybie” są rozbieżne nazwy plików - ten co się ściągnie to trv_saswell.py a nie ts0601_trv_siterwell.py

Wędka (umożliwi też ona autorowi dodanie quirka do repo):

PS Stworzyć katalogi i pliki można też z poziomu File Editor’a.