Ha na Asus Eee PC 1215N

Witam
W domu odkopalem jakis zabytek
specyfikacja techniczna Asusa Eee PC 1215N:

Matryca: 12.1″ WXGA podświetlana diodami LED, 1366 x 768 pikseli. Procesor: Intel Atom D525 (Dual Core; 1.8GHz) Pamięć: 2 GB DDR3 RAM. Grafika: Intel GMA 3150 + nVidia ION (GeForce G218)

Pytanie czy to się nada do czegoś?

Jeśli to się nadaje to najlepiej wgrac HassOS ?
dodatkowe pytanie jak zamknę ekran to będzie to działać ?

Moim zdaniem się nie nadaje, ale mogę się mylić (brak obsługi wirtualizacji nie jest wprawdzie to wymagane w/g dokumentacji ale parafrazując teksty z programów muzycznych “jestem na nie”), w tak zabytkowym sprzęcie będziesz miał zapewne też problemy z UEFI, a wydajność będzie dramatycznie niska (2GB RAM to naprawdę ledwo na styk = zapominasz zasadniczo o Dodatkach, ale jeśli się uda to możesz wymienić te 2GB na 4GB).

Po prostu spróbuj, może jednak się uda

Parę lat temu opracowano łatkę na system HAOS umożliwiając pracę z zamkniętą klapą matrycy (ale czy to działa na każdym laptopie - nie wiem).

https://www.cpubenchmark.net/compare/611vs4297/Intel-Atom-D525-vs-BCM2711
To porównanie tego procesora z raspberry pi - biorąc pod uwagę, że ma ok połowy punktów, a wydajność HA na raspberry ma wiele do życzenia to raczej kiepski pomysł - możesz odpalić do nauki ale do codziennej pracy gdy baza danych urośnie to już będzie strasznie wolny.
Ja mam u siebie postawiony na procesorze N3700, który przy zestawieniu do raspberry ma jakieś 30-40% większą wydajność do tego dysk SSD i 8GB ram (ddr3) to przy ładowaniu karty z wykresami z grafany czasem wykresy pojawiają się po ok 20-30sekundach. Baza danych jest na poziomie 3-4GB utrzymywana (influx + mariaDB). Obciążenie procesora 30-40% cały czas, a load na poziomie 1,5 - przy Twoim atomie nie dałby rady w ogóle.
Podsumowując: do zabawy i nauki tak, do codziennej pracy celuj w coś mocniejszego.

To jest porównanie z prockiem z RPi4, ale malutkie instalacje wciąż są możliwe na znacznie słabszym sprzęcie (wbrew pozorom, to nie procek jest wąskim gardłem starych konstrukcji, a ilość RAMu, gdzie 2GB jest na dziś akurat powiedzmy tą rozsądną minimalną granicą dla typowej instalacji HAOS z kilkoma podstawowymi dodatkami) jednak wciąż jest spory odsetek instalacji na bazie RPi3 czy wręcz RPi2 (gdzie RAMu po prostu brakuje, a w sytuacji braku RAMu do akcji wkracza swap, a wtedy można przyjąć, że jeden rdzeń będzie zajęty jego obsługą - najnowsza jeszcze nie opublikowana wersja HAOS 10.0 wprowadza obsługę zswap, nie wiem jak się to zachowuje na słabym obliczeniowo sprzęcie). Oczywiście zależy co się zainstaluje i czym się zajmuje dana instalacja.
(Na wstępie pisałem, że “jestem na nie”, ale sprzęt jest wart choćby eksperymentu, bo może być ciekawą platformą testową.)

oki skoro to zlom to nie ma co próbować bo szkoda czasu
znalazłem
Terminal HP T630 AMD 4x2.0GHz 8GB RAM 128GB SSD
takie kupić czy szukać czegoś innego?

Warto spróbować instalacji choćby dla eksperymentu - będziesz miał doświadczenie, które się przyda nawet jeśli eksperyment się nie uda (wbrew pozorom mega-słaby sprzęt daje się wykorzystać nawet w zastosowaniach użytkowych, byleby nie przesadzać z “rozbuchaniem” :stuck_out_tongue: ).
Natomiast zabytkowy sprzęt może nie być bezużyteczny - nawet jeśli eksperyment z HAOS się nie uda, to można wykorzystać sprzęt choćby np. pod taki system

Co do HP T630 to przeszukaj forum (bo nie pamiętam czy BIOS nie ma jakiejś pułapki w stylu braku poprawnej pełnej obsługi UEFI, jest to prawdopodobne, bo HP kombinował co nieco wypuszczając czasami sprzęt “windows only” - tu akurat obsługa UEFI jest, natomiast secure boot jest niewyłączalny, więc HAOS może nie dać się uruchomić, tzn. z pewnością się nie uruchomi z włączonym secure boot).

mam na nim Windowsa wiec w razie draki system jest
co do hp t630 to polecają go pod Ha
oczywiście watki poczytam
zastanawiałem sie nad tez nad
Dell Wyse 5070 Quad Core 1.5GHz WiFi 8GB RAM 128GB ale nie wiem czy jest sens dopłacać

Od razu uprzedzam, bo to moje prywatne zdanie, więc jest subiektywne (ale poparte jakimś-tam doświadczeniem i założeniami pewnego kompromisu między wydajnością, a energooszczędnością):

Mianowicie im nowszej generacji procek tym lepiej, jako minimum uważam 5 generację procków core intela (lub technologiczny ich odpowiednik AMD)
o ile Celeron J4105 przekracza tą poprzeczkę (“z głowy” to nie powiem, bo oznaczenia Jxxx są mylące, ale to chyba 7 generacja), to co do GX-420GI jakoś nie jestem przekonany (architektura dość nowoczesna, ale porównaj 14nm J4105 i 28nm GX-420GI).

Jeśli chodzi o bezproblemowość instalacji HAOS-generic, to z pewnością konstrukcje intela z linii NUC są na topie (po prostu intel nie wprowadzał sztucznych udziwnień w BIOSach i wszystko co istotne daje się konfigurować).
NUCe były produkowane w kilku liniach, czasem jako gotowe mini-PC, ale głównie jako barebone (0RAM ,0hdd), a cześć tylko jako płyty główne (wiec można je dostać również w obudowach przemysłowych pod innymi brandami).
Często sprzedawcy “chrzczą” słowem kluczowym NUC konstrukcje, których nie projektował intel, a jedyną częścią wspólną jest zastosowana architektura procka (wtedy bywa różnie, bo BIOSy są drastycznie inne).

Z pewnością do 500zł można coś znaleźć (wśród oczywiście używanego sprzętu na Allegro czy portalach ogłoszeniowych).
Jestem daleki od pokazywania palcem - kup to, czy tamto - po prostu porównaj oferty i sam wybierz.
Niektórzy sprzedają stare trupy (np. 2 generacji) w takiej cenie jak znacznie lepsze i nowsze konstrukcje, więc trzeba uważać.

a myślałem ze będzie prosto :slight_smile:
generalnie nie mam pojęcia w takich konstrukcjach
wiem ze przydałoby się 8 GB i 120 GB wifi tez by się przydało do BLE+
jest trochę tego ceny raczej w okolicach 600 sam nie będę w stanie wybrać
Jestem w stanie dopłacić do lepszej konstrukcji tylko i potrzebowałbym by właśnie wskazania

Ja do HA mam tego Topton 6W Ultra X86 Mini PC Pentium N3700 N3160 czterordzeniowy komputer przemysłowy bez wentylatora kieszonkowy komputer GPIO Dual Gigabit LAN 2xUSB3.0| | - AliExpress
I jako serwer tego Topton Intel 12th Gen Elkhart Lake, dzięki czemu J6412 bez wentylatora Mini PC podwójny Gigabit LAN 2x RS232 4x usb elektryczne podnoszenie szyb 11 Linux komputer przemysłowy| | - AliExpress

Sprawują się świetnie - bezgłośne obudowa mała - ten na pentium (co HA stoi) ma 9cm x 9cm x 4cm - spokojnie da się go do rozdzielnicy schować - przy tym pobiera bardzo mało prądu - zasilam go przez zasilacz buforowy. Pobór oscyluje 4W-6W. Ten na J6412 to jest dość wydajny - myślę, że do HA aż nadto.

Ja wziąłem dysk SSD 256GB do HA ale 200GB jest przestrzenia pustą więc spokojnie 32 / 64GB wystarczą oczywiście w zależności jaką dużą bazę danych potrzebujesz - jaka historia Cię interesuje, polecam zoptymalizować go pod względem ilości zapisów do dysku, ja usunąłem z bazy danych wszystkie encje, które mnie nie interesują historycznie (rejestruje większość w influxdb i wykresy generuje grafana). Co do ramu ja mam 8GB, ale 4GB spokojnie dałyby radę bo:
image
Moja instalacja nie jest najmniejsza, ale myślę, że też do największych nie należy:
image

Co po ponad 4 miesiącach daje ok 10GB zapisu dziennie - wliczając w to kopie zapasowe i optymalizacje bazy danych, więc dysk spokojnie 10 lat pożyje, jak nie więcej:
image

1 polubienie

wczoraj przepatrzyłem te nuce i tyle tego ze głowa boli.
Poczekam może @szopen jakiś model zaproponuje jak nie to wybiorę tego wyse
im więcej oglądam, czytam tym mniej wiem

Wprawdzie zoptymalizowano obsługę bazy danych, ale za to mamy od jakiegoś czasu statystyki historyczne, więc myślę, że nie należy zmieniać kalkulacji sprzed paru lat - od ilości wolnego miejsca zależy trwałość nośnika (bo to gwarantuje poprawne działanie algorytmów firmware ssd równomiernie rozkładających zapisy na pustej przestrzeni).

Wrzucam screenshoty z 3 instalacji - w 1 i 3 ssd były stosunkowo niedawno wymieniane (stopień zużycia w 1 instalacji przekroczył 15% i miałem okazję wymienić na ssd niewłaściwie wcześniej używanego przez syna, ale o praktycznie zerowym przebiegu więc w ogóle nawet nie wliczam tamtego czasu używania - był naprawdę niski - “za jego kadencji” nałapał prawie 100 milionów błędów CRC i 200 milionów interfejsu SATA, za mojej w HA ani jednego więcej :stuck_out_tongue_winking_eye: - niebieska ramka).
W ramach komentarza - 1 i 2 instalacja to instalacje produkcyjne, 1 duża, 2 mała, trzecia to instalacja testowa - tam miałem początkowo ssd tylko 16GB, bo taki fabryka dała, ale ten uniemożliwiał normalną pracę (a jest nietypowy i trudny do wymiany - msata HS) więc został wymieniony na 64GB jako kompromis między chorą ceną, a jakimś minimum miejsca na wygodne testy.
Ramki zielone - parametry potwierdzające znakomity stan ssd (zwykle gdy zaczynają rosnąć należy natychmiast wymienić nośnik)
Ramki różowe - parametry wskazujące na stopień zużycia.
kółko 1 - pozostały “czas życia” w % (stopień zużycia można zdefiniować jako 100% - x%)
kółko 2 - przepracowane godziny (można policzyć ile czasu pracowały te dyski w HA)
kółko 3 - parametr krytyczny (zwykle jego zmiana z 0 oznacza przejście ssd w tryb Read Only)
1_instalacja_2023-04-04_13-06


Co do ilości RAMu, to zależy co kto będzie robił, ale 4GB brzmi rozsądnie (2GB to za mało przy używaniu sporej ilości dodatków lub choćby jednego zasobożernego), ale możliwość rozbudowy się liczy, jeśli dana konstrukcja umożliwia zamontowanie co najwyżej 8GB to bym tyle wrzucił by mieć święty spokój przez kolejne lata.


No nie zaproponuję - do produkcyjnych instalacji HA (nie tylko tych 2) jak dotąd używałem NUC6CAY (zarówno w wersji barebone NUC6CAYH jak i turnkey NUC6CAYS oczywiście w obu wypadkach po dołożeniu ssd i RAMu, bo wersja S ma standardowo eMMC 32GB i 2GB RAM) tylko one nie są obecnie w atrakcyjnych cenach.
Zajrzałem na Allegro i nie ma nic co mógłbym polecić z ręką na sercu (za to jest sporo sprzętu starych generacji w cenach porównywalnych z czymś w miarę współczesnym, na szczęście w przypadku NUC to dość łatwe do zdemaskowania - zwykle pierwsza cyfra to generacja procka).

Wracając do tematu z samego początku - znajdziesz trochę czasu na eksperymenty z tym sprzętem z tytułu?

skoro nic nie mozesz polecić to znaczy ze ja nie mam tam co szukać :slight_smile:
czyli 4(jedna kosc)/64 to takie minimum co powinienem szukać
w święta jak znajdę czas to mogę spróbować
co konkretnie chcesz abym wgrał?

Źle to interpretujesz - nie mam tyle czasu by szukać za kogoś sprzętu (są granice brawury), po prostu wrzuciłem takie wyszukiwanie z sortowaniem po cenie (niestety promowane oferty omijają sortowanie)
https://allegro.pl/kategoria/komputery-stacjonarne-486?string=nuc&order=p
i widzę, że większość sprzętu do 500zł to albo wcale nie są NUCe (tzn. z intelem to chyba je wiąże jedynie zamontowany procek :stuck_out_tongue: co jeszcze nie znaczy, że są z gruntu złe - takie dziwne chińskie firmy przynajmniej zwykle nie wycinają wszystkich opcji z BIOSa w przeciwieństwie do wielu “gigantów rynku”) albo w większości zabytki nie warte zawracania sobie gitary (co nie znaczy, że nic nie ma, ale nie widzę nic atrakcyjnego cenowo, niektórzy wręcz nie wiedzą co sprzedają - co innego w opisie co innego w danych technicznych…).

Jak to co? HAOS-generic, bo to jeden z tych tematów które staram się ciągnąć…
(Liczyłem na zbudowanie jakiejś malutkiej bazy kompatybilnego sprzętu, oraz czarnej listy niekompatybilnego, ale nie ma odzewu społeczności)