HA w trybie Safe Mode

Witam serdecznie,
Mam problem z HA dziś przy próbie aktualizacji Core do wersji 2022.11.3 zauważyłem ze HA uruchomiony jest w safe mode, kliknięcie aktualizacji skutkuje oczekiwaniem w nieskończoność na zakończenie. Postanowiłem uruchomić HA ponownie aby zweryfikować czy uruchomi się normalnie, kliknięcie uruchom ponownie lub zamknij system nie przynosi efektu. Ostatecznie zrobiłem restart maszyny wirtualnej (HA mam postawiony na QNAP) niestety po restarcie jest to samo, wszystkie dodatki nie startują po ręcznym uruchomieniu teoretycznie działa ale nie wiem jak długo w logach nic niema albo nie potrafię tego znaleźć a niestety mam w node red zrobione sterowanie ogrzewaniem włącznie ze sterowaniem pieca z podajnikiem (oryginalny padł a producent już nie ma części zamiennych) i niestety po awarii HA może być nieciekawie.
Prośba o pomoc w zlokalizowaniu problemu.

Pozdrawiam

Z reguły jest to problem z odczytem twojej konfiguracji, jeżeli coś zmieniałeś w plikach konfiguracyjnych wcześniej nie koniecznie tuż przed aktualizacja to musisz odnaleźć błędna konfigurację lub przywrócić poprzednią wersje Supervisor / kopię zapasową. Przy takiej awarii coś musi być w logach.
Narzędzia Deweloperskie Sprawdź Konfigurację

Trochę się już bawię tym systemem i przed każdym restartem po zmianie konfiguracji sprawdzam. Konfiguracja się poprawnie weryfikuje:

Po wielu ostatnich aktualizacjach w ten moduł nie należy wierzyć na 100%
Sprawdź osobno po kolei kolejne elementy w

ssh posiadasz do HA ?

Wykasowałem z konfiguracji wszystko co dziś zmodyfikowałem oraz sprawdzam zgodnie z Twoją uwagą i niestety bez efektów. SSH nie mam nie wiem jak włączyć, mam dostęp do consoli maszyny wirtualnej z poziomu Virtualization Station ale nie znam składni komend.

Mam dostęp z poziomu dodatku Terminal & SSH wystarczy?

Po wpisaniu ha core logs mam:

Uruchom te polecenia:

ha core check
Jeśli przejdzie, wykonaj:

ha core restart

ha core check
ha core info
ha core logs
ha core options
ha core rebuild
ha core restart
ha core start
ha core stats
ha core stop
ha core update

Zrobiłem check i restart, teoretycznie wszystko wstało ale nadal jest safe mode:

Sprawdź wersję Supervisora (o ile to instalacja Supervised)
czasem nie jesteś w kanale beta?

1 polubienie

Nie potrafię tego odnaleźć, z tego co pamiętam to beta było włączone.

System ->Aktualizacje

3 Kropeczki

Mam:

image

To widzisz ze jesteś w Kanale Beta jak napisał @szopen
Ostatnia wersja to : 2022.11.3

Czyli trafiłem na trefną wersję Supervisora?, wyłączenie beta to raczej nie pomoże :frowning:
W obecnym stanie nie mogę pobrać żadnej aktualizacji.

Ja naprawiłem, jeszcze raz dziękuje za pomoc @szopen

Rozwiązanie post wyżej.
Jeśli zrobiłeś dużo panicznych ruchów, to może być konieczne odzyskiwanie z backupów (w jednej z instalacji rozwaliłem sobie kilka dodatków jeszcze nie wiedząc co się dzieje), wystarczają do tego backupy cząstkowe tworzone automatycznie przy ich aktualizacjach (ale generalnie życie bez backupu to takie balansowanie na ostrzu noża).

Tylko mam:
image

Na: Supervisor November beta issue impacting users on Home Assistant beta/dev channels - #41 by pfabis - Installation - Home Assistant Community
Piszą aby najpierw wpisać login:
Pyta mnie o login i password dane którymi się loguje do HA nie działają, co dalej.

Ale masz to zrobić z CLI a nie z terminala zainstalowanego wewnątrz HA.
Użyj tego terminala który masz dostępny z poziomu hypervisora.

Terminal w postaci Dodatku się nada tylko jeśli przed awarią dałeś mu prawa roota (i nie uda się to w Terminal & SSH, a jedyna szansa to SSH & Web Terminal, ale jak wspomniałem o ile był z prawami roota).

Rozwiązanie opcjonalne, to reinstalacja całości i przywrócenie ostatniego dobrego backupu (“skażenie” instalacji trefnym supervisorem jest już niemożliwe, bo wersja 2022.11.0 oraz ta druga trefna są już nieaktualne w becie, a w stabilnym kanale nawet się nie pojawią).
Więc lepiej poszukaj dostępu do CLI.

Zanim się szarpniesz na reinstalację upewnij się że posiadasz przynajmniej 2 ostatnie pełne backupy poza instalacją HA (w bezpiecznym miejscu, np. na komputerze, z którego piszesz, bo najlepiej przywracać na etapie onboardingu).
Jeśli nie masz skopiowanych backupów w bezpieczne miejsce to zrób to teraz (o ile jeszcze to możliwe).

Dobra, mam poszło:

I teraz restart?

Pokazał się błąd update:

Nie wiem gdzie jesteś, ale możesz wykonać komendę reboot albo w dowolny inny bezpieczny sposób zrestartować maszynę w której pracuje HAOS (nie całego hosta samą VM!)
Sprawdź jaką masz wersję supervisora teraz.
Nic nie aktualizuj, zrestartuj maszynę.
Najwyżej odpalisz skrypt jeszcze raz po restarcie.

A na przyszłość weź do serca poradę odnośnie kanału beta - jeśli nie jest to testowa instalacja, to odradzam.

Beta jak sama nazwa wskazuje jest dla beta-testerów (“pilotów oblatywaczy”, nie mylić z kamikadze).

Z CLI pokazuje:

Wersja się zaniżyła do 2022:10:2 czyli dobrze?
Masz na myśli restart maszyny wirtualnej?