Harmonogram zbiórki odpadów

Cześć,

Dzięki temu komponentowi Garbage Collection Home Assistant może przypominać o wywozie śmieci (lub innych regularnie powtarzających się wydarzeń - co tydzień w określone dni, co pół tygodnia lub co miesiąc). Widziałem tę integrację na jednym z filmów @artur’a i wykorzystałem u siebie.

[Edit 2023-02-20]:
Autor kompenentu kończy jego wspieranie:

Koniec wsparcia

Home Assistant wprowadził lokalne kalendarze w 2022 roku, w wersji 2023.1 dodał opcję dla różnych powtarzających się wydarzeń. Dzięki temu większość funkcji tego niestandardowego pomocnika jest obsługiwana natywnie. Dlatego zakończę rozwijanie i wspieranie tego pomocnika w 2023 roku.

W tym wątku:

rozwinęła się dyskusja na temat tej integracji.

1 polubienie

Korzystając z Lovelace custom card for Garbage Collection uzyskasz np. taki widok:

image

Konfiguracja YAML karty Pionowy stos

type: vertical-stack
cards:
  - type: 'custom:garbage-collection-card'
    entity: sensor.odpady_zmieszane
    icon_size: 35px
    icon_color: black
    hide_date: false
    hide_on_click: false
  - type: 'custom:garbage-collection-card'
    entity: sensor.odpady_popiol
    icon_size: 35px
    icon_color: gray
    hide_date: false
    hide_on_click: false
  - type: 'custom:garbage-collection-card'
    entity: sensor.odpady_papier
    icon_size: 35px
    icon_color: blue
    hide_date: false
    hide_on_click: false
  - type: 'custom:garbage-collection-card'
    entity: sensor.odpady_szklo
    icon_size: 35px
    icon_color: green
    hide_date: false
    hide_on_click: false

Próbuję ustawić harmonogram odbioru odpadów w Garbage Collection, ale nie mam pojęcia jak ustawić tak, aby odpowiadał mojemu odbiorowi śmieci. Możecie zerknąć czy to w ogóle jest możliwe przy takich nieregularnych datach? Próbowałem nawet ręcznie wpisać w opcji “dołącz daty-opcjonalnie”, ale to tylko powoduje dodatkowe wpisy :frowning:

Przykładowo papier bym prawdopodobnie ustawił jako druga środa miesiąca w parzyste miesiące (bo ma najwięcej trafień), pozostałe daty jako wyjątki, ale równie dobrze można wszystkie daty dodać ręcznie, bo 3 trafienia na 6 wymagają dodania ręcznego 3 dat i ręcznego odjęcia 3 dat, więc przy ręcznym wpisaniu całości jest mniej lub tyle samo roboty, powinieneś przeanalizować okres dłuższy od 1 roku by zyskać pewność czy jest jakakolwiek reguła czy jej brak.

Sorry, ale zostawianie tabelki innym do analizy to wykonywanie czarnej roboty cudzymi rękami, więc bierz kalendarz w rękę (i ewentualne tabelki z datami z innych lat) i poszukaj reguł, inaczej się nie da…
hint: używam kalendarza dostępnego w każdym komputerze/smartfonie, więc nie musi być papierowy ;D

W tamtym wątku, opisywałem dokładnie jakie przyjąłem rozwiązanie dla nie w pełni regularnych odbiorów:

Nie chciałem analizy tabelki, bo tu pierwszy rzut oka wystarczy, aby stwierdzić że daty nie są powtarzalne (w większości). Mogę nanieść wszystko z palca, tylko wtedy chyba przez GUI się nie da?

Ale daty są powtarzalne, tylko ich nie analizowałeś wcale…

Przykładowo reguła dla BIO jest wręcz banalna - to jest co drugi piątek oczywiście z pewnymi wyjątkami (trzeba usunąć przynajmniej kilka dat), sorry, ale resztę spróbuj przeanalizować sam.

No nie do końca, część np. papier ma wyjątki od reguły, to samo metale. Dlatego też zapytałem o ręczne dodanie.

Wszystko jest ładnie opisane w tym drugim wątku…
oczywiście bywają wyjątki (włącz sobie wykrywanie świąt i wyświetl kalendarz w HA, to może zgadniesz te świąteczne odstępstwa).

Pełna analiza to za dużo roboty by zwalać to na kogoś innego.

Znowu masz rację :slight_smile: Życie :slight_smile:

Tworzywa/metale istotnie są bez na tyle wyraźnej reguły, by się opłacało kombinować (no chyba, że akurat trafiają w święta, ale sprawdzenie tego ręcznie jest naprawdę grubą rzeźbą w g. choć w sumie mając choć cień wyobrażenia co planista miał na myśli można spróbować zastosować najbliższą regułę i “na pałę” ustawić mijanie świąt - kilka razy przeklikując setup można chyba trafić, choć u mnie w żadnej instalacji nie było takiej konieczności), więc lepiej je wklepać ręcznie, ale reguła dla mokrych jest wręcz banalna (ledwie kilka wyjątków).
Generalnie reguły opłaca się stosować, gdy jest w okolicy połowy trafień (no powiedzmy, że “w tłoku ujdzie” nawet tylko 1/3 jeśli masz dane z kilku lat i wiesz, że będzie w przyszłości mało modyfikacji).

A może integracja z Google Kalendarz…

Możecie podpowiedzieć dlaczego jak mam dodany jeden sensor, to wszystko ładnie działa:


a jak dodam kolejny to pobite gary?

Wyrzuć drugą definicję type jak podano w komunikacie błędu jest zduplikowana.

Nie, nie. Tu coś jest w składni. Nie do końca jeszcze rozumiem, raz pisze się - type, drugi raz bez kreski, samo type, ale powoli się naumiemy :slight_smile:

Pewnie Wy to wiecie, ale należało dodać kartę pionowego stosu :slight_smile:

1 polubienie

A wystarczyło przeczytać Harmonogram zbiórki odpadów - #3 przez macek, jak byk jest napisane
type: vertical-stack :grin:.

2 polubienia

Pewnie gdybyś wklejał tekst i formatował go jako kod byłby niektórym łatwiej analizować co tam masz (obrazki naprawdę są OK, ale nie wszędzie i nie zawsze a już na 100% nie do jakiegokolwiek kodu/konfiguracji yaml, tylko co najwyżej do obrazowania jak wygląda interfejs).

Mam pytanie czy udało Wam się uruchomić ???

      - type: 'custom:card-templater'
        card:
          type: picture-entity
          name_template: >-
            {{ states.sensor.bio.attributes.days }} days
          show_name: True
          show_state: False
          entity: sensor.bio
          state_image:
            "0": "/local/containers/bio_today.png"
            "1": "/local/containers/bio_tomorrow.png"
            "2": "/local/containers/bio_off.png"
        entities:
          - sensor.bio

Podejrzewam, że niejednemu, a rozumiesz jak to działa?
(pytam bo przykleiłeś przykładowy kawałek wyrwany z konfiguracji lovelace, a skopiowany prosto z dokumentacji, a bez jakiegokolwiek dostosowania pod jakąkolwiek rzeczywistą konfigurację)

Masz wyłączony “tryb gadatliwy” w konfiguracji urządzenia komponentu Garbage Collection?

skopiowałeś sobie obrazki z repo (katalog containers)?

zainstalowałeś niestandardową kartę?