Home Asisstant a osprzęt Xiaomi

Ad. 1 Plik config.txt z partycji boot można równie dobrze edytować na dowolnym innym komputerze i systemie po “kulturalnym” zamknięciu systemu i przełożeniu karty TF czy też hdd/ssd (skoro to RPi to pewnie pracuje w kieszeni USB).
Przykładowo spod windows jest to jedyna widzialna partycja (bo to jedyna partycja FAT), a plik można edytować np. używając notepad++ dzięki temu, że radzi sobie on z linuxowymi plikami tekstowymi (swoją drogą przydaje się przy edycji plików konfiguracyjnych spod windows np. z użyciem samby)
https://notepad-plus-plus.org/
podpinając dowolnego dongla BT warto wyłączyć onboard w opisany sposób tj. dtoverlay=disable-bt

Ad. 2 w przypadku każdego innego dongla przedłużka też jest zalecana (interfejsu obnboard niestety nie da się wyrzućić na zewnątrz w ten sposób) dotyczy to też Zigbee

PS W przypadku sprzętu z zewnętrzną antenką optymalnie umieścić ją w polaryzacji pionowej.
PPS Wspomniane wyżej dongle nano mają niestety biedne antenki, a mimo to sięgają u mnie przez 2 ściany (ale to za mało).

1 polubienie

Dzięki!, Przyznam że googlujac nie trafiłem na opis zmiany konfiguracji przez Win - oszczędziłoby mi to walki z SSH ale to też się przecież przyda :slight_smile:
Dzięki też za wskazówki z antenka, przyznam że i koordynator i dong bt leżą byle jak i nie pomyślałem o tym aby je postawić “do pionu”

Dipol prętowy do pionu (bo taki typ anteny jest dookólny, ale tylko w płaszczyźnie do niego prostopadłej), dla innych anten to ma mniejsze znaczenie, bo są jeszcze mniej kierunkowe (stąd i słabsze zasięgi).

1 polubienie

Mały update

Od wersji Home Assistant OS 6.1 (czyli tej od wczoraj dostępnej w kanale production) można używać dongli BT5.0 na chipsecie Realtek RTL8761B/BU, czyli tych stosunkowo popularnych i niedrogich, jeśli chodzi o zasięgi to nie widzę specjalnej różnicy w stosunku do tych 2 wspomnianych wyżej dongli BT4.
(Reklamy mówią o zasięgu zwiększonym dwukrotnie w stosunku do BT4, ale ja tej różnicy nie widzę, a jeśli w rzeczywistości jest faktyczna różnica w zasięgu to być może dotyczy ona osprzętu BT5 czyli żadnych popularnych czujników Xiaomi), w/g moich domowych testów dongle noname pod nazwą “Bluetooth USB Adapter 5.0” na Realtek’u RTL8761B wypada nieco lepiej od wspomnianego wyżej Asusa na Broadcomm BCM20702A0, a minimalnie gorzej od noname na Cambridge Silicon Radio, Ltd CSR8510 A10.

No cóż zamówiłem ten z wątku wyżej i już jedzie od mainfriedsów, Został do kupienia USB ZigBee, możecie coś polecić? coś co będzie działało, a nie jak to coś w pseudo bramie Xiaomi.

Wszystko jest w innym wątku i tam zapraszam do dyskusji:

Nabyłem drogą zakupu na aledrogo, teraz musze poczekać aż graty spłynął i zacznę podnosić ciśnienie koleżance małżonce. Cholera z torbami pójdę przez te kawiarnie “łagodzące”. :grin:

I co kupiłeś?.- w tamtym wątku jest jakieś 90% tego co jest dostępne na rynku.

To z aledrogo za 60 zeta, zaprogramowane i z ebookiem co i jak. W sumie to pewnie połowa tej kwoty to za wiedzę.

https://allegro.pl/oferta/cc2531zigbee2mqtt-z-antena-ebook-gratis-9557061990

Są tam na liście wszystkie moje bebechy, no i sporo ponadto.

Czyli poleciałeś w najtańsze.
Kiedyś podstawowe wersje (antena PCB, nie zaprogramowane i bez obudowy) na ali były po 2-3 dolce, ale aby to sprzedać w takiej formie w PL to chyba trudno to zrobić taniej.
Jakkolwiek zęby mnie zabolały, gdy przeczytałem opis oferty wyglądający jak tłumaczony translatorem z mandaryńskiego i z bolesnymi błędami ortograficznymi :smiley:

Z drugiej strony praktycznie każda alternatywa jest sprzętowo lepsza.

Domyślnie wgrywam oprogramowanie coordinator (główny sterowniki dla sieci ZigBee) tak brzmi oferta, do tego antena, obudowa i dokumentacja w ebook, do ZigBee w Home Assistant.

Dlatego napisałem, że to tyle ma prawo kosztować, choć dla mnie nie jest tego warte :smiley:
nawet na stosunkowo drogim niemieckim Amazonie można trafić “goły” CC2531 za 5-6 €.

Samo programowanie zajmuje góra do 5 minut i to w sumie głównie dlatego, że dla pewności kasuję i programuję układ 2x (jeśli ktoś to robi masowo to pewnie sporo mniej), choć dla mnie przygotowanie sprzętu do takiej roboty zajęłoby znacznie więcej (bo trzeba sobie przygotować np. RPi na stanowisku roboczym, znaleźć pasujący kabelek to tego “mysiego” złącza itd.).

Napisanie e-booka to jednorazowa kwestia (no chyba, że go aktualizuje i rozsyła starym klientom nowe wersje).

Teraz do sedna:

Tylko takie oprogramowanie umożliwia pracę jako koordynator sieci, po płaczach wielu użytkowników na różnych forach wiemy, że są specjaliści, którzy wgrywają oprogramowanie beta, bądź wręcz alfa z bugami :stuck_out_tongue: ewentualnie nawet nie sprawdzają poprawności flashowania.

Czytając między wierszami rozumiem, że w tej samej cenie można sobie zażyczyć wersję router.

Chociaż wiesz jakie oprogramowanie koordynatora on tam wgrywa?

1 polubienie

" Z wgranym oprogramowaniem zigbee2mqtt CC2531ZNP-Prod.hex CC2531_DEFAULT_20201127 (najnowszy) zigbee2mqtt." tak wygląda deklaracja.

Jeszcze mentalnie nie dojrzałem żeby robić samodzielnie to wszystko o czym piszesz. To pewnie będzie kolejny etap rozwoju. :smirk:

no to przynajmniej z “oficjalnego” źródła (a nie wersja alfa czy beta)

poczytaj sobie tu o różnych wersjach u autora tego projektu (są też i inni developerzy, którzy modyfikowali ten projekt)

Sprzedawca w rozmowie e-mailowej wyglądał na takiego co nie chce kręcić. Ja natomiast się uczę i na początku wybieram to co rozumiem, później przyjdzie czas na grubsze eksperymenty. Wy jesteście tak daleko do przodu że nawet waszych śladów nie widać :stuck_out_tongue_winking_eye: ale to dobrze, jest się od kogo uczyć. Dzięki sugestie i podpowiedzi, zamówione graty powoli spływają, a jak już wszystko będzie to dopiero zacznę Was wypytywać o co w tym tak naprawdę chodzi.

Hmm, czyli sugerujesz, że to co kupiłem ( CC2531zigbee2mqtt z anteną) przyniesie ze sobą kłopoty z zasięgiem? Cholera, może jednak nie? mieszkam w starym budownictwie gdzie w ścianach nawet o gwóźdź trudno. Jedyne co martwi to bajzel w WiFi ale umieszczona centralnie bramka xiaomi v3 wszystko ładnie zbiera, tylko ich chmura w de zamula. Zresztą oni ostatnio kiepsko z softem stoją i to tak generalnie. Mam taki układ, że najdalej położony czujnik od bramki jest w odległości 5,5m + jedna ściana. Kolejna sprawa która mnie martwi to kompatybilność, niby jest wsteczna, ale… . Brama jest V3, czujniki do niej cholera wie jakie, majnfriendsy nie odpisali nic w tej sprawie. Niby dopiero teraz zaczyna pokazywać się osprzęt dedykowany tylko do tej bramki. Tu nie jestem pewny czy to ograniczenia sprzętowe, czy marketingowo/softowe. Dochodzi do takich kuriozów, że po restarcie serwera w HA widzę wszystkie bebechy a w apce na smartfonie (komunikacja tylko przez chmurę) same offline. 20 minut później jest ok, ale automatyzacja wraca po 30 minutach, koszmar. Dlatego bramka zostanie tylko do odczytywania nowych elementów.

Jeśli chcesz mieć jakiś własny własny koordynator, to ta bramka raczej nie zostanie - w danej sieci Zigbee może być tylko jeden koordynator (choćby ten CC2531 który właśnie kupiłeś, choć właściwie każda inna alternatywa jest lepsza, to jednak w eksperymentalnej instalacji używam takiego nawet bez antenki i działa).

Poprawka: na danym kanale Zigbee może działać tylko jeden koordynator czyli można mieć kilka bramek pod warunkiem, że będą nasłuchiwały na innym kanale.

OK racja (poprawię u góry) - jesteś precyzyjny jak szwajcarski zegarek - oczywiście można mieć kilka rozłącznych sieci Zigbee (aby było weselej właśnie mam w chacie taką konfigurację, że równolegle pracują 2 niezależne sieci, a “w porywach” były nawet 4).

Raczej lata doswiadczeń i “diabeł tkwi w szczegółach” :grin:.