Home Asisstant a osprzęt Xiaomi

Eeeee, tzn. że jakiś “dowolny” czujnik można połączyć z dowolną siecią, ale tylko 1? Tak?

Nie bardzo zrozumiałem pytanie, bo ta jedynka na końcu jest niejednoznaczna.

nie

tak, ale to nie do końca prawda

Ponieważ standard Zigbee dopuszcza rozwiązania w których wprowadza się sztuczną niekompatybilność (i w dodatku przodują w tym 2 marki Xiaomi oraz Tuya…), to w przypadku systemów zamkniętych - bazujących na koordynatorach np. takich jak bramki Xiaomi wcale nie każdy czujnik jest kompatybilny.

Natomiast jeśli jako bramkę masz np. instalację HA z uniwersalnym koordynatorem (jest ich całkiem sporo, zasadniczo w postaci dongli USB) oraz integracją stanowiącą bramkę programową (np. ZHA czy Zigbee2MQTT) i jest to rozwiązanie otwarte, to jeśli tylko ktoś napisze obsługę tego czujnika to będzie on działał (te otwarte systemy powstają od ładnych paru lat więc obsługują większość tego co było/jest na rynku, ale nigdy nie wszystko, bo musiałby przestać wchodzić nowe modele na rynek).

Więc podsumowując:
“dowolny” czujnik można połączyć z siecią, ale nie dowolną. No i tylko z jedną.

Małe pocieszenie - inny podobny standard z-wave (na innym paśmie częstotliwości, ale też mesh, też “wzmacniaczami” są urządzenia zasilane sieciowo, jednak same urządzenia o wyższym stopniu skomplikowania z możliwością budowy w pełni autonomicznych instalacji nie wymagających łączności z internetem czy nawet istnienia bramki, choć częsciowo jest to dostępne w Zigbee) miał w założeniach pełną kompatybilność w podstawowym zakresie, czyli dowolna bramka z dowolnym osprzętem miała zapewniać działanie podstawowych funkcji, jednak się to nie udało; i o ile sparowanie dowolnego urządzenia z dowolną bramką jest tam możliwe, to bardzo wiele bramek nie obsługiwało (i nadal nie obsługuje) nawet podstawowych funkcji wielu urządzeń, chociaż tam jest nieco bardziej skomplikowana struktura sieci i może być więcej niż jeden odpowiednik koordynatora (w zamian za to konfiguracja czegoś takiego jest wybitnie skomplikowana).

OoooKey, czyli reasumując, kupiłem dongel ZigBee który na liście obsługiwanych urządzeń ma to co już mam w domu.
Na dziś działa toto z bramką Xiaomi, która sama w sobie nie jest zła, ale ponieważ śmiga ona w dennej chmurze Xiaomi to ją wywalam.
Urządzenia przypisuję do HA poprzez CC2531zigbee2mqtt, a te działające na BLE poprzez Adapter Bluetooth 4.0 CSR.
Wcześniej muszę je “odpiąć” od bramki Xiaomi? czy same zostaną przejęte po dodaniu do HA, czyli znikną z puli Xiaomi?
Jednocześnie mogę używać tejże bramki do chwilowego podpinania celem sczytania niezbędnych danych konfiguracyjnych z nowych elementów Smart Home?
Jak ww dongle podpinać do RaspberryPi? na kablach czy poprzez HUB USB?
Kolejna sprawa, to sama instalacja HA, z rozpiski na stronie HS wynika że preferują HASIO 64 bit, macie jakieś inne doświadczenia?

Nie.

Ten dongiel nie ma niczego na liście kompatybilności on jest “przezroczysty”, to integracja, z której będziesz korzystał ma jakąś listę kompatybilności i tam jest on (i zapewne sporo innych/lepszych koordynatorów) i są też twoje urządzenia.
Praktycznie wszystko co popularne jest obsługiwane zarówno przez integrację Z2M jak i przez integrację ZHA (nie mylić z odnogą standardu Zigbee o tej samej nazwie :stuck_out_tongue_winking_eye: ).

Uhhh nie do końca kumam logikę. Czyli to HA decyduje o możliwości obsługi danego urządzenia, a dongle są tylko bramką?

Bramkę stanowi całość HA + integracja + dongiel (“modem Zigbee”)

Generalnie wystarczy sparować w nowej sieci, ale pewnie będziesz robił to po kawałku, więc warto by było usuwać z bramki w miarę postępu prac.

Nie bardzo rozumiem, jakiego chwilowego podpinania?

Yyyyy :hot_face: :cold_face: :zap: to co jest serwerem a co klientem? No chyba że tu jest inna logika.

Np. kupuję nowy czujnik i chcę go podpiąć do HA po donglach więc potrzebuję jakieś dane żeby dodać go do sieci, tak? Czy to jest tak jak w przypadku bramy Xiaomi, że sama wykrywa, ale tylko kompatybilne urządzenia (Xiaomi) a tu (HA) więcej i różnych producentów?

Nie.

Pamiętasz jak podpinałeś do bramki? - wciśnięcie przycisku i “po ptokach”.
Generalnie urządzenia Zigbee przechodzą w tryb parowania po ich zresetowaniu (czyli np. przycisk, albo w przypadku żarówek odcinanie zasilania w sekwencji zgodnej z instrukcją).

Jeśli mówisz o BLE, to zwykle nie ma przycisku, więc dane parowania trzeba zdobyć w inny sposób (jest to dość dobrze udokumentowane, jeśli takie dane jak token są wymagane, często nie są).

Aaaaaaa, teraz kumam, pewnie BLE tak samo w przypadku urządzeń z przyciskiem, a są takie. Pozostałe maja np. tak:

NAME: Mi Flood Detector
ID: blt.3.xxxxxxxxxxxxxxx
BLE KEY: xxxxxxxxxxxxxxxx
IP:
TOKEN: xxxxxxxxxxxxxxxx
MODEL: lumi.flood.bmcn01

Czyli bramka może się przydać. A urządzenie po zresetowaniu samo przejdzie w tryb Off w “sieci” Xiaomi i powinno zostać wykryte w HA.

@szopen podziwiam Cię za cierpliwość w tłumaczeniu tego wszystkiego “laikom”.

Może ujmę to tak - nigdy nie miałem bramki takiej jak Xiaomi (akurat mam inną, ale nie widzę jej zastosowania w jakimkolwiek przygotowaniu sprzętu do pracy z integracjami o których mówiliśmy wcześniej) to jest chyba po prostu prostsze niż myślisz.

Jeśli chodzi o BLE to owszem czasem trzeba zdobyć token, ale nigdy bramka do tego nie była mi potrzebna.

Nie czuję się obrażony w myśl starego Chińskiego powiedzenia,
“Kto pyta jest głupi przez 5 sekund, kto nie pyta, jest głupi przez całe życie.”
Też podziwiam i szanuję Ludzi którzy Chcą i Potrafią się dzielić wiedzą.

Poczytaj dokumentację od AI-Speaker i zrozumiesz jak to działa. Polecam zakup ich bramki zamiast stawiania wszystkiego od podstaw samemu, HA to maraton i trzeba zrozumieć jak działa. Z AI-Speaker będzie Ci łatwiej to ogarnąć:

To dobrze bo czasami z prostych stwierdzeń robi się niepotrzebna “awantura”.

Nie trzeba od razu pytać, można najpierw poszukać i poczytać:

Opinie na temat tego blogu są bardzo podzielone na naszym forum więc uważaj :wink:.

Przenigdy, jestem z tych co wiedzą, że nic nie wiedzą, nawet gdy wiedzą. :grin:

1 polubienie

Dzięki za info, też tam trafiłem i po tym jak natknąłem się na sprzeczne lub niekompletne info zacząłem szukać dalej i trafiłem do Was.

Fajnie wygląda i kto wie może z nią finalnie skończę :grin: Na razie bawię się tym co mam i tym co dobywa. Takie zrób to sam jest fajne, no i się zajawiłem. :smirk:

Zdania na temat tego projektu - Polski "Asystent domowy" - też są mocno podzielone :grin:.

Za dużo pytań, przestaję to ogarniać :stuck_out_tongue_winking_eye:

najlepiej na przedłużce (to że tak powiem było “wałkowane” setki razy) - chodzi o wzajemne zakłócenia modułów radiowych pracujących na zbliżonych częstotliwościach (w przypadku RPi najlepiej wyłączyć wbudowaną kartę WIFi oraz BT)

Można też z użyciem huba (tak np. mam podpiętego dongla BLE w eksperymentalnej instalacji na bazie TC241), jakkolwiek z RPi w ten sposób nie próbowałem.

To zależy - jeśli chcesz używać GPIO w RPi to musisz użyć wersji 32-bit niezależnie od modelu RPi (nie jestem na bieżąco, ale niedawno tak było, swoją drogą nie znam nikogo, kto by używał GPIO w RPi pod HA) edit-skreślenie - obecnie GPIO jest już obsługiwane i w wersji arm64
Jeśli masz “krytycznie” mało RAMu to też 32-bitową - więc jest zalecana bodajże dla RPi4 1GB, RPi3 i wszystkich starszych modeli (mając duże pokłady cierpliwości da się odpalić HA nawet na “jedynce”, dla testu odpaliłem też na RPi0W i działa, ale tak słaby sprzęt nie jest zalecany, choć istnieją nadal aktualne obrazy systemu, swoją drogą na 32-bitowymn procku nie da się odpalić 64-bitowego systemu, więc starsze modele RPi są “skazane” na 32-bit).

64-bitowa w praktycznie każdym innym przypadku jest zalecana (dla systemów z przynajmniej 2GB RAMu, czyli np. RPi4 oprócz najstarszej wersji 1GB) oczywiście jeśli mówimy o platformie sprzętowej RPi, bo np. platforma x86 ma tylko wersję 64-bitową i cześć.

Ja jestem generalnie “za”, ze względu na dość przystępne propagowanie tematu i równocześnie “przeciw” ze względu na ogromny stopień komercjalizacji tego bloga co się przekłada negatywnie na jakość merytoryczną…

I znowu jestem bardziej “za” niż “przeciw”, choć sam jak dotąd nie zdecydowałem się na ich rozwiązanie i nie wiem czy kiedykolwiek się zdecyduję (np. ich podejście do HACS totalnie mi się nie podoba - stwierdzenie, że jeśli coś się sypie to przyczyną niemal na 100% są komponenty niestandardowe i HACS jest źródłem całego zła tego świata :stuck_out_tongue: nie wiem czy powinienem to pisać, ale “czerstwy” marketing w ich wykonaniu też mnie czasem rozkłada na łopatki :smiley:), ale generalnie jest to ciekawy projekt zwłaszcza dla kogoś kto zaczyna zabawę.

Przeczytałem wątek i zaczyna to być coraz bardziej intrygujące. Wyszła wersja dev3, o pro nic nie napisali. Na razie zostanę przy tym co mam, czyli RaspberryPi4b nadchodzące dongle i stado czujników. Poczytam, pouczę się, poeksperymentuję i zobaczymy co z tego wyniknie.
Zapowiada się fajna zabawa z masą emocji, oby przeważyły te pozytywne.

1 polubienie