Home Asisstant a osprzęt Xiaomi

Najświeższe informacje są zawsze na forum.
PRO lada moment - właśnie rozpoczęli proces podmieniania dokumentacji na stronie:

Faktycznie nie zauważyłem, poczytałem i może faktycznie koło Lipca będzie można kupić AIS Pro. Po chorobach wieku dziecięcego szykuje się fantastyczna możliwość automatyzacji “hacjendy”, no i może żona przestanie nerwowo fukać na “wygłupy”. :stuck_out_tongue_winking_eye: Ale Panie co z zabawą??? :exploding_head:

Zabawy nikt nie odbiera… nadal można sporo popsuć i nikt nie zabroni dopisywać swoich rzeczy.

P.S.
Mapa z2m kolegi Maniek na AIS:

oraz lista urządzeń kolegi Stravi z doświadczeniami i linkami:

Sugeruję doinwestować sprzęt w ssd (128GB brzmi rozsądnie jeśli to ma być mała instalacja, a 256GB jeszcze rozsądniej, bo nie wiadomo kiedy się rozrośnie - a zakładam że dostępna pojemność nie powinna być wykorzystana w więcej niż 20% by mieć jako-taką gwarancję wieloletniej trwałości - HA wbrew pozorom generuje ogromne ilości zapisów) i jakąś sensowną obudowę do niego (by działało bootowanie z USB3) lub od biedy chociaż kartę o zwiększonej wytrzymałości na cykliczne zapisy (tzw. industrial albo high endurance).

Zainwestowałem w takie coś Dla Raspberry Pi 4, X862 V2.0 M.2 NGFF SATA SSD karta rozszerzenia pamięci ze złączem USB 3.1 obsługa Key B 2280 SSD|Demo Board| - AliExpress

mam już 2 wersje wcześniejsze jeden na dyski 2,5", od tego zaczynali, teraz dodali dyski M.2 firma solidna z dobrą dokumentacją, puki co najstarszy 2 lata śmiga i jest ok.
Obudowy robię sam na DRIMELu ale chodzi mi po głowie mocowanie do DIN, widziałem takie coś w necie ale 60 dyszek to przegięcie.

Chińczycy czasem rozwalają mnie na łopatki, ten sprzęt ma nawet wiki producenta
https://wiki.geekworm.com/X862_V2.0
ale ani słowa o użytym chipsecie (czy może jestem ślepy?).

Niestety nie jesteś. W przypadku innego heda 2 tygodnie walczyłem o info na temat wentylatora. W końcu trafiłem na kumatego i się dało :grin:

To może takie mocowanie a obudowę to już sobie dorobisz na Dremelu:

image

źródło: Podstawki montażowe, uchwyty mocujące na szynę DIN – EasySwitch.pl

Oooo, jak mogłem na to nie trafić??? genialny pomysł. Podstawkę można zrobić w banalny sposób i tadam. :nerd_face:

Mówisz i masz :grin:, trzeba rozmawiać/pisać, rozwiązanie zawsze się znajdzie :slight_smile:.

Trochę offtopic, ale znalazłem w sieci fotkę innej wersji tej płytki - przeznaczonej dla dysków 2.5’ (X825 prawdopodobnie v2) i jest zbudowana z użyciem AsMedia ASM1153E, czyli całkiem OK.

Jak przyjdzie od myfriendsów zamówiony towar to może uda się coś sczytać. Płytki do 2,5" mam i potwierdzam są świetne. Co do M.2 to się okaże, ponieważ to nowa wersja, ze starszą którą mam niektórzy miewają kłopoty, mam też ich zasilania, dają radę :grin:. Malinkami bawię się w zakresie NAS, monitoring, itp. Mnożą się jak króliki stąd ten pomysł z DIN, oraz upchnięciem tego w jednym miejscu.
Zwłaszcza że HA musi być niezawodne.

Odczytałem z czipa takie info: JMS 583 2015 QHF A2 A E76Q70012.

Produkt o nazwie JMicron JMS583 przypomina dobrze znany pendrive z końcówką USB typu C. W rzeczywistości jest to jednak urządzenie zdolne połączyć interfejs USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) z interfejsem PCIe/NVMe dysku SSD w formacie M.2.

To ten starszy model który mam, nie wytrzymałem i rozebrałem :stuck_out_tongue_winking_eye:

Dotarł do minie

Z tego co napisaliście wyżej wypada wyłączyć Bluetooth “pokładowy” choć w sumie to nie wiem dlaczego? w PC działają mi dwa i jest ok.
Jaką komendą w HA stwierdzić obecność Bluetooth? jak wpisuję w terminalu hcitool scan to mam że nie rozpoznano :thinking:
Doinstalować pakiet bluez?
Komenda sudo hcitool dev odpowiedź ta sama.

Po to kupujesz “sprzęt dalekiego zasięgu” by mieć zasięg.
A wyłączając niepotrzebny sprzęt nad którym masz władzę eliminujesz w ten sposób źródło potencjalnych zakłóceń w eterze (a przy okazji sobie problemów z konfiguracją), więc gwarantujesz sobie najmniejsze zaśmiecenie eteru.

bluetoothctl list

cośtam jeszcze można czasem wygrzebać z logów sterowników jądra
dmesg | grep "Blue"
albo po prostu dmesg np. chwilę po podłączeniu dongla i na końcu zobaczysz najświeższe wpisy logu

Wyniki jakie otrzymałem to:

bluetoothctl list
DC:A6:32:BE:CD:02 homeassistant [default] 

dmesg
usb 1-1.3: CSR8510 A10

W pierwszym przypadku to bluetooth z bramki xiaomi
drugi wynik wskazuje (po sprawdzeniu w necie) że to bluetooth 4.x, czyli nie z pokładu raspberry,
tam jest wersja 5.x.
Czyli wykrywa urządzenie, ok reszta jutro po pracy.

w pierwszym przypadku to jest BT onboard w RPi a nie w żadnej bramce Xiaomi (początek MAC-adresu jest “podpisem” producenta i w tym wypadku jest to wskazanie jednoznaczne)

A w drugiej kwestii

CSR8510 A10

u mnie dongiel na tym chipsecie działa, wprawdzie pod amd64, ale wydawało mi się, że developerzy starają dorzucić ten sam zestaw sterowników do wszystkich platform (tylko, że używam go do komunikacji BLE, a nie do audio - edit: ten wątek jest właśnie raczej o BLE, pomyliłem z innym ;P)

Nie wiem czy to nowość, ale dziś zobaczyłem takie cuda Wyniki wyszukiwania Lidl-sklep.pl dla: zigbee Sprawdzał to ktoś? Warte to tylu kupisów co za nie wołają? No i czy z HA zabangla?
Wyczytałem w sieci " okazuje się, że bramka Lidl ma moduł Tuya ZigBee" takie info. (Tuya moduł: TYZS4)

Żarówki zdecydowanie nie są warte swojej ceny (najgorszy szmelc na Zigbee jaki kiedykolwiek miałem w ręce), przetestowałem kilka modeli (właściwie podstawowa różnica to trzonek :P, no OK trochę spłycam, ale sprzęt nie do przyjęcia), wszystkie wróciły do sklepu.
Jak się sprawy mają z całą resztą nie wiem, ale to po prostu rebrandowana Tuya, a faktycznego producenta poszczególnych gadżetów nie znam (a skoro to Tuya, to producentów jest wielu).
Z pewnością przy odrobinie chęci kupisz to wszystko w ChRL bez brandu tego dyskontu.

HA to projekt opensource, więc jeśli ktoś napisze obsługę to zadziała (jeśli pytasz o bramkę, może nawet już jest? ale w HA to jednak wolałbym mieć jakiś zwykły koordynator Zigbee nad którym mam jakąkolwiek władzę a nie śmieciową bramkę), natomiast w kwestii reszty osprzętu - tak wiele modeli ma już wsparcie w integracjach ZHA, Z2M czy Phoscon (zależy jaki masz koordynator).

Sorki mea culpa, nie sprawdziłem tylko wykonfabulowałem, faktycznie to raspberry.
Tylko jak wyłączyć Bluetooth Raspberry Pi 4 w HAOS? Przez terminal to wydaje mi się że raczej nie.
A ok, czyli zatrzymać HA do raspberry włożyć kartę z pełnym systemem i w pliku config.txt dokonać wpisów dtoverlay=disable-bt, odpalić HA i czekać na wyniki.
Tak bezpośrednio w samym HA tego nie da się zrobić?