Home assistant dodatkowy dysk

@Marcin_djTraX

Nie wiem na czym masz HA obecnie (tj. jaki dysk/ssd?), bo jest alternatywna “łatwa droga”, gdy się ma 2 nośniki, ale wtedy HAOS jako system pozostanie na dotychczasowym, a drugi (musi być koniecznie większy!) zostanie przekształcony TYLKO do przechowywania partycji danych (dla HA i addonów, wtym możesz mieć jakiś system monitoringu jako addon).

Generalnie to jest procedura przygotowana głównie z myślą o instalacjach na RPi (a docelowo raczej dla HA Yellow), ale działa chyba na każdej instalacji HAOS generic

https://www.home-assistant.io/common-tasks/os/#using-external-data-disk

I tu istotna uwaga - to jest droga w jedną stronę!
(tj. przywrócenie możliwości pracy na jednym dysku jest prawdopodobnie możliwe, ale jest operacją niskopoziomową i raczej dla zaawansowanych, do zrobienia spod innego linuxa, z którego tymczasowo sobie wystartujemy system, nie próbowałem, nie gwarantuję sukcesu).

Partycję danych przenosiłem już ręcznie na “ćwiczebnej” instalacji i jest to opisane tam (w pierwszym poście pod koniec)


Może najpierw się pochwal co masz obecnie (jakie nośniki), bo tu muszę potwierdzić, że niskobudżetowy ssd nie jest dobrym pomysłem na nośnik do monitoringu - znacznie sensowniej użyć hdd.
Z drugiem strony dla samego HA sam używam niskobudżetowych ssd (ale wykluczam zastosowanie takich konfiguracji do zapisu kamer).
PNY_SMART_2022-04-07_23-15
Jak widać instalacja w której staram się utrzymać koło 80% wolnego miejsca na ssd wskazuje 15% zużycia ssd po przepracowaniu 2 lat i miesiąca (przewidywałem, że ta instalacja ma wytrzymać 10 lat i biorąc pod uwagę tylko ten parametr jest szansa, że się to uda) mimo, że nie zapisuję tam zasadniczo niczego innego niż baza danych HA, to jak widać po tym czasie przekroczyłem już 10TB zapisu.


Pozwolę sobie na malutki OFF TOPIC - wspomniałem wyżej HA Yellow - jego testy trwają od jakiegoś czasu - 2 egzemplarze widać w statystykach (zapewne to prototypy) - pasek jest tak cieniutki, że ma szerokość mniejszą od 1 piksela w normalnej skali (czytaj: zero pikseli :smiley: ale wykresy kołowe są na szczęście generowane wektorowo)

1 polubienie