Home Assistant problem podczas instalacji

Skoro wisi od 16:28 (czyli już parę godzin) na tej ostatniej linijce

23-11-15 16:28:57 INFO (MainThread) [supervisor.jobs] ‘ResolutionFixup.run_autofix’ blocked from execution, system is not healthy - supervisor

To wejdź do CLI - klawiatura + monitor i spróbuj
host reboot

Jeśli restart systemu nie “kopnie” instalacji, to niestety zgłoś issue, bo to nie wygląda na moje oko normalnie (wydaje się, że nowy supervisor nie radzi sobie z czystą instalacją).

zrobiłem jak piszesz
przeładował się
i mam teraz na ekranie RPI:

HOME ASSISTANT
Welcome to rhe Home Assistant command line
Waiting com Supervisor to startup…
System information
Error returned from Supervisor: System is not redy with state: setup
ha >

tak samo miałem przy poprzedniej instalacji która poszła dobrze i wszedłem do HA już w nim musiałem doinstalować supervisora bo bez tego nie chciał się zaktualizować HA bo była nowsza wersja

jak teraz uruchamiam homeassistant:8123 na przeglądarce to mam ten sam komunikat o błędzie i nie idzie dalej

a zadam może głupie pytanie, jak skopali obecną wersję systemu to nie mozna zainstalować poprzedniej która działała ? jest dostępna ?

Może nie trafiam ale…

23-11-15 16:19:28 WARNING (SyncWorker_0) [supervisor.store.data] Can’t read /data/addons/core/configurator/config.yaml: does not match regular expression ^(config|ssl|addons|backup|share|media)(?::(rw|ro))?$ @ data[‘map’][0]. Got ‘all_addon_configs:rw’
does not match regular expression ^(config|ssl|addons|backup|share|media)(?::(rw|ro))?$ @ data[‘map’][2]. Got ‘homeassistant_config:rw’

I jak widze tak kilka razy i odnosi się samby, node-red, vscode, traccar - czy czysta instalacja, na czystm nośniku powinna to mieć?

Nigdy takich logów nie było dostępnych w GUI (tzn. zamiast GUI) więc nie wiem, ale akurat w tych miejscach wydaje się, że sobie radzi, natomiast jest coś zwalone na etapie aktualizacji supervisora.

W końcu wyciągnę jakieś SBC i spróbuję odpalić czystą instalację…

W czystej instalacji nie ma tych dodatków, więc to nie jest czysta instalacja.

Ale skrypt teoretycznie może uwzględniać te Dodatki, bo właśnie HA jest na etapie poważnych zmian.
Jakkolwiek odpalę czystą instalację i się dowiem organoleptycznie.

jedno wyjaśnienie, bo to może mieć znzczenie
jak mi padł poprzedni działający HA to na tej samej karcie po raz kolejny instalowałem system pełny dla rasberry potem znowu instalowałem system ten co teraz dwukrotnie al wszystko bez formatowania karty. Wydaje się że ponowna instalacja powinna wszystko zamazać, ale zauważyłem że kolejne wypalania idą znacznie szybciej niż jak się to robi na karcie dziewiczej, na takiej idzie barzo długo a jak się nadpisuje kolejne razy to chyba gdzieś o połowę szybciej.
Natomiast mimo tego ja na poprzednio zainstalowanym systemie HA wgrałem tylko dodatki mqtt, influxdb i grafanę, więc tylko takie pozostałości by mogły być jeśli wogóle

Bardzo dziwne, używałeś Balena Ether?

Masz inną kartę?

nie używałem Baleny, na innej karcie mam zainstalowanego Domoticza, tylko na tej karcie z HA się bawie z HA na wszelkie sposoby
drugiej karty z Domoticzem nie dotykam

To weź trzecią…
albo użyj Balena Ether, te narzędzia pracują w różny sposób, i tak, widziałem aktualny oficjalny tutorial, ale użyj Balena Ether, chyba że jesteś linuxiarzem :stuck_out_tongue: to zrób to za pomocą dd

Znalazłem w końcu przejściówkę micro-HDMI na HDMI bez której nie chciało mi się dotykać RPI4

podpowiesz mi jak zainstalować poprzez balenę, skąd źródło?

Pamiętasz linki z tamtego posta?

korzystasz z tego który zawiera wydania (releases)
czy muszę tłumaczyć dlaczego akurat ten plik?
(*.xz to skompresowany obraz systemu, a *.raucb to plik aktualizacji więc się nie nadaje do czystej instalacji, założyłem, że masz RPi4B lub CM4 w wersji z co najmniej 2GB RAMu; z resztą właśnie się kończy wsparcie dla 32-bitowych wersji systemu, więc nie ma sensu ich używać na świeżą instalację, nawet jeśli sprzęt jest za cienki, tylko raczej pomyśleć o innej konstrukcji)


PS nie ma musu pobierania, Balena Ether przyjmie też link do pliku (tak czy inaczej go pobierze, jeśli planujesz wielokrotne instalacje, lepiej mieć plik na dysku)
https://github.com/home-assistant/operating-system/releases/download/11.1/haos_rpi4-64-11.1.img.xz

PPS A dlaczego Balena (mimo, że jest ostro przestarzała)? Bo podejrzewam, że masz zużytą/uszkodzoną kartę (RPi imager ma parę zaawansowanych opcji, które można użyć ale chcę to ogarnąć prosto, łatwo i przyjemnie).

no właśnie znalazłem jak pobrać poprzez adres URL tylko że w balenie nie mam takiej opcji

To jakaś archaiczna wersja z XIX wieku, ale olej to, ściągnij plik i przeflaszuj lokalnie.

image

no właśnie bo powinno być tak

Rozumiesz co napisałem? nie wiem co za wersję pobrałeś, nie wiem jaki masz system, ale to absolutnie nie ma znaczenia, jeśli ta wersja będzie w stanie wypalić obraz z archiwum XZ, to to zrobi z pliku, który sobie pobierzesz samodzielnie…

chyba rozumiem, spróbuję tą baleną tylko ją zaktualizuję
mam Raspbery 4 4MB

To ten plik będzie OK (tzn. najlepszy z możliwych), nie musisz aktualizować BE jeśli zadziała.

Balena Ether nie robi żadnych kosmicznych operacji, więc nawet XIX wieczna wersja powinna sobie poradzić. Miałem na myśli że Balena Ether jest w ogóle mocno przestarzała, więc jest to potencjalny powód dla którego oficjalna instrukcja teraz się opiera o RPi imager (ale tak naprawdę potrzeba dowolnego oprogramowania które potrafi przepisać obraz nośnika na nośnik fizyczny). A BE w przypadku problemów pokaże też jakieś sensowne (lub mniej sensowne) błędy, więc bądź gotowy na screenshota.

pobieram plik i spróbuję w ten sposób co podałeś

a wystarczyło wciepnąć tak
https://github.com/home-assistant/operating-system/releases/download/11.1/haos_rpi4-64-11.1.img.xz
i się pobiera :stuck_out_tongue_winking_eye:

co zrobić?

Celowo nie podałem tu klikalnego linka, bo ktoś zajrzy za pół roku i pobierze archaiczny HAOS…