Integracja RPi z DS18b20

Cześć,
Chciałbym sprawdzić możliwość bezpośredniego podłączenia w HA na RPi czujnika DS18b20.
Podpiąłem czujnik do GPIO4 i dodałem rezystor 5k.
Niestety w sieci nie znalazłem dokładnego opisu jak to podłączyć progamowo RPi.
Czy możecie mi pomóc w tym?

Pozdrawiam.

Zajrzyj tam, temat jest całkiem inny (tu jest 1-wire), ale problematyka podobna (i ważne ostrzeżenia też) i opis znajdziesz w linkach

konkretnie w tym poście
https://forum.arturhome.pl/t/aht20-ha-support/5140/12

Mam wersję Home Assistant 2022.3.5.
Zakładam, że w tej wersji można używać 1Wire, ponieważ bez problemu udało się sterować we/wy GPIO.
szopen, w tamtym temacie nie znalazłem odpowiedzi. Ale możliwe, że coś pominąłem?

Tak, pominąłeś - najwyraźniej nie zajrzałeś w linki ze wskazanego posta.
Jeden z nich to ostrzeżenie o wycofaniu obsługi w najbliższych miesiącach, a drugi prowadzi do wszystkich integracji DIY - jedną z nich jest 1-wire.

Zajrzałem, ale tam opisany jest przykład z owserver, ale nie ma informacji jaki adres wpisać do localhost. Dlatego wybierałem sysbus i pojawił się po ponownym wybieraniu, że urządzenie już jest, ale nigdzie go nie widzę.
Dlatego szukam dokładniejszą informację jak to zrobić.

Masz sprzęt (bramkę) OWserver?

  1. Tak - to podajesz jej dane.
  2. Nie (wpinasz się w GPIO) - to musisz użyć integracji SysBus, która zaraz przestanie działać.

jest jeszcze opcja trzecia

  1. Nie korzystasz z integracji 1-wire, tylko wpinasz Dallasa w coś innego - np. jakieś ESP i integrujesz używając firmware Tasmota, ESPHome albo jakiegoś innego oraz dedykowanej jemu integracji.

PS W przypadku 2. zapewne jeszcze musisz odpalić obsługę 1-wire w RPi - metoda 3 z linka poniżej jest mniej więcej odpowiednia dla instalacji HAOS (jestem w robocie, więc nie mogę zweryfikować czy się coś nie zmieniło, ale zazwyczaj trzeba odpalić odpowiednie device tree)

“W razie Niemca” konfigurację można edytować nawet z poziomu windows (oczywiście edytorem który ogarnia linuxowe pliki tekstowe np. notepad++) po prostu zamykając system i przekładając kartę (lub hdd/ssd wraz z obudową/mostkiem USB) do komputera - wtedy standardowo jedyna widoczna partycja to właśnie boot.

Dzięki za podpowiedź. Nie było łatwo, bo nie znam Linuxa :slight_smile:

Jeszcze jedno pytanie (poza tematem), czy można obsłużyć w HA bezpośrednio z RPi transmisję UART?

PS wybiegając nieco w przyszłość - z właśnie likwidowanych integracji dedykowanych RPi jak dotąd tylko taka

doczekała się kontynuacji w nieoficjalnym “sklepie” HACS

Komunikacji po portach szeregowych chyba nikt nie planuje usuwać, ale pozostałe są tak niszowe, że nawet się nie dziwię developerom, że chcieli się pozbyć balastu w “głównym nurcie”.

@szopen linkował wątek, w którym podawałem rozwiązanie bezpośrednio na malinie i nie związane z HA.