Integracja Tauron e-licznik

Zrób aktualizację integracji a po aktualizacji zrób konfigurację tejże integracji.

pisałem kilka postów powyżej, że nie mogę sobie poradzić z konfiguracją tej aktualizacji.
Udało mi się podpiąć i uruchomić tę integrację, widzę aktualne odczyty sensorów, instalowałem dodatkową integrację licznika mediów, coś w niej konfigurowałem, dodawałem jakieś sensory do dashboardu energia, ale w żaden sposób nie przełożyło mi się to na monitoring w tym dashboardzie.
może kluczem jest komunikat o “Brak danych o ostatnim resecie Następujące encje mają klasę stanu “measurement”, ale brakuje danych o “last_reset””

prosiłbym o podesłanie jakiegoś poradnika jak to we właściwy sposób skonfigurować lub jakichś wskazówek…

z góry dziękuję!!

z góry dziękuję

Najlepiej korzystać z oficjalnej dokumentacji:

dwa razy przez to przechodziłem i niestety wylądowałem z tym samym rezultatem.

NIe potrafię skłonić systemu, by zaczął liczyć zużycie i produkcję w dashboardzie energia:(

Poniżej masz kluczowe parametry które muszą się znaleźć w deficji sensora:

MANUAL INTEGRATION
If you manually integrate your sensors, for example, using the MQTT or Template integrations: Make sure you set and provide the device_class, state_class, and unit_of_measurement for those sensors.

ale te sensory zostały skonfigurowane przez integrację. rozumiem że detale znajdę w core.entity_registry, tak? i tamże jak widzę zdefiniowane są wszystkie sensor utworzone przez tę integrację. jak widze wszystkie zawierają state_class, ale wszystkie również mają device_class jako null. na przykład jak ponizej:

        "aliases": [],
        "area_id": null,
        "capabilities": {
          "state_class": "total_increasing"
        },
        "config_entry_id": "42a0bc0eeb12268da1aa2328c8eeadf4",
        "device_class": null,
        "device_id": "4d617d523c876db733ff8626fcc1c2c8",
        "disabled_by": null,
        "entity_category": null,
        "entity_id": "sensor.tauron_amiplus_590322439322784628_monthly_balance",
        "hidden_by": null,
        "icon": null,
        "id": "aeedcd5f9bd24da3bacab231ff20bc8a",
        "has_entity_name": false,
        "name": "eLicznik Mon_bal",
        "options": {},
        "original_device_class": "energy",
        "original_icon": "mdi:counter",
        "original_name": "Tauron AMIplus 590322449344784628 Monthly balance",
        "platform": "tauron_amiplus",
        "supported_features": 0,
        "translation_key": null,
        "unique_id": "tauron-590322429311784628-balanced_monthly",
        "unit_of_measurement": "kWh"

mam jeszcze definicje w core.restore_state i wygląda to mniej więcej tak.

"state": {
        "entity_id": "sensor.elicznik_cons_peakmorning",
        "state": "0",
        "attributes": {
          "state_class": "total_increasing",
          "source": "sensor.tauron_amiplus_590322429300784628_daily_energy_consumption",
          "status": "collecting",
          "last_period": "0",
          "meter_period": "daily",
          "cron pattern": "0 0 * * *",
          "tariff": "peakMorning",
          "last_reset": "2023-01-30T23:00:00.017776+00:00",
          "unit_of_measurement": "kWh",
          "device_class": "energy",
          "icon": "mdi:counter",
          "friendly_name": "eLicznik Cons peakMorning"
        },
        "last_changed": "2023-01-31T08:04:38.120167+00:00",
        "last_updated": "2023-01-31T08:04:38.120167+00:00",
        "context": {

natomiast w dashboardzie energy tak:

 "data": {
    "energy_sources": [
      {
        "type": "grid",
        "flow_from": [
          {
            "stat_energy_from": "sensor.tauron_amiplus_590322429300784628_current_consumption_reading",
            "stat_cost": null,
            "entity_energy_price": null,
            "number_energy_price": null
          },
          {
            "stat_energy_from": "sensor.tauron_amiplus_590322429300784628_daily_energy_consumption",
            "stat_cost": null,
            "entity_energy_price": null,
            "number_energy_price": null

co i gdzie jeszcze muszę zmienić?

W ustawieniach panelu energia usuń obecne źródła zużycia energii i dodaj nowe:
tauron_importer:[twój numer poboru]_consumption

usunąłem wszystko, ale nie umiem dodać tego, co podałeś.
na listach wyboru po kliknięciu “dodaj produkcję” mam tylko sensory tauron_amiplus… a po dodaniu dowolnego od razu pojawia mi sie komunikat o braku danych o “last_reset”.
A może gdyby ktoś podesłał mi swoją konfigurację byłbym w stanie sobie to ogarnąć??

@zaawii
W jaki sposób udało Ci uzyskać encje tauron_importer? Chyba, że rozwiązałeś to w inny sposób.
Instalowałek integrację dzisiaj,
Wygenerowane encje:
image

Czy może to być związane z wyłączonym HANplus, czy może coś po stronie licznika?
Na portalu eLicznik w zakładce energia najświeższe dane pochodzą sprzed trzech dni (a i to kilka godzin).

tauron_importer mozesz wybrac w ustawieniach panelu Energia, w rejestrze encji ich nie ma.
W wyszukiwarce wyboru sensora zuzycia energii wklej Tauron AMIplus [twoj punkt poboru] consumption i powinieneś mieć do wyboru sensor: tauron_importer:[twój numer poboru]_consumption

Kompletnie nie posunąłem się do przodu z tą integracją.
U mnie do wyboru jest jak na obrazku. po wybraniu dowolnego sensora pokazuje ciągle zerowe zużycia i komunikat o “last_reset”

a to wszystko mimo tego, że dane są odczytywane poprawnie przez tę integrację:

chętnie poszperam w plikach konfiguracyjnych, może nawet udałoby mi się skopiować od kogoś gotowe rozwiązanie bazując właśnie na takowych, tylko prosiłbym o przesłanie (oczywiście najlepiej z taryfą G12, ale tak naprawdę przyjmę wszystko:))

Witam,
czy znajdzie może jakiś addon do Home Assistant, który jest w stanie załadować dane o zużyciu godzinowym? Te dane pojawiają się z jednodniowym opóźnieniem i zastanawiam się czy w ogóle da się załadować dane wstecz do HA… W sumie to jest najbardziej wartościowy ‘data point’, który mogę korelować z tym co się dzieje w domu. Dzięki temu mogę np. wyliczyć autokonsumpcję z dokładnością co do godziny.

Miał tak ktoś podczas próby aktywacji Han?

Ratunku, pomocy, plików konfiguracji już działającej, cokolwiek…
Z góry dziękuję

Napisz co już zrobiłeś, bo zajrzałem do dokumentacji, a tam autor rekomenduje instalację z GUI… (oczywiście po uprzedniej instalacji komponentu niestandardowego z HACS i restarcie HA)

Configuration

Config flow (recommended)

To configure this integration go to: ConfigurationIntegrationsAdd integrationTauron AMIplus.

Działa Wam integracja Tauron ? Od 04.04 nie zaciąga danych. Encje niedostępne. Nie aktualizowałem HA ani nic z tych rzeczy.


Dzeki dla bardzo dobry temat. Ale jeżeli używacie Home Assistant wszystko co jest potrzebnie jest https://github.com/wmbusmeters/wmbusmeters-ha-addon + niebieskiego DVB-T adaptor.
Total PnP bez kompilacje. Tylko podać numer licznika i klucz.

Ten wątek jest do podziału na kilka obejmujących po jednym temacie (bo tak naprawdę wszystkie o SDR/wmbusmeters nie mają wiele wspólnego z pierwotnym tematem wątku, gdzie integracja jest chmurowa i nie wymaga żadnego sprzętu).

Cześć
Czy w obliczu tego, że zmieniła się aplikacja Tauron, nadal można kierować się wytycznymi do integracji, zawartej na początku tematu. Proszę o wyrozumiałość jestem świeży w tym temacie.