Integracja z Midea AC

Pozostaje sprawdzić konfigurację AP, routera cz pozostałych klocków sieciowych.
Zauważ, że wykorzystywany jest mDNS.

A jaki router posiadasz? Czy masz statyczne przypisywanie adresów IP?
Spróbuj usunąć niedziałającą konfiguracje w EspHome i utworzyć całkiem nowa dla niedziałającego modułu, ważne aby nowa konfiguracja miała inna nazwę jak poprzednia (klima-studio) i zmień adres IP

Dobra Panowie @artpc i @szopen ślicznie Wam dziękuję za pomoc, okazuje się, że ja delikatnie pustactwem się wykazałem - programując Esp nie wziąłem pod uwagę faktu, że po skończeniu programowania, należy układ odpiąć z programatora i wpiąć go już na “właściwe miejsce”. Od razu zaczął układ działać, także tutaj mam problem z głowy. Niestety narodził się kolejny:/ Midea, czy tam Rotenso (oboje są winni:D) zmienili wtyczki “USB” Zerknijcie na poniższe zdjęcia:

Takie jest wejście żeńskie w klimie

Takie jest wejście w układzie jaki jest obecnie:

a takie ja mam jak i każde wejście męskie USB…

Idzie gdzieś takie wejścia kupić czy już trzeba jakoś inaczej kombinować? @Zbyszek miałeś taki problem?

Nie miałem tego problemu. Kupiłem zwykłą końcówkę USB i włożyłem w slot zamiast oryginalnego modułu. Ale wieczorem, sprawdzę, jak u mnie wyglądało oryginalne złącze i Ci napiszę.

Ok, dziękuję.

Pytanie najgorsze, czy taki wtyk usb w ogóle istnieje w sprzedaży?

Gdzieś czytałem, że ktoś szukał i nie znalazł. Próbowałeś włożyć choćby zwykły przewód USB do tego gniazda ?

No, ale winni to są Ci, którzy tam montowali zwykłe gniazda/wtyki USB (bo to nie powinno pasować do USB).
W jakimś urządzeniu się już spotkałem z takim gniazdem, ale pamięć zawodzi i nie wiem w czym.

Jakkolwiek potrzeba matką wynalazku - możesz kupić wtyczki składane (link przykładowy nie przewalałem internetu całego), z których można wyciąć po kawałku plastiku po bokach przed montażem:

Jest też opcja DIY - tak naprawdę w złącze USB (i jemu podobne) można włożyć odpowiednio przygotowaną PCB, tu przykłady:
ten pierwszy bo jest opis jak to ogarnąć samemu (choć oczywiście produkcję PCB w tym wypadku się zleca)

tu przykłady rozwiązania fabrycznego

a tak może wyglądać płytka robiona domową metodą
http://archive.fabacademy.org/archives/2016/doc/fabispbase.html

Próbowałem i nie wchodzi bo te wycięcia przeszkadzają.

@szopen dziękuję za sugestie:)

Przemyślałem jednak sprawę i chyba najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu zrobić te otworki, np stopić je śrubokrętem:D myslę, że to bedzie najlepsze rozwiązanie - wylutowywać wtyk z oryginalnego modułu nie ma raczej sensu…

To rozwiązanie po najmniejszej linii oporu :stuck_out_tongue_winking_eye: do takich robótek to się przydają narzędzia stosowane w modelarstwie (po stopieniu będzie pewnie trzeba i tak obrobić krawędzie).

Zajmę się tym:D Najważniejsze aby spełniało swoją funkcję i działało :smiley:

Panowie, wszystko działa;)

Dzięki malutkiemu, zegarmistrzowskiemu płaskiemu śrubokrętowi podgrzanemu do czerwoności, zrobiłem “rowki” - wtyk “wlazł” idealnie:D Wtyki RX i TX wpiąłem odwrotnie ale po zmianie ich kolejności wszystko zaczęło żyć :slight_smile:

Kabelki dość krótkie zrobiłem, a więc moduł dość zgrabnie się zmieścił, co widać na zdjęciach. Jeszcze automatyzacje ogarnąć i jestem “set up”:slight_smile:

P.S. to co mnie mega cieszy, to prędkość - aplikacja Midea potrzebowała nawet i 10 sekund na połączenie, tu mam sekundę max i wszystko robi jak należy :wink:




Dziękuję wszystkim za pomoc;)

Witam
Korzystając z instrukcji w tym wątku, udało mi się zintegrować klimatyzator Rotenso Imoto 5.3kw z ha za pomocą esp-01s+adapter, mam jeszcze 2 pytania:

  1. access point mam na piętrze i esp-01s w klimatyzacji gubi połączenie, gdy postawie jakiś inny ap koło klimy to jest ok, dodam tylko, że w piwnicy mam czujniki temp. wody oparte na esp-01s i bez problemu łączą się z ap na piętrze, czyżby uszkodzony esp-01s w klimie?

  2. jak dodać funkcję follow me do ha?

Możliwe, że zakłócenia lokalne (np. od samej klimy) mają wpływ.
Możesz zmodować ESP-01 do podłączenia zewnętrznej anteny (no cóż może się to skończyć jego zniszczeniem, ale skoro masz problemy z działaniem to nie szkoda poeksperymentować).

Tu masz przykład - tam gdzie gość zmontował anteną w postaci dipola z 2 kawałków drutu można zastosować pigtail do anteny zewnętrznej - miejsce, gdzie gość wlutował przewód żółty to miejsce podłączenia żyły wewnętrznej koncentryka, a tam gdzie przewód czarny wlutujesz ekran koncentryka.

Jest też cały wątek na forum HA o dorabianiu anten (tak poza konkurencją - niektóre moduły mają gniazdko uFL i wymaga ono tylko przelutowania zworki w inne miejsce, ale nie dotyczy to ESP-01 w żadnej z wersji jakie kiedykolwiek widziałem)

ok, dzięki, przetestuję i napiszę czy coś pomogło.

Witam,

wie ktoś jak sprawdzić czy działa funkcja follow me przez własny dongle?
Połączyłem pojedynczym przewodem GPIO13 z płytką w moim Kaisai, żeby uzyskać funkcje sterowania nawiewem, wyłączania wyświetlacza. Wszystko działa, jednak nie wiem jak sprawdzić czy funkcja follow me działa. Mój config:

esphome:
  name: kaisai
  platform: ESP8266
  board: esp12e

wifi:
  ssid: !secret wifi_ssid
  password: !secret wifi_password
  use_address: kaisai.local
  manual_ip:
    static_ip: 192.168.0.19
    gateway: 192.168.0.1
    subnet: 255.255.255.0
    dns1: 1.1.1.1
    dns2: 8.8.8.8

  ap:
    ssid: "midea-open-dongle"
    password: "123456789"

captive_portal:

# Enable Home Assistant API
api:

ota:

# Disable logging over UART (required)
logger:
  baud_rate: 0

# UART settings for Midea dongle (required)
uart:
  tx_pin: 1
  rx_pin: 3
  baud_rate: 9600
  
# Main settings
climate:
  - platform: midea
    name: "Kaisai AC"
    period: 1s  
    timeout: 2s
    num_attempts: 3
    autoconf: true              
    beeper: false               
    visual:                      
      min_temperature: 17 °C     
      max_temperature: 30 °C     
      temperature_step: 1 °C     
    outdoor_temperature:        
      name: Temp na zewnątrz

remote_transmitter:
  pin: GPIO13
  carrier_duty_percent: 100%

sensor:
  - platform: homeassistant
    id: follow_me_sensor
    entity_id: sensor.salon_ble_temperatura
    filters:
      - throttle: 10s
      - heartbeat: 2min       
      - debounce: 1s
    on_value:
      midea_ac.follow_me:
        temperature: !lambda "return x;"
        beeper: false
  - platform: wifi_signal
    name: Kaisai AC RSSI
    update_interval: 60s

button:
  - platform: template
    name: Display Toggle
    icon: mdi:theme-light-dark
    on_press:
      midea_ac.display_toggle:
  - platform: template
    name: Swing Step
    icon: mdi:tailwind
    on_press:
      midea_ac.swing_step:
      
switch:
  - platform: template
    name: Beeper
    icon: mdi:volume-source
    restore_state: true
    optimistic: true
    turn_on_action:
      midea_ac.beeper_on:
    turn_off_action:
      midea_ac.beeper_off:

Korzystałem z opisu: GitHub - dudanov/iot-uni-dongle: An project of universal minimalistic Wi-Fi dongle for various IOT appliances controlled via UART.

Jak piszę - wszystko działa oprócz funkcji follow me.

A podpiąłeś odbiornik IR klimy do GPIO13 zgodnie ze schematem dla danego odbiornika?
Na przykładowym rysunku dość typowego odbiornika jest to pin 3
Masz jakiś prosty analizator logiczny? (warto sprawdzić czy odbiornik wystawia jakiś sensowny sygnał).

Hmm a jak sprawdzić? pilotem IR klimy wywołaj jakieś funkcje opisane jako nieobsługiwane przez RS lub odwrotnie.
Ale na moje oko to w twoim YAMLu nie ma takich funkcji.
Zobacz co w oryginalnym kodzie jest includowane ze zdalnych repo.

Tak, przylutowałem pin z dongla. Tak, jak w załączonym obrazku. Mam aktualnie dongla od Dudanova.

Jak pisałem. Ustawienia beepera, kroków nawiewu i wył/wł wyświetlacza działa w HA.

Dlaczego uważasz że nie działa? Nie ma tutaj żadnego potwierdzenia zwrotnego. Możesz zmienić wartość beeper na true, wtedy przy każdym wysłaniu komendy followme usłyszysz dźwięk.

    on_value:
      midea_ac.follow_me:
        temperature: !lambda "return x;"
        beeper: true

Jeśli to za małe potwierdzenie, to możesz przykładowo podstawić jakąś niską wartość dla czujnika z ha, włączyć grzanie ustawione na temperaturę zbliżoną do obecnej o obserwować jak zmienia się temperatura i predkość nawiewanego powietrza.

Jakby co to możesz używać pilota umożliwia to HACS —> Midea AirAppliances (LAN).Zwraca stan encji “od ręki” używając pilota.Teraz natomiast próbuje doszlifować widok encji przez “button card” tak żeby np.krecila się ikona gdy włączam lub wyłączam encje jako “przycisk”- niestety… nie idzie mi to najlepiej…ale już dzięki forum się udało

Właśnie próbuję ogarnąć tą integrację ale wysypałem sie już na pierwszym punkcie:

  1. Search the HACS Store for Midea
    Nie mogę tego znaleźć:(

Nawa to: