Jaka Smart pralka?

Właśnie moja pralka skończyła swój żywot. Muszę kupić nową i mam do Was kilka pytań.
Czy ktoś używa pralki z funkcją smart?
Jak z integracją z HA?
Jakie funkcje ma taka pralka?
I na końcu czy jest sens dopłacać za smart? Może lepiej kupić zwykłą pralkę i dorzucić do niej gniazdko z pomiarem prądu i to wystarczy?

@Michał ostatnio stałem przed takim samym wyborem. Zdecydowałem się na LG model Pralka .
Jeśli chodzi o współpracę z HA to posiada własną integrację, praktycznie wszystkie dane można dodać do HA.

@rafkan A czy korzystasz z funkcji smart?
Naprawdę zastanawiam się mocno czy to się przydaje. Jedyne co jest moim zdaniem istotne to informacja o końcu prania ale to można zrobić przy użyciu gniazdka…

Korzystam. Starą “usmartwowiłem” gniazdkiem z pomiarem obciążenia. Co do nowej i tak miałem kupić więc przy wyborze skupiłem się na opiniach i finkcji smart.

Moja pralka “skończyła żywot” po 2 latach użytkowania i kilku dniach - zgodnie z planem producenta, ale ja się nie poddałem (najpierw zaczęła tańczyć po łazience, potem ERR na wyświetlaczu). Znalazłem speca od naprawy, który wymontował bęben z plastykowymi łożyskami i wstawił z metalowymi - koszt ok 40% wartości nowej. Od tego czasu wymieniam tylko grzałkę, która wytrzymuje około 2,5 roku użytkowania (twarda woda).
Dodam tylko że jest nas siódemka w domu i dzień bez prania jest dniem straconym.
Przerobiłem ją na SMART używając gniazda Ferguson Smart Plug (za około stówkę) gdzie rozpoznaje cykle prania po aktualnym poziomie zużycia prądu:
image
Tak na wykresie wygląda cykl prania.

Panel sterowania w HA:
image

Wadą jest brak znajomości sekwencji do resetowania dobowego zużycia, może lepiej się w takim przypadku sprawdzi jakaś schelly…

Ja podobnie jak @Marcin_Domański, dodałem smart do pralki korzystając z inteligentnego gniazdka WiF Gosund i SP111 (maksymalne obciążenie: 3450 W) z wgraną Tasmotą przy wykorzystaniu tuya-convert. Dwa lata temu przy kupnie pralki opcja WiFi nie miała ekonomicznego uzasadnienia, nie wiem jak jest teraz.
Dzięki Tasmota i HA udało mi się, na podstawie odczytów parametrów W, VA, A z gniazdka, określić status: włączona, pranie, płukania, wirowanie oraz koniec prania, do tego zużycie energii, jak na razie okazało się to wystarczające w codziennym życiu.

Nie traktujcie moich wpisów jako reklamę pralki którą kupiłem, przedstawiam tylko jej możliwości w zakresie smart urządzenia.
Po dodaniu integracji pojawia się encja z następującymi atrybutami:


Na razie dla swoich potrzeb i automatyzacji wyciągnąłem następujące:
Encje pralki
Oczywiście z chwilą włączenia prania pojawiają się wartości.
Dodatkowo korzystając z gniazdka shelly plug mam ustawiony pobór prądu:
prąd pralka

i o to chodzi :slightly_smiling_face:

@rafkan fajnie ta pralka prezentuje się w HA ale czy oprócz powiadomieniu o końcu prania korzystasz z innych automatyzacji? Wykorzystujesz do czegoś pozostałe encje czy raczej tylko w celach informacyjnych?

Narazie dodatkowo wykorzystałem czas do końca programu.
P.S. Pralkę mam od piątku, pewnie pomysły na wykorzystanie dodatkowych atrybutów same się wyklarują.

@rafkan widziałem, że w aplikacji jest możliwość „diagnostyki”. Orientujesz się może czy atrybuty error state i message odpowiadają właśnie za diagnostykę?

Integracja “SmartThinQ LGE Sensors” z automatu tworzy trzy encje:

  • sensor.pralka - atrybuty wkleiłem wyżej
  • binary_sensor.pralka_error_state - encja “samodiagnostyki”
  • binary_sensor.pralka_wash_completed - encja informująca o zakończeniu programu prania

Dzięki. Naprawdę fajnie się to wszystko prezentuje. Muszę jeszcze znaleźć więcej opinii na temat samsunga bo walka toczy się już tylko między samsungiem i LG.

To mój pierwszy kontakt z LG (nie licząc kilka lat temu blue ray-a), mam począwszy od telefonu, TV, lodówki itp. produkty samsunga. Niestety byłem zmuszony skorzystać z serwisu tej firmy - i tutaj jednym słowem dramat. Począwszy od płatnej infolinii skończywszy na podejściu do klienta. Dlatego wybór padł na LG. Jeśli chodzi o różnicę w pralkach tych firm to LG nie ma “zapominalskiego” okna wsadowego i to tyle. Natomiast samsung nie ma integracji z HA.
Biorąc pod uwagę opinie użytkowników i serwis u mnie wybór padł na LG.

Ale z tego co wyczytałem jest guzik do dorzucania prania, który od razu zwalnia blokadę. Moja szwagierka ma samsunga z drzwiczkami. Po 2 latach coś jej pękło i niestety musiała to pokleic na sztywno bo gwarancja tego elementu nie obejmowała…

Naprawdę? Jest przecież integracja smartthings. Używam jej przy telewizorze. Pralki nie wchodzą w jej skład.

Zgadza się jest taki przycisk, narazie go nie testowałem. Co do integracji chodziło mi oczywiście o urzadzenia agd. Tv mam zintegrowane:

Dziękuję za wszystkie opinie, szczególnie Tobie @rafkan. Pralka zamówiona. Wybór padł na ten model. Mam nadzieję, że będzie się dobrze sprawowała.

P.S. @rafkan podziel się jeżeli zrobisz jakieś ciekawe automatyzacje :wink:

@Michał nie ma sprawy, na razie ma dwie:

  • pierwsza to powiadomienie o zakończeniu prania


flows.json (4,9 KB)

  • druga to powiadomienie o zbliżającym się końcu prania


flows.json (2,3 KB)

1 Like

@macek czy mógłbyś udostępnić konfigurację?
Mam to samo gniazdo, również na Tasmota i chciałbym rzucić okiem na wzór…
Dzięki

@Rawqq proszę bardzo, wykresy na podstawie których określam status prania:

dołączony plik jest w formacie “package” HA
washing_machine.json (3.3 KB)