Jaka Smart pralka?

Właśnie moja pralka skończyła swój żywot. Muszę kupić nową i mam do Was kilka pytań.
Czy ktoś używa pralki z funkcją smart?
Jak z integracją z HA?
Jakie funkcje ma taka pralka?
I na końcu czy jest sens dopłacać za smart? Może lepiej kupić zwykłą pralkę i dorzucić do niej gniazdko z pomiarem prądu i to wystarczy?

@rafkan A czy korzystasz z funkcji smart?
Naprawdę zastanawiam się mocno czy to się przydaje. Jedyne co jest moim zdaniem istotne to informacja o końcu prania ale to można zrobić przy użyciu gniazdka…

Moja pralka “skończyła żywot” po 2 latach użytkowania i kilku dniach - zgodnie z planem producenta, ale ja się nie poddałem (najpierw zaczęła tańczyć po łazience, potem ERR na wyświetlaczu). Znalazłem speca od naprawy, który wymontował bęben z plastykowymi łożyskami i wstawił z metalowymi - koszt ok 40% wartości nowej. Od tego czasu wymieniam tylko grzałkę, która wytrzymuje około 2,5 roku użytkowania (twarda woda).
Dodam tylko że jest nas siódemka w domu i dzień bez prania jest dniem straconym.
Przerobiłem ją na SMART używając gniazda Ferguson Smart Plug (za około stówkę) gdzie rozpoznaje cykle prania po aktualnym poziomie zużycia prądu:
image
Tak na wykresie wygląda cykl prania.

Panel sterowania w HA:
image

Wadą jest brak znajomości sekwencji do resetowania dobowego zużycia, może lepiej się w takim przypadku sprawdzi jakaś schelly…

Ja podobnie jak @Marcin_Domański, dodałem smart do pralki korzystając z inteligentnego gniazdka WiF Gosund i SP111 (maksymalne obciążenie: 3450 W) z wgraną Tasmotą przy wykorzystaniu tuya-convert. Dwa lata temu przy kupnie pralki opcja WiFi nie miała ekonomicznego uzasadnienia, nie wiem jak jest teraz.
Dzięki Tasmota i HA udało mi się, na podstawie odczytów parametrów W, VA, A z gniazdka, określić status: włączona, pranie, płukania, wirowanie oraz koniec prania, do tego zużycie energii, jak na razie okazało się to wystarczające w codziennym życiu.

i o to chodzi :slightly_smiling_face:

@rafkan fajnie ta pralka prezentuje się w HA ale czy oprócz powiadomieniu o końcu prania korzystasz z innych automatyzacji? Wykorzystujesz do czegoś pozostałe encje czy raczej tylko w celach informacyjnych?

@rafkan widziałem, że w aplikacji jest możliwość „diagnostyki”. Orientujesz się może czy atrybuty error state i message odpowiadają właśnie za diagnostykę?

Dzięki. Naprawdę fajnie się to wszystko prezentuje. Muszę jeszcze znaleźć więcej opinii na temat samsunga bo walka toczy się już tylko między samsungiem i LG.

Ale z tego co wyczytałem jest guzik do dorzucania prania, który od razu zwalnia blokadę. Moja szwagierka ma samsunga z drzwiczkami. Po 2 latach coś jej pękło i niestety musiała to pokleic na sztywno bo gwarancja tego elementu nie obejmowała…

Naprawdę? Jest przecież integracja smartthings. Używam jej przy telewizorze. Pralki nie wchodzą w jej skład.

Dziękuję za wszystkie opinie, szczególnie Tobie @rafkan. Pralka zamówiona. Wybór padł na ten model. Mam nadzieję, że będzie się dobrze sprawowała.

P.S. @rafkan podziel się jeżeli zrobisz jakieś ciekawe automatyzacje :wink:

@macek czy mógłbyś udostępnić konfigurację?
Mam to samo gniazdo, również na Tasmota i chciałbym rzucić okiem na wzór…
Dzięki

@Rawqq proszę bardzo, wykresy na podstawie których określam status prania:

dołączony plik jest w formacie “package” HA
washing_machine.json (3.3 KB)

Bardzo Ci dziękuje, przyda się :slight_smile:

Podepnę się do tematu, posiadam pralko-suszarkę Hoover AXI. Szukam jakiejś integracji. Ktoś coś ?

Pewnie nie o tym marzyłeś, ale to chyba najbliższe trafienia - masz sporo do roboty własnymi rękami:

Dzięki zerkne wieczorkiem.

Chyba jednak aż tak tej integracji nie potrzebuję ;D Strasznie to skomplikowane, trzeba było kupić samsunga albo LG ;p

Skoro już masz sprzęt, jaki masz, to chyba warto powalczyć - na 100% odpalenie tej integracji będzie miało spore walory dydaktyczne (nawet jeśli finalnie się nie uda), moim zdaniem warto chociaż spróbować (hmm chociaż muszę się przyznać - jestem leniem i czasem takie problemy rozwiązuję przez “włożenie do szuflady” na jakiś czas).

A praleczkę masz chociaż w wersji WiFi, bo z tego co widzę są też “biedniejsze” modele tylko z BT.

Wi-Fi jest chociaż moim zdaniem zrobione bardzo głupio, gdyż działa dopiero jak wcisne przycisk na pralce. Wtedy zamyka (blokuje) drzwiczki i mozna ustawiać programy. Uważam to za niedogodność. Puki co mam inne ważniejsze dodatki do zintegrowania, pralkę zostawię na później .

Rodzice mają LG od ok 15 lat i jeszcze żyje. Sam też kupiłem LG i w tym roku minie jej 10 lat. Jedyne co wymieniłem to uchwyt do otwierania drzwiczek (koszt ok 20 zł z wysyłką).

Obecnie widzę że pod koniec prania na wyświetlaczu czasami pojawiają się glitche. Szykuje się zatem do jej wymiany i moje pytanie brzmi: który model LG wybrałeś i jak po tych kilku miesiącach się sprawuje? Napisz też coś o integracji z HA.