Wirtualny sensor w HA

Dzień dobry! :wave:

Od jakiegoś czasu obserwowałem to forum, ale nie miałem założonego konta.
Dziś nastał ten dzień, gdy zdecydowałem się takowe założyć, aby dopytać o pewną sprawę.
Mianowicie… znalazłem temat założony przez Pana Michała: Jaka Smart pralka?, gdzie znalazłem wpis użytkownika “maciek”:

A następnie @rafkan:

Niedługo (może nawet w dzisiejszym dniu) kurier dostarczy mi smart gniazdko z możliwością włączania, wyłączania, ale co najważniejsze: sprawdzenia aktualnego poboru mocy.
Zależy mi na tym, aby utworzyć sobie w home assistancie dodatkową encję, która pozwoli na przestawienie aktualnego stanu pralki, t.j.: wyłączona, włączona, płukanie, pranie, wirowanie.
Odczyty aktualnego poboru mocy mogę przeanalizować sobie samodzielnie wyliczając średnią na przestrzeni czasu z kilku prań, ale najbardziej zależy mi na rozwiązaniu, w jaki sposób przestawić to w formie tekstowej, a nie surowe liczby?
Z góry wszystkim dziękuję za odpowiedź :slight_smile:

Możesz skorzystać z Pomocnika Tekst i zrobić automatyzację, która w zależności od danych wejściowych ustawi żądane hasła.

1 polubienie

Najprościej skorzystać z template i stworzyć nowy sensor.
W poniższym kodzie podstawiasz Swój sensor zużycia poboru energii z gniazdka do którego masz podłączoną pralkę, i obserwujesz/zapisujesz zużycie w poszczególnych cyklach. Masz już zakresy zużycia które podstawiasz poniżej.
P.S. Nie sugeruj się wartościami z przykładu - kod służy mi do innych definicji.

- platform: template
  sensors:
     pralka_stan:
     friendly_name: "Pralka stan"
     value_template: >-
        {% set wind = states('sensor.pralka_power') | int(0) %}
        {% if wind >= 348.75 or wind <= 11.25 %}
        Pranie
        {% elif wind >= 11.25 and wind <= 33.75 %}
        Płukanie
        {% elif wind >= 33.75 and wind <= 56.25 %}
        Wirowanie
        {% elif wind >= 56.25 and wind <= 78.75 %}
        Koniec prania
        {% else %}
        ?
        {% endif %}
1 polubienie

Dodałem template, którą podesłałeś, jednak mam wrażenie, że dostałem gniazdko które:

  • wartość kWh liczy całościowo
  • wartość poboru mocy (W) aktualizuje na bieżąco

Gniazdko ma możliwość zmiany interwału aktualizacji tych wartości.
Czy jeżeli kWh jest liczone w całości od początku uruchomienia, a tylko wartość mocy jest podawana aktualna – czy mogę zrobić taki sensor?
Tak to mniej więcej u mnie wygląda:
image

Podstaw do template sensor “bathroom_washingmachine_power”.

P.S. Błędnie Ci podałem nazwę encji w pierwszej odpowiedzi.

@rafkan proszę popraw mnie jeśli się mylę ale czy w tym co napisałeś:

nie powinno być:

        {% if wind >= 348.75 or wind <= 11.24 %}
        Pranie
        {% elif wind >= 11.25 and wind <= 33.74 %}
        Płukanie
        {% elif wind >= 33.75 and wind <= 56.24 %}
        Wirowanie
        {% elif wind >= 56.25 and wind <= 78.75 %}

Chodzi mi o to czy wartości >= podane dla górnej wartości np płukania zazębiają się z dolnym wirowania.
Wiem, że to pieroła ale czy jest cień szansy, że mam rację?
Pytam bo chce to zrozumieć a tu się moje rozumienie gubi.
Daj proszę znać.

Jak już napisałem. Wartości dostosuj pod Siebie. Przykład wkleiłem po to aby można było zrozumieć zasadę działania.

OK,
A czy moje rozumowanie marne jest dobre w tym co wypociłem wyżej?Czy nie ma to znaczenia? Bo co jak właśnie taka wartość będzie? co pokaże HA?

Obrałeś bardzo dobry kierunek :+1:

1 polubienie

Ok.
Jest to super rozwiązanie bo ja nie wiem czemu (teraz nie wiem czemu) zamiast zrobić to w taki sposób co podałeś - zrobiłem 3 templatki.
Zaraz przerabiam.
Dzięki

Twoje rozwiązanie też jest dobre, wszystko zależy od tego jakie wartości będziesz miał przy konkretnych stanach pralki.

Ostatecznie stworzyłem w Helperach dodatkową wartość typu “Input Select” i zmieniam jej wartość w zależności od użycia mocy. Niestety sposób od @rafkan nie zadziałał :confused:

Gotowe rozwiązanie podałem w poście

Co to jest “package” opisalem w tym poście

2 polubienia