Jaki NUC zamiast RPI 4 do +=400zl?

Witam, jaki proponujecie sprzęt z w miarę dobrym prockiem, ram jakieś 4gb a przede wszystkim możliwością podpięcia dwóch dysków tak żeby ten drugi był cały czas backupem i w razie awarii pierwszego ha powstał sam

Takich cudów jak żyję nie widziałem (tzn. widziałem i codziennie używam w pracy, ale gwarantuję, że nie masz tego w budżecie, skoro clou twojego planu to 4GB RAMu - poszukaj po prostu jakiejś platformy serwerowej np. Supermicro czy Tyan z opcjami które Cię interesują) - możesz użyć płyty z kontrolerem raid 1 (zwykły mirror, w sumie nie ma co strzelać z armaty do muchy - większość współczesnych płyt głównych w zwykłym formacie ATX adresowana do nieco bardziej zaawansowanego użytku ma jakiś podstawowy kontroler tego typu onboard, trudnej znaleźć takie konstrukcje jedynie wśród formatów mini), ale to i tak nie daje 100% pewności, że system samoczynnie i w szczególności bezobsługowo wstanie z tego dysku, który pozostał sprawny.

Moim zdaniem przerost formy nad treścią - dużo istotniejsze są po prostu systematycznie tworzone backupy na innej maszynie i/lub w chmurze (przykładowo gdrive).

Edit - podczas szukania płyty głównej pod natywnie instalowany HAOS bardziej istotny jest dobór karty sieciowej onboard (by była kompatylbilna).

1 polubienie

Ostatnio odkryłem fajną płytę mITX, Advantech AIMB 275. Swego czasu było ich sporo na rynku i kosztowały grosze, teraz już coraz trudniej i ceny powyżej 100 na ogół. Płyta ma wszystko czego potrzeba, do tego z dyskiem PCIe, 8mb ramu DDR4 i celeronem G3900, na którym windows 10 śmiga zupełnie przyzwoicie pobiera około 8W w idlu z zasilacza 12V. A właśnie fajne jest to, że płyta zasilana jest pojedynczym napięciem 12V, nie potrzebuje zasilacza ATX. Przy max obciążeniu CPU bierze w ciut poniżej 2A czyli około 24W. Bez dysku, z systemem wystartowanym z pendrive pobiera 5-6W w idlu. Aktualnie mam na niej ESXi z HA i win 10 i zasilacz o wydajności 3A jest ledwo ciepły. Pomimo szalejących cen da się taki zestaw skompletować w okolicy 500 pln i jak dla mnie to jest idealna platforma pod HA.

1 polubienie

Płyta wygląda na taką na której poleci bez problemu HAOS bare-metal (jeśli ktoś zamierzałby użyć ten sprzęt jako dedykowany pod HA), choć oczywiście byłoby miło gdyby to ktoś potwierdził.

Faktycznie, nie wspomniałem o tym ale HA z obrazu Generic x86-64 działa bez problemu na tej płycie. Płyta ma jeszcze jeden ciekawy ficzer w postaci kilu portów GPIO. Nie wiem czy da radę dobrać się do nich spod HA ale spod windowsa bez problemu można nimi sterować.

1 polubienie

Jakis przyklad takiego urządzenia? Raspberry Pi4 bedzie ok?

RPI to nie jest x86. To Arm. Przykładów jest dość dużo i kosztują około 400 PLN czyli dowolny mały PC , z i3/i5 , 8 GB RAM , 120 GB SSD lub podobne konstrukcje.

A co mi daje taki komputerek? Stały dostęp do moich gniazdek po zaniku wifi? Przyznam że wolałbym coś małego, niewidocznego co nie ciągnie dużo prądu a taki leciewy PC będzie raczej prądożerny, bo on musi pracować non stop, zgadza sie?

Tak , serwer HA pracuje 24/h bo zarządza i steruje całą automatyką. Jak będziesz patrzył na prąd to nie postawisz - lodówka więcej bierze.
Dla rozeznania :

  • u mnie to żre 0.81 kWh/24h ( dwa komputerki i router ),
  • lodówka to 0.71kWh/24h ale mam ją pustą przeważnie,
  • jedno pranie w 90 stopniach to 1.92 kWh.

Włącz myślenie - jak sobie wyobrażasz jakikolwiek dostęp do, jak sam napisałeś, “gniazdek WiFi” (pogrubienie celowe) bez WiFi?

Odpływamy dość daleko od zasadniczego tematu - więc kluczowe pytanie jest takie:
Chcesz używać HA czy nie?

A co do kwestii optymalnego wyboru sprzętu na serwer (de facto HA jest właśnie serwerem szeroko rozumianej automatyki domowej), to właśnie topię swoje prywatne i ciężko zarobione pieniądze by znajdować optymalne (zarówno cenowo jak i funkcjonalnie rozwiązania, właśnie by wybór nie był jakimś prądożernym zabytkiem bądź o zasobach zdecydowanie zbyt małych do sensownego wykorzystania, niestety nie ma się póki co czym pochwalić, ale tu obowiązuje znana od tysiącleci, czyli właściwie od powstania świata monetarnego, zasada: “tania dziwka = pewny syf”).

Z RPi2 to faktycznie trafiłem jak kulą w płot, bo ten sprzęt ma realną wartość na dziś jakieś 50zł (więc nie sprawdziłem cen na portalach ogłoszeniowych), tylko pandemia w dość nieuzasadniony sposób spowodowała wysokie ceny na osprzęt edukacyjny i komputerowy (rozumiem prawa rynku i wypchnięcie na pracę zdalną, ale pewne kwestie są zupełnie nieuzasadnione w tym obecna cena używanego RPi2).

Moje pomiary lub wyliczenia (na podstawie pomiarów):

  • zepsuta lodówka 135 kWh/m-c
  • pojedyncze pranie “Eco 40°C” 0,5kWh (mnożąc np. przez 15 dla 2 dorosłych, daje 7.5kWh/m-c, ale z dziećmi w domu może być radykalnie więcej)
  • sprawna lodówka 18 kWh/m-c
  • pojedyncze zmywanie na najczęściej używanym programie 0,9kWh (miesięcznie koło 15kWh przy zmywarce pracującej mniej więcej co 2 dzień)
  • telewizor LCD 43’ 8h/dobę 14,4kWh/m-c
  • komputer na którym pracuje mój HA (realnie nieco mniej niż 10W, przeważnie 8W ale zaokrągliłem w górę do 10W) 7,2kWh/m-c
  • pojedyncze gniazdko Hysiry (Gosund/Blitzwolf itp. Tuya) pracujące w cyklu z duty cycle 0,33 (8h ON / 16h OFF) 0,444kWh/m-c

Można wiele (również w ESPHome - tam to akurat platforma ds1307 i jak znam życie obsługuje też DS3231, pewnie można podebrać również czas z podpiętego modułu GPS, choć to już mega przerost formy nad treścią), ale wymaga to modyfikacji sprzętu, a pytający jest chyba głównie akwarystą, a nie elektronikiem.

Zdecydowanie prościej jednak uruchomić działające poprawnie i niezawodnie WiFi wraz z ciągłym dostępem do internetu.

Od biedy i własny serwer czasu nie jest jakimś hardkorem (ale by to miało jakikolwiek sens wciąż wymagane jest działające WiFi).


Wracając do tematu sprzętu pod HA

Większość typowych intel NUC w przypadku w miarę współczesnych generacji ma wymiary mniej więcej 5x11x11 cm
A np. ten model NUCa jest z pewnością obsługiwany, w ofercie z ogłoszenia gość sprzedaje gotowy sprzęt wraz z kompatybilnym RAMem i ssd rozsądnej pojemności
~~Ogłoszenia - Sprzedam, kupię na OLX.pl
(zastanawiałem się czy nie kupić, ale w tym wypadku Ameryki bym nie odkrył - ktoś inny już parę lat temu potwierdził kompatybilność tego modelu z HAOS)
trochę dziwne, że w opisie jest pojemniejszy ssd niż na zdjęciach, więc przy zakupie radzę podpytać.

Edit: ogłoszenie było i się zmyło (moim zdaniem było to dość atrakcyjne trafienie jak na sprzęt pod HA), dla potomnych -póki pamiętam jego treść: chodziło o intel NUC 5CPYH (i 8GB RAM w jednej kości + jakiś ssd o nieustalonej pojemności 120GB lub 250GB)
Ktoś się rzucił jak szczerbaty na suchary, a nawet nie zdążyłem wspomnieć, że ta konfiguracja jest dość optymalna na HAOS generic (bo to dość energooszczędny 2-rdzeniowy celeronek ze wsparciem VT-x), natomiast np. na proxmoxa jest to wybitnie za cienka konfiguracja (choć sytuację ratuje 8 GB RAM, to w tym wypadku jest to prawdopodobnie maksimum możliwości - ARK naszym przyjacielem jest)


Generalnie pod HAOS generic powinny się sprawdzać mini-PC używane od paru lat jako “tv-boxy” i mam w planie przebadać inny sprzęt, tylko póki co kopię po nieoficjalnej dokumentacji “uzdatniania” do użytku, z pewnością pochwalę się jeśli się uda (wtedy też ujawnię potencjalne modele).
Mała aktualizacja - niestety sprzęt który rozpracowuję ma ekstremalnie mały ssd (16GB) montowany fabrycznie, więc opłacalność tej konstrukcji już mocno słabnie przez konieczność dokupienia pasującego (stosunkowo nietypowego m.2 2240 sata) ssd o rozsądnej pojemności.

Fajnie że zaktualizowałeś informacje :stuck_out_tongue: bo zdążyłem napisać już to:
Wydaje mi się, że mylisz podstawowe pojęcia, co nie wróży za dobrze, do HA potrzebny jest jakiś komputer (choćby SBC taki jak RPi, albo chociaż hostowany hypervisor by użyć kawałka istniejącego komputera, ale ja sugeruję dedykowany komputer i instalację generic, bo tak będzie najłatwiej).

HA i Tasmota to dwa odrębne światy, w gniazdku co najwyżej możesz mieć jakieś firmware dla ESP (choć MCU w nim zainstalowany mocą obliczeniową przebija komputery sprzed 30 lat) takie jak Tasmota (w tym, które masz jest jakaś lekko zmodyfikowana wersja przez AIS, ale zasadniczo dokumentacja Tasmoty raczej powinna być OK):

Mając gotowca z wgranym softem Tasmota możesz zacząć czytać od tego miejsca
https://tasmota.github.io/docs/Commands/#after-configuration
(ale może lepiej przeczytać całą nie przejmując się fragmentami, których na razie nie rozumiesz by mieć jakieś pojęcie czego gdzie szukać, być może konieczna będzie aktualizacja już “na dzień dobry”?)

oprócz tego możesz używać polskojęzycznych forów - tu masz tematy powiązane z Tasmota - przejrzyj chociaż takie które wyglądają na pasujące

https://forum.arturhome.pl/tag/tasmota

Do tego właśnie przyda się HA

Kwestie instalacji HA są w tamtym dziale i jeśli będziesz potrzebował pomocy to tam załóż wątek lub znajdź pasujący do problemu i do niego się podepnij z nowymi postami

Wczoraj znalazłem na OLXie komputerek pod HA specjalnie dla Ciebie, ale jak widać ktoś już go kupił
Tu masz kolejną propozycję (jest wielokrotnie lepszym wyborem od RPi choć nikt tego konkretnie modelu nie testował to jestem na 99,9% przekonany, że będzie OK)
~~Ogłoszenia - Sprzedam, kupię na OLX.pl
Jest tańszy niż tamten wczorajszy ale będziesz musiał go doinwestować (32GB ssd wystarczy zaledwie na początek - długotrwała praca na tak małym ssd nie jest dobrym pomysłem).

Ku pamięci (skoro sprzedany) - konfig: jest taki: NUC5PGYJ Pentium N3700 2,4Ghz 4GB RAM usb 3.0 BT WiFi ssd 32Gb.

Ok kupilem ten tańszy, faktycznie to NUC5PGYH. Z tego co widzę może mieć dwa dyski ssd. Czy to są jakies specjalne mikro dyski? Dyski SSD chyba nie są aż takie małe? A widzialem tez ogloszenia z HDD, no chyba ze błąd w opisie i był jako zewnętrzny. Kości ram tez jakies specjalne mikro muszą byc?

No wiesz ja tego nie sprzedaję :stuck_out_tongue: ale zasada jest taka - tanie wersje mają miejsce na 1 dysk (tylko te droższe i to zwykle wielokrotnie konstrukcje przewidziano na na 2 lub więcej)

To jest NUC 5 generacji, więc wtedy były stosowane m-sata lub normalne 2,5’ sata.

ARK prawdę Ci powie

Czasem trzeba “pokopać”

Tak odnośnie kłamstewka o 100% wypuście intela - z tego co wiem takie NUCe (i podobne konstrukcje sprzedawane pod innymi brandami) klepie taki tajwański producent
https://www.ecs.com.tw/en
który wiele late temu zasłynął z produkcji płyt głównych z tzw. “fake cache” :smiley:
(zachodziłem w głowę jak oni się wkradli w łaski intela, no ale jak wiadomo cena czyni cuda).

Edit - w opisie jest najprawdopodobniej lekki chachmęt :stuck_out_tongue:
wydaje się, że w przypadku tego modelu nie stosowano jeszcze końcówki S dla oznaczenia preinstalowanego Windowsa na eMMC lub H dla oznaczenia gołego sprzętu bez systemu (i bez wbudowanego eMMC)

jeśli tak jest to jesteś na wygranej pozycji - bo HAOS może być na eMMC, a partycja danych na ssd, który dołożysz później.

Ten NUC posiada MX Linux (Debian 11) a sprzedawca moze wgrać Windows 10 lub 11. Co będzie lepsze? Dodam że na codzien używam Win 10.
Widzę że ma chyba takie same kości pamięci jak w laptopie i jest tylko jeden slot DDR3. Tylko napięcie coś sie nie zgadza, ARK podaje 1.35V a SODIMM mają 1.5V więc już sam nie wiem. Przydała by się też jakas bezprzewodowa klawiatura, bo podłącze to kablem hdmin do dużego tv w salonie i stamtąd będę operował.

A czytasz co napisał Szopen ? Duże OS-y wywalasz w diabły a instalujesz natywnie HA na tym komputerku. Chłopaki Ci wszystko wytłumaczyli od A do Z ale chyba za bardzo gubisz się w tym temacie.
Jak chcesz mieć niezależnie sterowanie od WIFI to musisz mieć HA a wtyczki/listwy po Zigbee ( tak , wiem , masz następny termin techniczny i zaraz Ci się to całkiem pomiesza ).
Nie patrz co podaje ARK - kości RAM mają swoje oznaczenie i szukasz na takim napięciu większych.

Chcesz dostęp z zewnątrz to jakbyś dał złodziejowi klucze od domu - musisz zestawić VPN z routerem ( praktycznie prawie każdy router ma to wbudowane i oferuje Open VPN. Na telefonie instalujesz apkę , konfigurujesz i masz dostęp z zewnątrz. Warunek jest jeden - że nie będziesz na tzw NAT-em Operatora bo jak będziesz to wtedy pozostaje Ci rozwiązanie pośrednie czyli np VPN ZeroTierOne).

Ok to moze się przez weekend dokształcę zanim dojdzie do mnie NUC żeby nie zadawać glupich pytań. Czyli rozumiem już że po zaniku prądu i powrocie NUC sam się uruchomi i tym samym uruchomi mi wsystkie gniazdka i listwy.

Tak jak napisałeś. Ustawia się w BIOS-ie że ma się włączyć po zaniku napięcia.
Nie ma głupich pytań - musisz poświęcić mnóstwo czasu na czytanie tego Forum.
Ja też zaczynałem od trzech żarówek Tuya a że mnie to nie zadowalało trafiłem tutaj.

To juz raczej bedzie pytanie na osobny wątek ale czy jest tu ktoś na forum co zajmuje sie odpłatnie projektowaniem instalacji elektrycznej pod smart dom? Byduje dom, w tym roku bede kładł elektryke i mój elektryk może nie jest z tych nowoczesnych ale zrobi wg projektu to o co poprosze. Jeszcze nie zastanawiałem się nad tym co chciałbym mieć zintegrowane, na pewno rolety, glowice termostatyczne, bramy, może kominek z płaszczem, wyłączniki światel w pokoju chociaz wiem ze wiele z tych rzeczy można bez instalacji zrobić samymi sonoffami i minisonoffami (zacząłem oglądać “mądry dom za grosze” :wink:

I kolejne pytanie z serii głupich: czy można na takim NUC mieć dwa systemy, WIN10 i HA? Podstawowym byłby HA ale jakbym chciał wgrać coś do HA to przechodzę na WIN10 (wtedy wszystkie sterowane urządzenia mi się wyłączają), zgrywam na kartę SD i przechodzę na HA instalując nowe dodatki. To by było może “dobre” jakbym miał NUCa gdzieś w piwnicy, chociaż nie widzę póki co takiej potrzeby Chyba że to można już robić z pozycji HA?

Weekend będzie mało :slightly_smiling_face: zarezerwuj miesiące (to jest maraton nie sprint), jak Cię już wciągnie…

A wciągnie na pewno, wówczas nie będziesz miał czasu na nudę i granie.