Jaki NUC zamiast RPI 4 do +=400zl?

To trzeba było tak od razu - istotnie można ją użyć zamiast pendrive, ale już dalej nie chcę bardziej rozmydlać - spróbuję wyczyścić wątek na tyle ile się da, by zostały głównie kwestie akwarystyczne a resztę włożę w jakieś lepsze miejsce - wtedy zobaczysz jak będzie szczerbaty ten wątek przez zmieszanie kilku tematów…).

Edit: pocięte i przeniesione na ile się dało (mam nadzieję, że nie wyciłąęm czegoś istotnego z wątku akwarystycznego).


ciąg dalszy spraw które pominąłem

Można mieć 2 systemy, ale nie jest to rozsądne posunięcie, mógłbyś to ogarnąć wirtualizacją (jeden system wewnątrz drugiego - może kiedyś do tego dojdziesz, ale ja specjalnie namawiałem Cię na dedykowany sprzęt pod HA abyś uniknął tysięcy zbędnych problemów no i ten sprzęt jest po prostu za słaby na “piętrową wirtualizację”).
Można też zorganizować dual-boot, ale to również nie ma sensu.

W tym całym zamieszaniu będzie uczestniczył też twój dotychczasowy komputer na którym masz i będziesz miał nadal swój dotychczasowy Windows - będziesz korzystał w pełni z dobrodziejstw technologii sieciowych (do przerzucania danych będziesz używał dodatku Samba, który jest odpowiednikiem windowsowego otoczenia sieciowego), swoją drogą niczego (przynajmniej do czasu az nie będziesz zaawansowanym użytkownikiem) nie trzeba przenosić między komputerami za pomocą karty - dodatki instaluje się bezpośrednio z internetu, a komponenty niestandardowe można wrzucić po sieci (patrz: samba).

W jednym zdaniu - większość robi się z pozycji HA sterując nim z poziomu przeglądarki, czyli w konfigurowanie zaangażowane są oba twoje komputery.

Dlatego jest bardzo istotne, aby doprowadzić sieć do sytuacji prawidłowego działania - możesz nawet pomyśleć o dodatkowym routerze, który docelowo użyjesz w nowo wybudowanym domu (przy sensownym wyborze szacuję żywotność takiego sprzętu na 10 lat, ale są miejsca gdzie wykorzystuję i starszy sprzęt, bo jeszcze się nadaje do pewnych zastosowań), tak samo żywotność NUCów w zbliżonych konfiguracjach przewiduję na 10 lat (biorąc nawet pod uwagę, że mają już parę lat przepracowane) - kluczowym posunięciem jest montaż nowego lub bardzo mało używanego ssd o dostatecznie dużej pojemności (mocno nadmiarowej - uważam, że 120GB to absolutne minimum, pamiętaj, że za kilka lat może być problem z kupnem nowego ssd 2,5 cala).

Przy pomocy karty lub pendrive będziesz robił tylko pierwszą instalację systemu (jest to konieczność bo eMMC jest wlutowany w płytę główną i go po prostu nie wyciągniesz, by wgrać HAOS z poziomu Windowsa).