Jaki NUC zamiast RPI 4 do +=400zl?

Właśnie dla oszczędności miejsca zdecydowałem się na montaż na pionowej ściance, co ważniejsze z tej części pokoju, w której się przebywa nie widać tej plątaniny kabli a widać za to kontrolkę hdd w NUCu (obwódka na przednim panelu, akurat ssd nie pracował, to nie widać na zdjęciu jak świeci, ale informacja o pracy dysku czasem naprawdę się przydaje), za to na kablu z tyłu NUCa widać jak świeci na czerwono toslink (obecnie również niewykorzystany).

Ja zrobiłem specjalnie półkę aby to tam wszystko zmieścić a metraż mieszkania nie pozwala na nic więcej.

To trzeba było tak od razu - istotnie można ją użyć zamiast pendrive, ale już dalej nie chcę bardziej rozmydlać - spróbuję wyczyścić wątek na tyle ile się da, by zostały głównie kwestie akwarystyczne a resztę włożę w jakieś lepsze miejsce - wtedy zobaczysz jak będzie szczerbaty ten wątek przez zmieszanie kilku tematów…).

Edit: pocięte i przeniesione na ile się dało (mam nadzieję, że nie wyciłąęm czegoś istotnego z wątku akwarystycznego).


ciąg dalszy spraw które pominąłem

Można mieć 2 systemy, ale nie jest to rozsądne posunięcie, mógłbyś to ogarnąć wirtualizacją (jeden system wewnątrz drugiego - może kiedyś do tego dojdziesz, ale ja specjalnie namawiałem Cię na dedykowany sprzęt pod HA abyś uniknął tysięcy zbędnych problemów no i ten sprzęt jest po prostu za słaby na “piętrową wirtualizację”).
Można też zorganizować dual-boot, ale to również nie ma sensu.

W tym całym zamieszaniu będzie uczestniczył też twój dotychczasowy komputer na którym masz i będziesz miał nadal swój dotychczasowy Windows - będziesz korzystał w pełni z dobrodziejstw technologii sieciowych (do przerzucania danych będziesz używał dodatku Samba, który jest odpowiednikiem windowsowego otoczenia sieciowego), swoją drogą niczego (przynajmniej do czasu az nie będziesz zaawansowanym użytkownikiem) nie trzeba przenosić między komputerami za pomocą karty - dodatki instaluje się bezpośrednio z internetu, a komponenty niestandardowe można wrzucić po sieci (patrz: samba).

W jednym zdaniu - większość robi się z pozycji HA sterując nim z poziomu przeglądarki, czyli w konfigurowanie zaangażowane są oba twoje komputery.

Dlatego jest bardzo istotne, aby doprowadzić sieć do sytuacji prawidłowego działania - możesz nawet pomyśleć o dodatkowym routerze, który docelowo użyjesz w nowo wybudowanym domu (przy sensownym wyborze szacuję żywotność takiego sprzętu na 10 lat, ale są miejsca gdzie wykorzystuję i starszy sprzęt, bo jeszcze się nadaje do pewnych zastosowań), tak samo żywotność NUCów w zbliżonych konfiguracjach przewiduję na 10 lat (biorąc nawet pod uwagę, że mają już parę lat przepracowane) - kluczowym posunięciem jest montaż nowego lub bardzo mało używanego ssd o dostatecznie dużej pojemności (mocno nadmiarowej - uważam, że 120GB to absolutne minimum, pamiętaj, że za kilka lat może być problem z kupnem nowego ssd 2,5 cala).

Przy pomocy karty lub pendrive będziesz robił tylko pierwszą instalację systemu (jest to konieczność bo eMMC jest wlutowany w płytę główną i go po prostu nie wyciągniesz, by wgrać HAOS z poziomu Windowsa).

Ok czyli widzę że to jest juz mój wątek odnośnie NUCa. Na początek zajmę sie ramem, dokupie 8gb niskonapieciowego DDR3L, widze że to nie jest duży koszt. Nie wiem czy jest sens tutaj sugerowac się szybkością takich kart bo z tego co pamietam kiedys patrzyło sie na czas dostepu pamięci niż na częstotliwość, ale to można bylo odczuć w wymagających grach i programach. Tu domyslam się że wiekszą rolę będzie odgrywała po prostu większa pojemność. Upatrzylem sobie Hynixa 1600Mhz 8GB w DDR3L

Nie ma wielkiego wyboru, jeśli chodzi o laptopowe pamięci, więc nie ma o co walczyć bo nie będziesz podkręcał tego sprzętu do gierek (i tak się nie da podkręcać :stuck_out_tongue: ), tylko będziesz chciał by pracował stabilnie, wszystkie informacje są w dokumentacji (oraz w tych 2 pdfach wyżej)
https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000008677/intel-nuc.html
jedyny wymóg dodatkowy dla 8GB to double-sided (DS, oczywiście bez ECC dlatego musi być właśnie 16 scalaczaków po 8 na stronę), bo to gwarantuje, że organizacja pamięci będzie właściwa. To akurat było w pdfie.
Nie możesz użyć modułu single-sided (SS) 8GB, bo prawdopodobnie sprzęt nie odpali lub będzie widział połowę pojemności.
Najlepiej spytaj sprzedawcy o kompatybilność (to zagwarantuje prawo do zwrotu gdyby pamięć była niekompatybilna).

wszystko o tym modelu
https://www.intel.com/content/www/us/en/support/products/88065/intel-nuc/intel-nuc-mini-pcs/intel-nuc-mini-pc-with-intel-pentium-processors/intel-nuc-kit-nuc5pgyh.html

wszystko o wszystkich modelach
https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000005508/intel-nuc.html

Z pamięci, które oglądałem to wszystkie raczej mialy po 8 kości na stronę ale zwrócę na to uwage jak będę dokonywał zakupu. W apecyfikacji tego NUCa widać obie formy pamięci: single-sided or double-sided

To doczytaj w pdfie - tam jest tabelka, oczywiście latają w nim i SS i DS, ale na SS największy kompatybilny moduł ma 4GB (i taki pewnie masz w środku).

Te ograniczenia wynikają z całkiem prostych i łatwych do zrozumienia względów, mimo wszystko to za dużo pisania - pokop w dokumentacji technicznej procka i chipsetu, a zrozumiesz.

Gdyby wlutowali 2 gniazda so-dimm mógłbyś np. użyć 2 moduły SS po 4GB.

Moze i faktycznie zigbee by sie lepiej sprawdzil w tych moich obecnych prostych urządzeniach. Bo to mozna sterować z chmury poprzez Tuye a gniazdko Tasmoty (póki nie mam HA) jedynie lokalnie. No i widzę ze listwy Zigbee sa dwukrotnie drozsze

Jesteś w błędzie - musiałbyś mieć do tego bramkę Tuya.
Zigbee nie łączy się bezpośrednio z internetem, bo to zupełnie inna technologia.

Dla posiadających WYSE 5070.
Musiałem trochę poczytać i…zaryzykować.
W dokumentacji tego terminala jest info że obsługuje on M.2 SSD do 512 GB ( nie dyski NVME bo to już sprawdziłem).

Włożony 1 TB M.2 i jak widać na screnie jest widoczny i działa.
Koszt ugrejdu wyniósł u mnie 450 PLN.

Zestawienie popularnych terminali do wykorzystania jako serwer z mniej więcej oszacowana wydajnością. Ten nowy potwór HP to będzie cos jak stanieje HP T740

3 polubienia

@robbo2k
Dzięki za zestawienie, musiałeś w to włożyć sporo pracy (przez co to dość mocno pachnie marketingiem jak na 1 posta), ale…
W przypadku HA bardzo ważny jest realny pobór mocy, powiedziałbym, że nawet ważniejszy niż syntetyczna wydajność proca (bo jak niektórzy zauważyli benchmarki to nie wszystko, a wręcz robią się mało istotne w przypadku rozsądnie skonfigurowanej automatyki - do jej obsługi wystarczają pojedyncze % mocy obliczeniowej jednego rdzenia, a np. wspomaganie sprzętowe kodeków wideo czasem się przydaje, a praktycznie żadne stare konstrukcje go nie wspierają, w pewnych przypadkach inne funkcje obsługiwane lub nie, są istotne).
Właśnie z powodu wysokiego poboru mocy zdecydowałem się zlikwidować swoje instalacje testowe (a nieakceptowalnie wysoki pobór mocy dotyczy prawie każdej konstrukcji amd, a przynajmniej tych do GX-4x, bo nowszych nie miałem okazji dotykać, to samo dotyczy inteli przynajmniej do 4 generacji, ale zależy to głównie od segmentu na który projektowano procek) sugeruję więc zamiast np. kolumn z Cinebench (który nie mierzy niczego użytecznego w naszych zastosowaniach, ponieważ jego wyniki nie są skorelowane z tym malutkim podzbiorem funkcji które mogą być użyteczne) chociaż kolumnę z TDP procka.

Druga sprawa, bo męczę też ten temat od dłuższego czasu, jest sporo innych konstrukcji zdatnych do użytku (gigabyte brix, konstrukcje lenovo, oczywiście byłoby fajnie w tabelce uwzględnić tytułowe w tym wątku NUCe, pomijam chromeboxy i chromebooki spod wielu brandów tylko z powodu ich chorych cen w stosunku do specyfikacji i trudności w “uzdatnieniu”).

No i trzecia - gdybyś rozważył udostępnienie pliku źródłowego z możliwością edycji przez grupę chętnych (technicznie do przemyślenia, chyba najsensowniej użyć githuba, bo chyba każdy ma tam konto), to pewnie można by to zestawienie jakoś fajnie rozszerzyć.

PS co to jest “sata zintegrowane” czy chodzi o moduł sata DOM?

PPS jeszcze tak mi się skojarzyło - na podstawie doświadczeń użytkowników można stworzyć punktację łatwości użycia takiego sprzętu (np. w skali od 1 gwiazdki za hardkorowo trudne, do 5 gwiazdek za instalację “od strzała”), czy wręcz czarną listę - tu może śmiało wylądować np. Fujitsu Futro Q920 i kilka starszych modeli Wyse.
Jako niezalecane (mówię to z pełną odpowiedzialnością) można uznać wszelkie modele wyposażone w msata i to z paru względów - po pierwsze ssd w tym formacie mają nieuzasadnione wysokie ceny (i często dramatycznie małe pojemności), po drugie same konstrukcje “pachną XIX wiekiem”.

Pobór mocy jest wprost proporcjonalny do możliwości. Zapewne każda platforma ARM bedzie miała przewagę ale trzeba tez patrzeć na cene. Co mi po Raspberry Pi 4B za 600zł i oszczednosci 43kWh w ciagu roku (43*0,7zł) jak roznica w mocy i cenie stawia takie T620/ T630 niebotycznie wyzej. O tym iz taki terminal przyjmie 16GB RAM zwylych DDR3 i SSD na złaczu M.2 SATA (40zł za 128GB) .

Co do NUCów to ich sens zabija cena do mozliwosci z drugiej strony fajne 1 litrowe PC poleasingowe sa swietne (sam uzywam Lenovo M73 jako podstawoowy PC z i5-4590T 16GB RAM ale tam pobór mocy bedzie dwukrotnie wyzszy niz przy terminalu, gdyby to był jakis serwer proxmoxa.

Ja osobiscie lubie terminale HP T620 głównie z powodu dwóch slotów RAM i normalnego gniazda M.2 SATA. Obecnie arkusz w Google docs ale do przemyslenia udostepnienie i dodanie TDP i realnego poboru. Oczywiscie tylko dla tych które mam u sibie ale to nie problem kupic wszystkie.

Dzisiaj jak miałbym brac terminal to nic starszego niz ta lista. Unikałbym juz G-Series T48N i G-Series T56N podobnie jak wszelkie masci układów Intela przed ery Silvermont czyli starszych niz J1900 (Seria J 10W TDP seria N 6W TDP) (atomy tez już raczej historia). Trzeba jednak pamietac iz układy AMD z np GX-420GA ma TDP az 25W bo ma bardzo mocne uklad graficzny jak na te malenstwa. Lenovo z serii swoich 1 litrowych kompów ma np M600 z układami celeron N3000/3010 z TDP 4W (cena około 330zł za cały komputer z SSD 128GB i 4 GB RAM)

Edit:

Przy okazji na allegro pojawił sie golas HP T630 za 99zl (bez RAM, dysku i zasilacza). Oparty na GX-420CI z TDP 15W (wydajnosci GX-424CC i 420GA przy mniejszym TDP - 3 lata młodszy) ale najlepsze w nim jest dual channel i dwa sloty SODIMM DDR4 “plotki na miescie” mówia ze działa z 2x32GB RAM pod proxmoxa to moze byc overkill. ma dwa sloty M.2 SATA jeden normalny 2280 z tego ten drugi 2242 niestety. Podobno w trakcie pracy 11W

Kupiłem na próbę pewnie we wtorek będzie to dam znać czy pasuje zasilacz od T620 (gruby) czy od T530 (cienszy) i oczywiście zweryfikujemy.

2 polubienia

Znalazłem artykuł odnośnie obniżenia ilości pobieranej energii. Koleś pisze, że obniżył zużycie dla T630 przy zainstalowanym samym HA z 22W do 10W.

Swoją drogą, tak się teraz zastanawiam czy T630 - fajna cena 99 złociszy, czy DELL 7040

Jak pewnie zauważyłeś jest to sam “kadłubek” (0 RAM, 0 ssd, brak zasilacza, prawdopodobnie, tj. na 100% wyprute też inne karty, jeśli były fabrycznie), wprawdzie zasilacze HP nie mają dobrej sławy, ale “mistrzowie recyklingu” sprzedają każdy kawałek osobno (stąd zapewne tyle sprzętu bez zasilaczy, bo dobre powody są aż 2 :stuck_out_tongue_winking_eye: zjarany oryginał i/lub chęć zysku), ciekawe czy tulejki montażowe i śrubki chociaż ocalały, czy sobie trzeba dołożyć z własnych zapasów.

Pewnie dla siebie wybrałbym Della (6 generacja i-series intela vs. AMD G-series, czyli grzejnik w HP, chociaż gx420gi to niby już ta sensowna generacja) jakkolwiek ten numer modelu może wskazywać na w miarę normalnego peceta (seria optiplex) jak i terminal (wyse, czyt: okrojone flaki :stuck_out_tongue_winking_eye: ).

Dell Optiplex 7040M ma procesory “T” i jest prawie Pecetem
Dell Wyse 7040 ma procesory “TE” i jest prawie Pecentem

Oba te komputery beda o lata świetlne mocniejsze od HP T630 ale beda tez gorące i o pasywnym chłodzeniu raczej mowy nie ma. Przewaga mocy takiego Wyse 7040 z i5-6500TE to 3:1 wzgledem HP

Udało mi się w rezultacie kupić DELL Optiplex 7050, 8GB ramu DDR4 do rozbudowy 1 slot wolny, 256 SSD, procek i5 6600, WiFi, Bluetooth. Zapłaciłem 499 zł. Sprawdziłem na stronie dell-a i sprzęt ledwo po gwarancji.
Od jutra zacznę testy tak jak prosił @szopen instalacji natywnej, a potem pewnie Proxmox i na nim HA

1 polubienie

Czy to ta wersja micro? z i5-6600T?

A czy ktoś wie czy te dell 7040/7050 3040/3050 dadzą radę z dyskiem 3,5" (chodzi o zasilanie) - czy tylko kieszeń USB zostaje, chciałbym postawić takiego della bo oszczędny do HA ale miałby też pełnić rolę NASa, a więc potrzebowałbym w nim ~8TB dysk (może być bez raid bo wolę zamiast raid backup offline tych danych na drugim dysku USB).

Tak mikro z i5-6600, czy jest to z literą T, chyba nie za bardzo. Raczej jest to zwykłe 6600.